Китай упевнений, що йому належить глобальне майбутнє — Foreign Policy

Поділитися
Пекін робить ставку на занепад США.

Все більше аналітиків описують Китай як «державу, що наближається до свого піку», яка може піти на великий ризик, щоб змінити міжнародний порядок до того, як закриється стратегічне вікно можливостей. Вони посилаються на старіння населення країни, уповільнення економіки та вороже зовнішнє середовище як доказ того, що час більше не на боці Китаю. «Страх занепаду», стверджують вони, може змусити Пекін діяти швидше, щоб зміцнити свої позиції у Східній Азії, з потенційно катастрофічними наслідками, пише Foreign Policy.

Хоча є переконливі аргументи щодо падіння траєкторії потужності Китаю, важко стверджувати, що китайські лідери чекають на занепад своєї країни. Останніми роками дії та риторика китайського уряду не викликають сумнівів у тому, як він бачить майбутнє. Більше того, Пекін виглядає дедалі рішучішим щодо довгострокових перспектив протистояння з США, які президент Китаю Сі Цзіньпін назвав «найбільшою загрозою розвитку та безпеці Китаю».

За закритими дверима лідери Комуністичної партії Китаю (КПК) цілком можуть говорити про занепокоєння з приводу зростання внутрішніх і зовнішніх проблем країни. Але тріумфальні історії, які китайські лідери розповідають громадськості, відіграють центральну роль у формуванні не лише світогляду країни, а й її дій.

США не повинні розглядати такий «оптимізм» Китаю як просто пропаганду, незважаючи на те, наскільки він далекий від реальності. Уявлення про відносну могутність Пекіна, на додаток до потенційних військових можливостей, вплине на те, чи піде Китай на війну в найближче десятиліття.

КПК усвідомлює безліч проблем, з якими зіштовхнувся Пекін, але вірить, що її система здатна впоратися з сучасним складним середовищем. Партія впевнена, що зможе зібрати ресурси, необхідні для викорінення бідності, подолання нерівності та стимулювання інновацій, а також реагувати на основні світові тенденції: деглобалізація, кліматична криза та зміни в міжнародному балансі сил.

Після спалаху COVID-19 Пекін став більш впевненим у своїй економічній та політичній системі. Після початкового провалу апарат партії запрацював, і КПК раділа успіху у викоріненні вірусу саме тоді, коли він почав поширюватися у всьому світі. Стійке зростання економіки в 2020 році ще більше зміцнило впевненість Китаю у своїй моделі розвитку. Незважаючи на недавні перешкоди, китайські економісти продовжують висловлювати віру в те, що країна не тільки втече з пастки нерівності до 2035 року, але й стане повністю розвиненою державою до середини століття.

Зовсім недавно китайські чиновники подвоїли увагу до унікальних аспектів своєї системи, запровадивши шквал нових правил для приватного сектора. Вони вірять, що ці обмеження підвищать конкурентоспроможність, відволікаючи ресурси від «непродуктивних» секторів — таких як нерухомість, електронна комерція та онлайн-ігри і змістять бізнес до «реальної економіки», яка, як стверджує Сі, заснована на продуктивності. Уряд також запровадив політику для полегшення фінансового тягаря на сім’ї в надії пом’якшити демографічний тиск. Іншими словами, КПК впевнена, принаймні публічно, що її керівництво може сприяти «загальному процвітанню» і вести країну через непередбачувані зустрічні перешкоди.

Переконання партії частково випливає з того, що в черговому п’ятирічному плані Китаю описується як «інституційна перевага», «адміністративна ефективність» і «соціальна стабільність». Сі високо оцінив китайську «народну демократію», стверджуючи, що вона сприяє стабільності та правильному управлінню — ключовим елементам всеосяжної національної могутності. Китайські лідери бачать свою країну на неминучому шляху до національного відродження під центральним керівництвом партії.

Звичайно, важко відрізнити справжній ентузіазм від політично обов’язкових проявів підтримки — особливо в епоху, коли і без того обмежений простір для публічного дискурсу в Китаї радикально зменшився. Але з точки зору партії, придушення інакодумства також є необхідним кроком вперед.

Після приходу до влади Сі вважав західний політичний вплив ризиком, заходячи так далеко, що застерігав від проникнення в Китай таких «загальних цінностей Заходу», як конституціоналізм, свобода слова та вільна преса.  

Використання партією пропаганди та інструментів «цифрового авторитаризму» для проведення репресій продемонструвало її здатність розробляти політичні цілі «зверху вниз». У той час як іноземні спостерігачі часто розглядають такі кампанії як ознаки слабкості чи небезпеки, КПК розглядає їх як вирішальні важелі, за допомогою яких Китай може стати могутнішим.

На міжнародному рівні, незважаючи на погіршення зв’язків із розвиненими демократіями, сприйняття іміджу Пекіна залишається досить «піднесеним». Частково це є результатом багаторічної кампанії Китаю зі зміцнення зв’язків із країнами, що розвиваються, за допомогою «партнерської дипломатії» та глобальних програм, таких як ініціатива «Один пояс, один шлях». Більше того, китайські лідери вважають, що альянси США є «застарілими» пережитками холодної війни, які «обов’язково зазнають невдачі».

У військовій сфері китайські лідери стверджують, що вони скорочують розрив у можливостях зі Сполученими Штатами, незважаючи на порівняно скромний оборонний бюджет Пекіна. Зараз Китай може похвалитися більшою кількістю військово-морських суден, ніж Сполучені Штати, найсучаснішим арсеналом балістичних ракет і передовими гіперзвуковими ракетами, яких не вистачає американським військовим. Китайські лідери впевнені, що протягом найближчих десятиліть вони побудують армію «світового класу» шляхом швидкої модернізації.

Незважаючи на численні виклики, з якими зіштовхнувся Китай, КПК вірить в ефективність своєї системи. Китай не розглядає себе як державу, що занепадає. Це робить менш імовірним те, що китайські лідери розпочнуть ризиковані військові кампанії, щоб використати вікно можливостей, що скорочуються.

Навпаки, існує безліч доказів, які детально показують віру партії в безперервне падіння США. Звичайна риторика «Схід піднімається, а Захід занепадає» набула відтінку неминучості. Аналітики в Китаї визначили кілька факторів, включаючи зростання боргу, соціальну нерівність, а також нестримну політичну поляризацію, які, на їхню думку, підірвуть стабільність США.

Після фінансової кризи 2007-2008 років китайські лідери почали визнавати серйозні вади в економічній системі США. Деякі з них вважали, що економічний шок призведе до колапсу Америки. Хоча такі песимістичні прогнози не виправдалися, китайські чиновники залишаються скептично налаштованими щодо економічної моделі США, особливо на тлі спричиненої пандемією нестабільності та зростання нерівності.

У нещодавній статті один китайський аналітик стверджував, що реакція Сполучених Штатів на пандемію відображає «кризу капіталізму».

У вересні голова Народного банку Китаю І Ган звернув увагу на недоліки грошово-кредитної політики США, стверджуючи, що «довгострокове розгортання купівлі активів може зашкодити функціям ринку та репутації центрального банку».

Китайські лідери переконані, що політична система США не здатна ​​на забезпечення суспільних благ і довгострокової соціальної стабільності. Президентство Дональда Трампа підтвердило ідею про те, що ліберальні демократії можуть обирати некомпетентних лідерів і загострювати соціальну поляризацію. Ці погляди не відступили після перемоги Джо Байдена на виборах. Після засідання уряду минулого тижня один із представників КПК звернув увагу на поточні «проблеми в Західній демократії». Хаотичний вихід Америки з Афганістану переконав Китай, що глобальна роль США занепадає.

Цілком можливо, що відносна потужність Китаю досягне піку в найближче десятиліття. Справді, нещодавня хвиля відключень електроенергії, борги по кредитах та придушення приватного сектору віщує важкий період. Проте Пекін вже кидав виклик похмурим очікуванням у минулому і може зробити це знову. Що ще важливіше, прогнози щодо китайського мілітаризму, засновані на оцінках матеріальних можливостей, повинні враховувати погляди Китаю на себе самого.

Вчений Грем Еллісон нагадує, що «структурні реалії – це не вся історія». Наразі дані свідчать про те, що КПК впевнена в собі і своєму майбутньому. Китай розглядає Сполучені Штати як державу, що занепадає і зіштовхнулася з багатьма проблемами. Існує реальна ймовірність того, що надмірна впевненість, а не страх занепаду, може підживити китайський військовий авантюризм у наступні роки, резюмує видання.

Сполучені Штати критикують Китай за все, що, на думку Вашингтона, не відповідає принципам, які сповідують США.   Демократія, більше капіталізму і свободи, припинення державної підтримки промисловості, вільний ринок  — усе це успішно функціонує  у США, свідчить про правильне влаштування суспільних відносин і має бути впроваджене в КНР. Уявімо, що сила переконання виявилася нездоланною  і США досягли бажаного результату. Що буде далі? Читайте статтю Сергія Корсунського «Що зробило США та Китай великими державами і не дозволить Росії стати поруч із ними».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі