На тлі можливого виведення військ США з Афганістану Китай накопичує війська на своїх західних кордонах біля гірських проходів на афганські землі та на території Таджикистану, свідчить аналіз супутникових даних і фотографій укупі з особистими спостереженнями ряду свідків, повідомляє американська газета The Washington Post.
Так, видання повідомляє про функціонуючу військову базу Народно-визвольної армії Китаю на території Таджикистану; база складається з двох десятків будівель. Таким чином, Таджикистан можна віднести до списку країн, де знаходяться китайські військові бази.
"У той час, коли США, можливо, обмірковують пакт, за яким американські війська вийдуть з Афганістану, Китай, як видається, здійснює повзучу експансію до неспокійного регіону, який грає критичну роль для його безпеки та його континентальних амбіцій", – йдеться у матеріалі.
Видання також повідомляє, що кореспондент The Washington Post здійснив поїздку вздовж таджицько-афганського кордону; в процесі поїздки він побачив один з китайських військових об'єктів та зустрів групу китайських солдат у військовій формі, що здійснювали покупки у таджицькому місті, де розташований найближчий до їхньої бази ринок - база знаходиться у 130 кілометрах від цього місця. Йому вдалося поспілкуватися з військовими, з'ясувавши, що китайські солдати служать у підрозділах, раніше дислокованих у регіоні Сіньцзянь.
"Відомості щодо китайської діяльності на цих об'єктах, на частині яких є китайська і таджицька символіка, не оприлюднювалися. Також неясні умови їхнього фінансування, будівництва та володіння. На супутникових знімках можна побачити те, що виглядає як два блоки будівель, бараків і тренувальних майданчиків, приблизно у 10 милях один від одного, біля Ваханського коридору (стратегічно важливий гірський прохід), вузької смужки території у північно-східному Афганістані", – передає видання.
Втім, як зазначає видання, Китай і Таджикистан все заперечують - у тому числі наявність військових баз та проведення військових операцій на території Афганістану.
"Китайське міністерство закордонних справ відмовилося надати коментарі та переадресовало питання до міністерства оборони, яке не відповіло на прохання прокоментувати цю інформацію. У заяві міністерство закордонних справ Таджикистану вказало, що на території республіки Таджикистан немає військових баз Китайської народної республіки... і не ведеться ніяких переговорів по створенню такої", - йдеться у матеріалі.
Аналітики, у свою чергу, зазначають, що зустрінуті журналістом видання китайські військові технічно можуть не відноситися до НВАК.
"... Китайці, яких зустрів кореспондент, можуть належати до напіввійськових формувань, які перебувають під центральним військовим командуванням, але технічно вони не входять до Народно-визвольної армії Китаю... За словами американських чиновників, вони знають про те, що там дислоковано китайські сили, але у них немає чіткого уявлення про їхню діяльність. Чиновники кажуть, що вони не заперечують проти китайської присутності, тому що Сполучені Штати також вважають, що вразливий афгано-таджицький кордон може представляти загрозу для безпеки", - пише The Washington Post.
Нагадаємо, 29 серпня 2018 року з'явилася інформація, що Китайська народна республіка почала будівництво військово-тренувальної бази в одній з найбільш неспокійних афганських провінцій - Бадахшані у рамках співпраці з Кабулом у боротьбі з тероризмом. Наголошується, що це буде перший за довгий час випадок військового присутності Китаю на території Афганістану (попередній - контроль перевалу Вахан у 1970-х роках). Головним завданням бази стане контроль над неспокійним районом Сіньцзян, де останнім часом почастішали напади ісламських терористів.