Китай невірно розуміє західний популізм – The Economist

Поділитися
Китай невірно розуміє західний популізм – The Economist © economist.com
Керівники Народної Республіки іноді упускають з уваги людей.

Ера політиків-популістів у багатому світі - це важка робота для Китаю. Його лідери зазвичай не люблять змін в іноземних столицях, воліючи мати справу зі старими друзями або злом, яких вони знають. Молоді лідери, зокрема, можуть бути необачними і потребувати навчитися тому, як уникнути подразнення Китаю. З іншого боку, заворушення в західних столицях пропонують нові способи поставити іноземців на місце. Представник Європи в Пекіні описує, як китайські офіційні особи вітають візитерів, які піднімають такі питання, як верховенство права та політичні свободи. Найчастіше, за його словами, китайські господарі посилаються на фінансову кризу, що охопила Європу і Америку в 2008 році (але яка пощадила Китай) і привело до зростання кількості популістських партій. "Вони кажуть: "Ми використовуємо вашу систему протягом тисячоліть, і ваша система не працює", пише The Economist.

Автор зазначає, що це чудово, хоча і злобно. В балансі Китай розуміє цей популістський момент неправильно. Китайські лідери занадто цинічні щодо виборів на демократичному Заході і до уроків, які можуть запропонувати навіть брудні кампанії. Вони недостатньо цинічні у своїй авторитарній системі, відмовляючись бачити, як вона породжує свого роду сліпоту демократії. Навіть добре поінформовані офіційні особи і науковці неправильно розуміють політичну динаміку по всьому світу.

Дуже небезпечна реакція складається в презирстві і безтурботною впевненістю в тому, що гнів виборців є свідченням внутрішньої невдачі на Заході. Дорогоцінні деякі китайські голоси ставлять під сумнів політичну стійкість глобального економічного порядку, яким Китай сильно скористався, заявляючи, що він є країною, що розвивається, і має право субсидувати вітчизняні фірми, закривати ринки для іноземних конкурентів, стаючи другою економікою на планеті.

Китай правий, що у великих, гордих західних урядів було кілька років. Вторгнення в Ірак іноді додається до переліку самоназваних ран, яких Китай уникав. Але занадто часто Китай невірно тлумачить основні причини західних проблем.

Китай кілька разів помилився в американських виборах 2016 року. Раніше китайські офіційні особи і дипломати ледве приховували свій жах при думці про президента Гілларі Клінтон. Вони бачили колишнього держсекретаря як того, хто буде їх засуджувати за права людини, і яструба з національної безпеки. Вони помилково прийняли Дональда Трампа за нью-йоркського бізнесмена без будь-яких переконань, не розуміючи, що він вірив в одну велику річ протягом 40 років, а саме в гідності гарної торгової війни. Після його обрання Китай вирішив, що Трамп дурник, якого можна було купити разом з американськими товарами. Тепер вони приписують свій ріст американському падіння і люті, відчутною наддержавою, оскільки США наздоганяє більш працьовитий і дисциплінований Китай. У вересні Держрада КНР перетворила цю теорію страху-невдахи Трампізму в 71-сторінковий технічний документ.

Чорним по білому в американо-китайської торгівлі доводиться цифрами та графіками, що безробітні американці помилково вважають, що Китай несправедливо забрав їх роботу. У документі стверджується, що Китай лише козел відпущення в помилках Адміністрації Трампа. Зазначається, що Америці не вистачає схем перепідготовки звільнених працівників. Китай звинувачує Америку у відмові від продажу дорогих високих технологій, які відмінно б закрили торговий дефіцит. "Жодна робота не триває вічно", - йдеться в документі, додаючи, що транснаціональні компанії, американські інвестори і споживачі в цілому отримали від торгівлі з Китаєм. Як економічний аналіз, у документа є сильні і слабкі сторони. Як політична відповідь Трампу, це страшно тупо.

У китайських чиновників є своя теорія політичних потрясінь у Європі. Вони можуть захоплюватися європейською соціал-демократією та її системами розподілу благ. Але, розмірковуючи над європейським популізмом, вони кажуть про відмову прийняти жорсткі реформи, з якими стикається Китай. Китайські офіційні особи так само підозрілі, коли чують, як іноземні політичні і бізнес-керівники стверджують, що якщо Пекін не буде вирішувати проблеми надлишку виробництва в сталеливарній промисловості, то це може спровокувати популістський гнів за кордоном. Їх гіпотеза полягає в тому, що Захід не любить програвати та буде використовувати будь-який привід для повернення Китаю.

Інша сторона катастрофи

Багато китайських критиків західного популізму вкоренилися в істині. Але цинізм веде Китай до помилки. Нещодавні вибори не просто стали принизливими для основних західних політиків. Вони також були болісно повчальні у цінних цілях. Еліти, принаймні, ті, хто здатний до самоаналізу, дізналися, як мало їм довіряють виборці, які не процвітали на тлі швидкої глобалізації. Думаючі еліти дізналися, що сукупні економічні вигоди не заміняють людську потребу відчувати себе корисними, поважати і прислухатися. В уділ, особливо важливі для Китаю, великі західні гравці дізналися, що під час економічних бумів легко переоцінити масову підтримку ведення політики.

Кілька років тому політолог Фріц Шарпф зробив корисне розмежування між двома джерелами політичної легітимності. Адаптація Авраама Лінкольна - його теорія описує політиків, які отримують "вхідні легітимність", обираючи представників громадян, а потім утримуючи їх безпосередньо підзвітними, тобто пропонуючи уряд людей і для людей. Інші заявляють, що "забезпечують законність" шляхом прийняття успішної політики; тобто вони пропонують уряд для людей.

Китайські лідери населяють всесвіт, яка обертається навколо законної легітимності. Вони виправдовують однопартійне правління, вказуючи на такі досягнення, як економічне зростання та соціальна стабільність. Хоча вони стурбовані громадською думкою, вони приголомшені безладними, неупередженими виборами в демократичному світі. Однак західні еліти дали протилежний урок своїми поразками від популістів - якщо виборці не відчували, що їх слухали – показників технократичного досвіду недостатньо.

Це більше, ніж торговий спір. Все частіше Китай і Захід не згодні з легітимністю скарг один одного. Лідери Китаю не повинні поважати Трампа та його друзів. Вони повинні поважати сили, які він веде до перемоги, що будувалась роками. Якщо ні, ця криза переживе його і їх.

The Economist також писав, що будь-яка західна демократія програє Китаю гонку на знос. Коли Америка конкурує з Китаєм на правах за того, хто захищає встановлені правила, це починається з позиції сили. Але необов'язково, що суперництво повинно призвести до війни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі