Кремль вербує шпигунів в Осло та пропонує понад $1000 за день зйомки військових об'єктів – журналісти

Відео
Поділитися
Кремль вербує шпигунів в Осло та пропонує понад $1000 за день зйомки військових об'єктів – журналісти
При цьому вербувальники прикриваються Російським географічним товариством.

Кремль у норвезькій столиці Осло шукає собі шпигунів – простих громадян, а не навчених професіоналів, пише «Настоящее время». З виданням, а також з розслідувальним проєктом «Система» зв'язався чоловік, який тривалий час живе в Осло. Він розповів, як спецслужби РФ у вигляді співробітників Російського географічного товариства намагалися завербувати його.

«Зі мною зв'язалася людина, представився співробітником [Російського] географічного товариства. "Кадировці", ФСБ під дахом "географічного товариства" намагаються тут знайти симпатизантів, щоб використовувати їх для якихось своїх цілей. Я в лоб запитав: Ти мені що, вбивством погрожуєш?» - розповів герой розслідування Іван (ім'я змінено).

Журналісти стверджують, що він залишив їм імена та контактні дані вербувальників. Також Іван надав виданню запис розмови з одним із них. Журналісти не публікували імена вербувальників, щоб герой розслідування був у безпеці. Однак вони заявили, що залишають за собою можливість їхньої публікації в майбутньому.

«Вони хотіли всякі репортажі, наприклад, з однієї мечеті: був якийсь скандал, що два хлопці з колишніх радянських республік, мусульмани, заявили про одностатевий шлюб. Який зв'язок між ЛГБТ, мусульманами та географічним товариством – для мене загадка… Найголовніше, що мене напружило, – те, що якось таки сказали: треба з'їздити в Альту, Тромсі (арктичні міста на півночі Норвегії), і між справою прозвучало «військові бази», і якось там цю справу зняти», – розповів Іван.

Він додав, що за такі репортажі спецслужби РФ пропонували понад 1000 доларів за кожен день зйомок. Також Іван повідомив, що його запрошували приїхати до Росії.

За словами Івана, один із вербувальників був «з Кавказу, родом із наших країв, але за національністю чеченець». Зараз, за словами героя розслідування, він проживає десь у Росії. Другий вербувальник був із географічного товариства. Іван розповів журналістам, що всього з вербувальниками він мав три контакти.

Своєю чергою журналісти з'ясували, що основний вербувальник не пізніше 2012 року оформляв картку в спортивному магазині і вказав на адресу прикордонний інститут ФСБ РФ у Калінінградській області, де тоді навчався. Потім ці дані втекли до мережі.

В «Настоящем времени» зазначили, що прикордонником цей вербувальник, зважаючи на все, так і не встиг попрацювати, зайнятися «міжнародними відносинами» в органах влади на півночі Росії. Вказано, що розвідники влаштовуються на роботу саме дипломатичною лінією. Крім того, джерело розслідувачів передало всю інформацію не лише їм, а й до норвезької поліції.

Російське географічне товариство не перебуває під жодними санкціями ні Євросоюзу, ні Сполучених Штатів Америки. При цьому очолює його міністр оборони РФ Сергій Шойгу, а голова його опікунської ради – президент країни-терористки Володимир Путін. Діяльність товариства, як зазначено на офіційному сайті, зводиться до об'єднання «всіх, хто прагне дізнаватися про нове про Росію, хто готовий допомагати збереженню її природних багатств». Про норвезькі військові бази там немає жодного слова.

При цьому Російське географічне товариство не було помічено будь-яких шпигунських скандалах. В інтернеті є згадки лише про їхні експедиції, виставки, роботу їх трьох відділень – у Белграді, Тирасполі та Парижі. Журналісти вважають, що після повномасштабного вторгнення РФ в Україну та висилки російських дипломатів із Європи російські спецслужби намагаються відкрити для себе нові схеми вербування.

У виданні зазначили, що дані про вербувальників, все листування Івана з ними, запис розмови знаходяться у розпорядженні редакції. Норвезька поліція проводить перевірку. За шпигунство в Норвегії може загрожувати тюремний термін – до 15 років колонії.

Начальник відділу безпеки департаменту контррозвідки Норвегії Ханне Блумберг заявив, що російські спецслужби намагаються встановити контакт із людьми, наприклад, у соціальних мережах.

«Пропонують «короткочасну співпрацю», гроші за те, щоб сфотографували щось або отримати інформацію про щось. Ви передаєте її людині, яку ви навіть ніколи не бачили, і отримуєте за це гроші», – пояснив Блумберг, як працює схема такої співпраці.

У норвезьких спецслужбах також наголосили, що росіян цікавлять не лише військові бази Норвегії.

«У нас є низка установок, що переробляють газ, є термінали на континенті, що приймають газ, є виробничі потужності, більшість із яких знаходяться під водою, є 8 800 кілометрів трубопроводів. Тож це величезна та складна мережа інфраструктури, і, звичайно, у нас є всі системи контролю та управління, які є можливими цілями, наприклад для кібератак», – зазначив підполковник, старший викладач кафедри стратегічних комунікацій коледжу Норвезького університету оборони Гейр Хоген Карлсен.

Раніше повідомлялося, що на Кубі виявили мережу нелегальної переправки найманців до Росії для подальшої участі у війні проти України. У заяві кубинського МЗС йдеться, що такі спроби було припинено, а стосовно причетних порушено кримінальні провадження.

Через якийсь час у країні почалися арешти представників угруповання, яке займається вербуванням найманців для участі у війні Росії проти України. Станом на 8 вересня було заарештовано 17 осіб, серед них і внутрішні організатори.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі