Лише Україна може довести Путіну, що він помиляється - The Economist

Поділитися
Лише Україна може довести Путіну, що він помиляється - The Economist Путін вірить, що з його допомогою Україна зазнає краху. © Колаж ZN.UA
Російський президент, на відміну від західних лідерів, вірить у крах української держави з його допомогою.

У вересні 2013 року Володимир Путін виголосив важливу промову біля міста Новгород, яке він назвав "не лише географічним, а й духовним центром Росії".

Тоді він сказав, що ключ до успіху країни лежить у "духовному, культурному і національному самовизначенні".

"Без цього ми не зможемо вистояти перед внутрішніми і зовнішніми викликами", - цитує слова Путіна The Economist.

Російський президент наголошував, що попри військову, технологічну і економічну міць, визначальним фактором для російської інтелектуальної, духовної і моральної сили "стала російська історія, цінності і традиції". Він засудив безбожний західний лібералім, наголосивши, що країни Євроатлантичного простору відмовляються від свого християнського коріння, на якому будується Західна цивілізація. А от Росія, навпаки, зміцнює "свою цивілізацію завдяки російському народу, російській мові, російській культурі і російській православній церкві".

Промова Дональда Трампа у Варшаві, яку він назвав "географічним центром Європи, перед самітом G20 багато в чому нагадувала слова Путіна.

"Народ Польщі, народ Америки і народ Європи досі кричать: "Ми хочемо бути з Богом"", - сказав Трамп.

Він додав, що Захід зв'язаний "культурою, вірою і традицією, які роблять нас тими, ким ми є".

"У нас можуть бути найбільші економіки, найбільш смертоносна зброя на Землі, але якщо у нас не буде сильних сімей і цінностей, тоді ми будемо слабкими і не виживемо", - додав Трамп.

Схожіть його слів з промовою Путіна, на думку видання, не випадкова. Слова, які у Варшаві виголосив американський президент, відображають погляди його радників Стіва Беннона і Стівена Міллера, які вважають Путіна головним націоналістом і "хрестоносцем" у боротьбі проти космополітизму. І Кремль, здається, був задоволений промовою. Слова Трампа про те, що Росія дестабілізує Україну, а також його порівняння вторгнення СРСР у Польщу з вторгненням нацистської Німеччини, викликали дуже стриману реакцію. Головний пропагандист Москви Дмитро Кісельов списав промову Трампа на цинічне бажання продавати американський газ і військове обладнання в Польщі. Цей підхід близький Кремлю і він його вітає.

З російської точки зору, своєю промовою у Польщі Трамп провів лінію навколо американської сфери впливу. Рішення Путіна зробити гак в 480 кілометрів в обхід Польщі і країн Балтії на шляху з саміту G20 додому символізують визнання цієї лінії. Це означає, що Росія дала зрозуміти, що не буде претендувати на країни НАТО і ЄС, але вважає власною сферою впливу всі країни, які лежать на схід від них, особливо Україну. Після зустрічі з Трампом Путін запропонував Києву ведмежі обійми.

"Інтереси російського і українського народів збігаються", - сказав він.

Україна, яка постраждала від російського вторгнення і втратила 10 тисяч своїх громадян, нервово спостерігала за тим, як Путін і Трамп тисли руки.

Путін назвав американського президента "конкретним чоловіком", з яким він може вести справи і похвалив американську участь у переговорах щодо України. Він завжди вважав, що українська революція 2014 року була справою рук Америки. А тому доля України теж, на думку російського президента, повинна вирішуватися саме з Америкою, а не з Німеччиною і Францією. Кремль проголосив президентство Трампа кінцем ери ліберального інтервенціонізму. Однак, щоб не думав Трамп, інші представники влади США найвищого рівня продовжують традиційну політику країни.

Трамп зіштовхнувся з низкою звинувачень у співпраці з Росією під час виборчої кампанії минулого року. Ці звинувачення посилилися цього тижня, коли стало відомо про зустріч Дональда Трампа-молодшого з юристом, пов'язаним з Кремлем. Всі ці підозри позбавили Трампа здатності робити масштабні домовленості з Путіним у зовнішній політиці. Держсекретар Рекс Тіллерсон добре знайомий з російською системою кумівського капіталізму завдяки роботі в ExxonMobil. Радник з національної безпеки Герберт Макмастер, а також головний представник Білого дому у справах Росії Фіона Хілл теж добре знаються на російській системі.

Просто перед зустріччю Трампа з Путіним Держсекретар Рекс Тіллерсон оголосив про призначення екс-посла США в НАТО Курта Волкера новим американським представником в Україні. Волкер закликав НАТО виступити проти російської анексії Криму, критикував Мінські угоди, які Україну змусили підписати в 2015 році. Він закликав Америку передати Києву летальне озброєння з метою не просто добитися перемир'я, а відновити українську територіальну цілісність.

Тіллерсон озвучив ті ж цілі під час візиту в Київ через день після G20. Війну в Україні він назвав спланованою і організованою в Москві, а також наголосив, що саме Росія повинна зробити перший крок для деескалації. І поки вона цього не зробить, санкції будуть в силі. Він також закликав Київ позбутися корупції і створити незалежну судову систему. Українські реформатори і громадські активісти бояться втратити підтримку США за президентства Трампа. Але Тіллерсон сказав, що побороти корупцію важливо для приваблення іноземних інвестицій, яких в Україні не було з 2014 року. Прихід американського бізнесу в Україну - це теж спосіб зміцнити безпеку країни.

"Зараз Путін, здається, не турбується. На відміну від американських чиновників, які вірять, що Україна може стати життєздатною державою, Путін переконаний, що з допомогою Росії вона зазнає краху, і сусідня країна зануриться в хаос. Лише Україна може показати йому, що він помиляється", - йдеться в статті.

Раніше колишній посол США в Росії Майкл МакФолл писав на сторінках Washington post, що Трамп зробить помилку, якщо вирішить "рухатися далі" у відносинах з Путіним. Це б означало пробачити Кремлю порушення американського суверенітету і агресію проти України.

Нагадаємо, 7 липня на саміті G20 в Гамбурзі відбулася зустріч президентів США і Росії Дональда Трампа і Володимира Путіна. Спочатку планувалося, що переговори займуть 35 хвилин, але вони тривали 2,5 години, через що Путін запізнився на зустріч із прем'єр-міністром Японії Сіндзо Абе.

За результатами зустрічі було досягнуто домовленості про введення режиму припинення вогню у Сирії, проведенні візиту спецпредставника США по Україні Курта Волкера до Москви, а також про створення спільної групи з кібербезпеки.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі