Косово найближчими днями готується офіційно подати заявку на вступ до ЄС — Politico 

Поділитися
Косово найближчими днями готується офіційно подати заявку на вступ до ЄС — Politico  © ruserbia.com
Косово розглядає 2030 рік як цільову дату готовності до вступу.

Косово планує офіційно подати заявку на вступ до ЄС найближчими днями, щоб продемонструвати європейським столицям серйозність своїх намірів щодо реформ і зближення з блоком. Про це повідомляє Politico.  

«Ми готові вивести Косово на нову траєкторію», - сказав перший віцепрем'єр-міністр Косова Беснік Біслімі.

Тим не менш, процес вступу до ЄС, як відомо, є тривалим і вимагає років нормативних змін, а також економічних і судових реформ. І випадок Косова є особливо складним для ЄС. П'ять країн блоку - Кіпр, Греція, Румунія, Словаччина та Іспанія, досі не визнають незалежність Косова.

Біслімі сказав, що він знає, що пройде певний час, перш ніж Косово буде готове до членства, але назвав 2030 рік як цільову дату.

ЄС, за його словами, «ніколи не буде повним без Західних Балкан».

Заявка країни на вступ може надійти в переломний момент для ЄС. Протягом багатьох років процес розширення зупинявся, багато країн висловлювали втому. Але війна Росії проти України створила новий імпульс для збереження геополітичного впливу Брюсселя, оскільки столиці ЄС дедалі більше занепокоєні втратою своїх сусідів під впливом Москви.  

Останніми місяцями ЄС зосередив свою увагу саме на Західних Балканах, пропонуючи регіону майбутнє, більш інтегроване з ЄС, і обіцяючи відродити прагнення до вступу.

Однією з переваг Косова, за словами Біслімі, є його молоде населення, яке «з найбільшим ентузіазмом прагне до вступу». Віцепрем'єр-міністр також висловив оптимізм, що його країна зможе швидко здійснити економічні зміни.

«На мою думку, велика кількість підприємницького духу, який ви бачите в Косово, певною мірою полегшить нам ці економічні реформи», - сказав він.

Але Біслімі також визнав значні виклики, зокрема, прийняття стандартів верховенства права ЄС.

«У сфері верховенства права це не так просто через тривалий період стагнації» - зазначив він, додавши, що «опір» з боку тих, хто не зміг здійснити нові реформи набагато вищий у системі правосуддя, ніж в системі економіки.

Щодо спірного питання визнання, Біслімі заявив, що нинішні невизнання з боку ЄС, зрештою, не стануть перешкодою для вступу Косова до Євросоюзу.

«Оскільки членство є більш довгостроковим процесом. ми вважаємо, що до того часу ми будемо готові вирішити всі ті суперечки, які завадили цим країнам визнати Косово, і тоді це питання стане непотрібним», - сказав він.

Косово проголосило свою незалежність від Сербії в 2008 році, але дві країни залишаються в напруженому протистоянні, яке періодично спалахує. ЄС веде діалог між країнами, який за останні роки не приніс значного прогресу.

Але Біслімі сказав, що існує шлях вперед після того, як Брюссель нещодавно висунув оновлену пропозицію.  

«Ми сподіваємося дуже скоро розпочати цей важливий та інтенсивний процес проміжної нормалізації. Ми будемо називати це базовим договором - договором, який може принести вирішення більшості суперечок між Косово і Сербією, але не обов'язково означатиме повну нормалізацію», - зазначив Біслімі.  

За словами віцепрем'єра, навіть часткова угода з Сербією може допомогти відкрити шлях для зближення Косова з ЄС і підвищити шанси на повну нормалізацію в майбутньому.   

«Я думаю, що самої ідеї щодо цього проміжного кроку може бути достатньо, щоб продемонструвати прихильність сторін цим скептично налаштованим країнам — і просунути їх на шлях визнання», - додав Біслімі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі