Кому і коли робити щеплення від Covid: поради експертів

Поділитися
Не варто займати чергу  кабінет щеплень

Наразі світ і Україна переживають новий сплеск захворювань на Covid-19. Але чи це гарна ідея —  негайно ставати в чергу за новим щепленням, чи варто зачекати кілька тижнів, щоб отримати оптимальний захист від можливої ​​зимової хвилі?

Експерти кажуть, що це залежить від вашого здоров’я, від того, чи хворіли ви нещодавно на Covid-19 та яку вакцину плануєте отримати, пише СNN

«Відверто кажучи, чіткої відповіді немає. Ми знаходимося в центрі величезної хвилі. Багато людей нещодавно перехворіли на Covid», — говорить доктор Карлос дель Ріо, відомий професор медицини в Університеті Еморі та експерт з інфекційних захворювань.

Він радить не поспішати з отриманням щеплення якщо ви перехворіли на Covid в останні три місяці.

«Якщо ви хворіли в останні три місяці, я б зачекав. Немає потреби отримувати вакцину, тому що у певному сенсі ви її зробили. Ви були «вакциновані» нинішнім штамом», — пояснює він.

Водночас, за його словами, якщо ви нещодавно не хворіли на Covid, і особливо якщо вам 65 років або більше, то є сенс зробити щеплення. Те саме стосується людей з хронічними захворюваннями, через які вони піддаються більшому ризику серйозних наслідків зараження Covid.

Хто є людьми з найбільшим ризиком госпіталізації чи смерті? Доктор Пол Оффіт, директор Центру навчання вакцинам у Дитячій лікарні Філадельфії та член консультативного комітету з питань вакцин Управління з контролю за продуктами й ліками США, каже, що люди, які хворіють на Covid, здебільшого поділяються на чотири групи.

«По-перше це люди з ослабленим імунітетом; по-друге, це люди, які мають захворювання, що додають підвищеного ризику, наприклад ожиріння, діабет і хронічні захворювання печінки, легенів або серця. До третьої групи належать вагітні, в до четвертої – люди віком старше 75 років», — сказав він.

Оффіт та інші експерти кажуть, що молоді та більш здорові дорослі люди можуть почекати. 

Насправді  така "відстрочка"може бути доцільною, оскільки посилення імунітету, яке забезпечує вакцина, зникає протягом кількох місяців. Дочекавшись осені, ви будете краще захищені під час сезону респіраторних вірусів, пік якого припадає на грудень і січень.

«Якщо ви нещодавно не були інфіковані, нові бустери мають велике значення. Поточні штами Covid суттєво відрізняються від шьами минулої зими, і цьогорічні бустери відповідають новим варіантам», — вважає доктор Меган Ренні, декан Єльської школи громадської охорони здоров’я. 

Ренні зазначила, що оновлені вакцини мРНК від Pfizer і Moderna, ймовірно, будуть доступні першими, а вакцина Novavax з’явиться за кілька тижнів.

«Якщо ви з якоїсь причини нервуєте з приводу мРНК — хоча ці вакцини дуже безпечні — незабаром також буде доступний бустер Novavax на основі білка», — сказала вона.

Доктор Пітер Чін-Хонг, експерт з інфекційних захворювань з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, також планує зачекати:

«Я точно не збираюся бігти робити укол. Зима мене хвилює більше, ніж літо», – сказав він.

Він додав, що Враховуючи той факт, що мРНК-вакцини не настільки довготривалі, як хотілося,  щеплення слід робити двічі на рік», – сказав він.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі