Саміт 3 - латиноамериканців не зупиняє, пише "Коммерсант-Украина".
Тихоокеанський альянс було створено всього рік тому, проте у перспективності проекту експерти не сумніваються. "В інтеграційних процесах в регіоні зазвичай багато словоблуддя, однак цей альянс дійсно обіцяє стати проривним", - заявив завідувач лабораторії Інституту Латинської Америки Російської академії наук Віктор Семенов, пояснивши: "Мексика - це гігант і мотор розвитку всієї Латинської Америки, Чилі за низкою параметрів наближається до розвинених країн, а Перу та Колумбія демонструють високі темпи економічного зростання". На частку цих країн припадає 35% ВВП Латинської Америки (2 трлн доларів) і 50% сукупного експорту.
Головною метою об'єднання декларується просування інтересів Колумбії, Перу, Мексики та Чилі в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (АТР). Мексику турбує той факт, що у 2012 році обсяги експорту товарів до Китаю склали 5,7 млрд доларів, а обсяги імпорту - 56,9 млрд доларів. Розвиток Тихоокеанського альянсу, як сподіваються його учасники, дозволить зменшити цей розрив.
Втім, для цього учасникам об'єднання доведеться спочатку зруйнувати внутрішні бар'єри. На саміті у Калі було прийнято рішення скасувати 90% торгових мит. Решта 10% будуть ліквідовані до 2020 року. "Якщо ми не відкриємо ринки, почнеться застій, подібний до того, що ми спостерігаємо в країнах, що відмовилися від вільного ринку", - зазначив президент Колумбії Хуан Мануель Сантос. Окрім того, чотири країни домовилися створити єдині дипломатичні та торгово-економічні представництва в низці держав світу, зокрема у Гані, Сінгапурі, Алжирі, Марокко та Туреччині.
Однією економікою, як показав саміт у Калі, лідери чотирьох країн Латинської Америки не мають наміру обмежуватися. Подальшу інтеграцію вони бачать у створенні єдиних віз для осіб з третіх держав. "У нас є багато туристичних визначних пам'яток, які ми можемо ефективно використовувати", - пояснив необхідність "латиноамериканського Шенгену" Хуан Мануель Сантос. Громадяни Колумбії, Мексики, Перу і Чилі вже подорожують в межах альянсу без віз, навіть не проходячи паспортний контроль при перетині кордонів.
Експерти відзначають: політичних завдань творці альянсу поки перед собою не ставлять, проте все залежить від того, чи вдасться об'єднанню досягти заявлених цілей.
У цілому ж Тихоокеанський альянс в чомусь йде шляхом Євросоюзу, причому випереджаючими темпами - від моменту створення спільного європейського ринку до підписання Шенгенської угоди минуло 28 років. При цьому, як і у випадку ЄС, Тихоокеанський альянс вже набув привабливості для країн регіону. Першим претендентом на вступ є Коста-Ріка. До альянсу можуть приєднатися і деякі нинішні держави-спостерігачі: Еквадор, Сальвадор, Гватемала, Гондурас і Панама. Експерти впевнені: криза найбільшого інтеграційного проекту - Євросоюзу - латиноамериканців навряд чи зупинить. !zn
Читайте також:
Жителі Європи їдуть у пошуках кращого життя до країн, що розвиваються