Латвія побоюється, що Росія на два місяці припинить транзит вугілля і мінеральних добрив через Ризький порт, мотивуючи це нібито ремонтом шляхів, передає "Коммерсантъ".
Віце-мер Риги і голова правління порту Андріс Америкс зазначив, що в такому разі припинення транзиту російського виразиться в збитку в 130-140 млн. євро.
Виконуючий обов'язки голови правління Latvijas dzelzcels (Латвійської залізниці) Айварс Стракшас підкреслив, що його компанія отримала офіційну інформацію з боку Росії про те, що "в зв'язку з поганим станом залізничних колій по напряму в Латвії протягом двох місяців будуть вестися ремонтні роботи".
За його словами, про місце пошкодження не повідомлялося, а заборона на перевезення вступить в силу через десять днів.
У свою чергу, у ВАТ РЖД кажуть лише, що "здійснюють перевезення вантажів у повідомленні з Латвією у плановому режимі - у відповідності з заявками вантажовідправників, погодженими латвійською стороною", обмежень немає. Російська компанія пояснила, що якісь сезонні ремонтні роботи ведуться, але вони не впливають на вантажопотік.
Однак джерела "Ъ" в залізничній галузі або очікують з дня на день закриття вантажообігу між РФ і Латвією, або запевняють, що вже почалися проблеми.
Так, за словами одного з них, у ряді випадків припинилася "заадресация" вагонів (прийняття заявки на відправлення вагона на певну станцію), закритий в'їзд на припортову станцію, вагони скупчуються на станціях в Латвії.
Крім економічного важеля тиску на Латвію, Росія активно застосовує і військово-політичний.
За даними Міністерства оборони, з січня по квітень 2015 року військові кораблі Росії були помічені поблизу від латвійських вод понад 30 разів. Також високу активність в Балтійському регіоні проявляє російська військова авіація. Згідно з даними НАТО, в 2014 році літаки НАТО піднімалися в повітря на перехоплення російських літаків в три рази частіше, ніж роком раніше. У зв'язку зі сплеском активності авіації РФ в Балтійському регіоні Латвія, Литва і Естонія прийняли рішення посилити військову співпрацю і збільшити фінансування повітряної поліції НАТО в три рази.