У вівторок, 2 липня, Філіппіни й Китай домовилися про необхідність "відновити довіру" для кращого врегулювання морської суперечки, хоча Маніла попередила сусіда, що буде "непохитною" в захисті своїх інтересів у Південно-Китайському морі. Про це повідомляє Reuters.
Міністерство закордонних справ Філіппін заявило про "відверті й конструктивні" дискусії з Китаєм щодо Південно-Китайського моря під час дев'ятого раунду переговорів у межах механізму двосторонніх консультацій.
"Був досягнутий значний прогрес у розробці заходів з управління ситуацією на морі, але значні розбіжності залишаються", - йдеться в заяві Міністерства закордонних справ Філіппін.
Маніла намагається заручитися ширшою міжнародною підтримкою на тлі морської суперечки з Пекіном, прагнучи налагодити тісніші зв'язки з іншими країнами.
"Філіппіни будуть невпинно захищати свої інтереси й відстоювати свій суверенітет, права і юрисдикцію в Західно-Філіппінському морі", - йдеться в заяві МЗС країни, де використовується термін, яким Маніла називає води в межах своєї виключної економічної зони.
Філіппіни й Пекін обговорили свої позиції щодо Другої мілини Томаса. Обидві сторони, за словами МЗС Маніли, “підтвердили прихильність до деескалації напруженості без шкоди для їхніх відповідних позицій”, а також погодилися продовжити обговорення з метою пошуку взаємоприйнятного вирішення цих питань.
Філіппіни й Китай також домовилися вивчити можливість співпраці між їхніми береговими службами і створити платформу, на якій могли б співпрацювати вчені.
Зустріч на високому рівні між представниками МЗС двох країн відбулася після того, як унаслідок чергової сутички у спірних водах був поранений філіппінський моряк.
Між Китаєм та Філіппінами часто відбуваються сутички в акваторії Південно-Китайського моря. Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах.
Пекін наполягає на тому, що майже все Південно-Китайське море знаходиться в межах його території — це твердження перетинається з окремими претензіями Брунею, Малайзії, Філіппін, Тайваню і В'єтнаму.