Комп'ютерна модель показала, як з-під крижаного щита з'явилися Великобританія та Ірландія.

Поділитися
Комп'ютерна модель показала, як з-під крижаного щита з'явилися Великобританія та Ірландія. © rus-img2.com
Детальна хронологія руйнування стародавніх льодовиків покращить прогнози сучасного танення крижаних щитів в Антарктиді та Гренландії, які можуть призвести до затоплення прибережних регіонів у всьому світі.  

Дослідники створили максимально реалістичну реконструкцію того, як приблизно 31 000 років тому величезний крижаний щит рухався північно-західною Європою, а потім відступив, оголивши землі, які сьогодні є Великобританією та Ірландією. Про це пише Ерік Стокстад - репортер журналу Science, який висвітлює питання екології.

Детальна хронологія може покращити прогнози танення крижаних щитів в Антарктиді та Гренландії, що може призвести до затоплення прибережних регіонів у всьому світі.

Нова докладна історія льодовикового щита "надзвичайно корисна і цінна", - каже Франк Паттін, гляціолог із Вільного університету Брюсселя.

За його словами, геологічна історія дає можливість перевірити точність сучасних симуляцій танення крижаних щитів, які можуть допомогти дослідникам передбачити, наскільки і як швидко піднімуться океани цього століття.

На піку останнього великого льодовикового періоду, близько 24 000 років тому, Шотландське нагір'я було вкрите льодом завтовшки 1 кілометр, а мамонти та шерстисті носороги бродили південною Англією. Величезний крижаний щит простягався над Ірландією та через Північне море до Скандинавії.

Протягом наступних 15 тисячоліть крижаний щит руйнувався, відступав та танув. У його танення вода підняла рівень світового океану на 1,8 метра. Якщо в цьому столітті інші крижані щити розтануть на таку ж величину, цього буде більш ніж достатньо, щоб затопити більшу частину Майамі.

Щоб простежити рух цього древнього льодовикового покриву, геологи зібрали розрізнені підказки за формою ландшафту, який був вирізаний масивними льодовиками, а також уламками, принесеними льодовиками.

Наприклад, дослідники точно визначили і датували край льодовикового покриву, розпізнавши горбисту місцевість, що складається з бруду, гравію та каміння, залишеного льодом, що відступає. Радіовуглецеве датування останків тварин, таких як черепашки, знайдених у цих пагорбах, дозволило визначити, коли льодовиковий покрив відійшов від різних місць.

За останні кілька років група приблизно з 40 учених зібрала ці дані, щоб уточнити історію так званого Британо-Ірландського льодовикового щита. Кліматологи вважають, що цей льодовиковий щит особливо важливий для розуміння сучасних кліматичних змін, оскільки подекуди він нагадував кілька сучасних льодовикових щитів, включаючи масивний льодовиковий щит у сучасній Гренландії.

У новому дослідженні вчені створили комп'ютерну модель, яка показала, як величезні маси льоду мали деформуватися під тиском і рухатися стародавньою землею між 31 000 і 15 000 років тому. Потім вони скоригували ці дані, щоб вони відповідали відомим фактам історії льодовикового щита.

Команда створила карти льодовикового щита для кожного тисячоліття, а потім змоделювала його зростання та зменшення. Згідно з новими розрахунками, при максимальній протяжності близько 24 000 років тому льодовиковий щит був приблизно на 30% більше, ніж передбачалося раніше. "Це великий сюрприз", - говорить Крістофер Кларк, геоморфолог льодовикового покриву з Університету Шеффілда, який керував 5-річним проектом.

Дивно, але крижаний древній щит почав руйнуватися ще до того, як почалося постльодовичне потепління клімату. Більше того, його руйнація була напрочуд швидкою, кажуть дослідники. Це було загадкою доти, доки вчені не зрозуміли, що ваги крижаного щита мало вистачити, щоб утиснути сушу в океан. Після того, як суша почала просідати, крижаний щит втратив опору і став величезним айсбергом. Це дестабілізувало його, і він почав руйнуватися.

Нарешті, потепління клімату розтопило лід, що залишився на суші, зробивши Великобританію та Ірландію досить гостинними для проживання людей. Те, частина цих островів залишиться сушею, внаслідок нинішнього потепління клімату багато в чому залежить від стабільності сучасних крижаних щитів.

Можливість того, що нинішнє підвищення глобальної температури може призвести до того, що величезні шматки льоду сповзуть в океан і піднімуть його рівень, викликає велике занепокоєння вченими.

Як повідомлялося, група дослідників з Австралії, Франції, Великобританії та США під керівництвом учених з Даремського університету заявила про те, що танення найбільшого крижаного щита Землі може підняти рівень моря на кілька метрів протягом кількох століть, якщо глобальна температура піднімається на два градуси за Цельсієм. повідомляє Science Alert. За їхніми словами, якщо викиди парникових газів залишаться на нинішньому рівні, танення Східно-антарктичного крижаного щита може призвести до підвищення рівня моря на півметра вже до 2100 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі