Кліматичний саміт COP28 затягується через відсутність згоди щодо відмови від викопного палива

Поділитися
Низка країн виступають проти скорочення споживання викопного палива.

Кліматичні переговори COP28 у Дубаї затягуються, оскільки учасники саміту працюють над новим проектом угоди, який мав би подолати розбіжності між тими, хто вимагає поступової відмови від викопного палива, і коаліцією експортерів нафти та країн, що розвиваються, які виступають проти цієї ідеї, повідомляє Bloomberg.

Дипломати проводять двосторонні зустрічі, поки країна, що приймає саміт Об'єднані Арабські Емірати, намагається узгодити новий проект, який очікується сьогодні, 12 грудня, ввечері. Після цього учасники будуть ретельно вивчати кожне слово - ймовірно, до ночі у спробі досягти консенсусу.

У 21-сторінковому документі, опублікованому в понеділок, 11 грудня, пропонується скоротити споживання і видобуток викопного палива, й ОАЕ намагаються знайти компроміс. США і Європейський Союз серед тих, хто виступив проти цієї версії угоди, заявивши, що вона не заходить достатньо далеко в питанні поетапної відмови від брудних джерел енергії, а натомість залишає країнам лазівки.

Президент COP28 Султан Аль-Джабер має завдання переконати майже 200 країн погодитися з текстом, який регулюватиме глобальну боротьбу зі зміною клімату. Широка коаліція закликає до більш жорстких формулювань щодо поступової відмови від викопного палива, але проти цього категорично виступають Саудівська Аравія, інші держави ОПЕК+ та деякі країни, що розвиваються.

Перший проект угоди пропонував "справедливе" і "впорядковане" скорочення використання викопного палива - прикметники, покликані заспокоїти більш обережні країни. Але в ньому ці скорочення, а також підвищення ефективності та використання відновлюваних джерел енергії були представлені лише як варіанти, а не обов’язкові до виконання пункти.

США вважають, що формулювання про викопне паливо необхідно суттєво посилити. Європейські чиновники, можливо, більш схильні боротися за жорсткіші формулювання про скорочення використання викопного палива, щоб утримати потепління в межах 1,5°C, ніж минулого року, коли основним питанням було створення фонду для компенсації кліматичних втрат і збитків.

Угода COP28 вимагає консенсусу. Дехто вважає, що включення викопного палива до проекту угоди і залучення таких країн, як Саудівська Аравія, чия економіка значною мірою залежить від нафти, до обговорення вже є значним кроком уперед.

У тексті також представлені деякі дії: від потроєння використання відновлюваних джерел енергії до скорочення споживання і виробництва викопного палива - як варіанти, а не обов'язкові кроки.

Цим пунктам у проекті тексту передує фраза «вжити заходів, які можуть включати» -  таке уточнення робить всі перераховані дії необов'язковими для країн, пояснюють аналітики.

Інші ключові елементи проекту включають першу угоду, яка виходить за межі вуглекислого газу, націлюючись на метан та інші парникові гази у питанні значного скорочення викидів до 2030 року. Це слідує за добровільним зобов'язанням щодо скорочення викидів метану на 30%, яке США та ЄС взяли на себе два роки тому. Цей крок важливий, оскільки такі викиди значно впливають на підвищення температури Землі.

Раніше Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) заявило, що низки нових зобов'язань, оголошених на кліматичному саміті COP28 — від збільшення використання відновлюваних джерел енергії до скорочення викидів метану, самих по собі буде недостатньо для обмеження глобального потепління на рівні 1,5 градуса за Цельсієм.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі