Про це пише політичний оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Брайян Вітмор, нагадуючи, що 72 роки тому радянський тиран Йосип Сталін наказав силою виселити всіх кримських татар з Криму.
Під час Євробачення коментатори на російському державному телебаченні назвали пісню української співачки Джамали "1944" молитвою "за тих, хто полишив свій дім в пошуках кращого життя". Хоча насправді пісня була присвячена саме загиблим під час депортації.
Іншими словми, коментар російської пропаганди говорить, що нібито 240 тисяч кримських татар, яких Кремль жорстоко викинув з рідного регіону, якимсь чином "добровільно" поїхали з дому.
Тим часом в Криму російська окупаційна влада зробила все, щоб не дозволити кримським татарам вшанувати пам'ять тих, хто загинув 72 роки тому. Їм погрожували, декого арештували, навіть у школах попередили, що буде фіксуватися кількість дітей-татар, який не прийдуть в цей день на уроки.
Навіть попри це, кримські татари зібралися в своїй історичній столиці - Бахчисараї. Безумовно, ФСБ було теж там і оточило натовп людей.
"Презирство і бездушність, з якими Кремль підійшов до цієї урочистої події, приголомшують. Але навряд чи це стало несподіванкою. Зрештою, ця трагедія стала в ряд з іншими ганебними епізодами радянського минулого, які замовчує режим Володимира Путіна, серед яких вже опинилися великий терор, пакт Рібентропа-Молотова, Голодомор в Україні", - йдеться в статті.
Оглядач додає, що це "звичайна поведінка" режиму, який ґрунтує свою легітимність на міфології про видатне милуне, перекручуючи факти і називаючи правду "єрессю".
Нагадаємо, 18 травня, в Україні оголошено День пам'яті геноциду кримськотатарського народу. В травні 1944 року НКВС провів спецоперацію по примусовому видворенню з Криму корінного населення.
В пам'ять про загиблих, український фотограф Володимир Притула зробив серію портретів кримськотатарських літніх людей, які пережили депортацію. Він робив знімки впродовж 11 років.
Президент Порошенко з нагоди річниці трагедії заявив про намір створити в Криму національну автономіюкримськотатарського народу. Про міфи навколо депортації кримських татар та її справжні причини в статті "Вітчим народів. Навіщо Сталін виселив стародавні етноси Криму", опублікованій в "Дзеркалі тижня", також розповідав і кримський історик Сергій Громенко.