Китай хоче створити «альтернативний кіберпростір» — The Guardian

Поділитися
Це надасть Пекіну інструменти для глобального кіберконтролю.

Кіберпростір - це величезне, нерегульоване середовище. «Віртуальний Дикий Захід», де злочинні банди торгують своїми послугами поряд з діяльністю транснаціональних компаній, шпигунських агентств, активістів та урядів держав. Те, хто керує кіберпростором, є одним із найбільших питань сучасності. Китай планує створити підконтрольний державі альтернативний кіберпростір, який можуть підтримати багато країн, що розвиваються, пише The Guardian.

Питання про долю «віртуального світу» ще ніколи не було настільки нагальним. Шість років тому Британія зіштовхнулася з масштабним кібер-шахрайством. Шкідливе програмне забезпечення було настільки складним, що поліція не могла його розшифрувати, але довела, що воно використовувалося для шахрайства. Зібрані фінансові дані зберігалися на двох серверах, і відсутність міжнародної співпраці означала, що правоохоронні органи не змогли дістатися до суті проблеми.

Сьогодні цей самий вид шкідливого програмного забезпечення використовується в немислимих раніше масштабах під час хакерських атак, націлених на національну інфраструктуру, таких як нещодавній кібернапад на Colonial Pipeline у США минулого місяця.

Міністр закордонних справ Британії Домінік Рааб заявив про рішучість зробити свою країну глобальною технологічною державою, яка захищає найуразливіші країни світу. Але є ознаки того, що британський уряд недооцінює найстрашніший кіберсценарій з усіх можливих: потенційну фрагментацію Інтернету.

Рааб заявив, що Велика Британія повинна формувати кіберпростір відповідно до «демократичних цінностей», не даючи Китаю, Росії та іншим агресивним країнам «заповнювати багатосторонній вакуум». Все це звучить досить абстрактно та віддалено від повсякденного життя.

Мається на увазі невидима битва за контроль над кіберпростором та ідеологічний імператив того, як ліберальні демократії хочуть наповнити решту світу «демократичними цінностями».

В рамках цієї місії Рааб оголосив інвестицію у 22 мільйони фунтів стерлінгів у британський центр кібероперацій в Африці, сподіваючись, що цей континент може стати демократичним кіберсоюзником. Погана новина полягає в тому, що Африка вже знайшла партнера.

Протягом десятиліть континент отримував китайські інвестиції. Пекін планує прокласти підводні кабелі вздовж західного та східного узбережжя Африки, щоб забезпечити доступ до Інтернету для міст і сіл. Це звучить як реальний прогрес, і багато людей в Африці насправді задоволені.

Але ось у чому проблема: китайці будують власний Інтернет, в потенційній фрагментації, яку називають «розщепленою мережею», альтернативним кіберпростором, доступу до якого демократичні країни, швидше за все, не отримають, якщо їх туди «не запросять». Багато країн, що розвиваються, ймовірно, стануть частиною кіберпростору Китаю.

Китайська версія кіберпростору буде ідеологічно виразною. Пекін не зацікавлений у вдосконаленні Інтернету в сумісному та відкритому режимі або у сприянні світові стати більш стійким до кібератак. Він займається створенням абсолютно іншої цифрової архітектури, укомплектованої власним ідеологічним управлінням та цінностями і, ймовірно, несумісної з поглядами демократій.

Створюючи цю архітектуру, китайці звернулися до технології блокчейну. Насправді це просто децентралізована цифрова мережа, що складається з блоків даних, які зберігаються на вузлах.

Передбачається, що позитивною рисою блокчейну є те, що це однорангова система без посередників і, що найважливіше, без центральної влади.

Але Пекін планує зруйнувати це, оскільки китайська влада фактично сама буде власником блокчейну і матиме своїх «агентів», що працюють на кожному вузлі. Комуністична партія Китаю могла б постійно контролювати всю комунікацію. Блокчейн став би надзвичайно потужним пристроєм відстеження та масштабним сховищем даних.

Будь-яка країна, яка «підписалася» на роздрібнену мережу Китаю, майже напевно віддасть свій народ такому ж рівню державного контролю. Для деяких лідерів це буде сприйматися як побічний продукт «технологічної доброзичливості Китаю».

Для лідерів, схильних до авторитаризму, це стало б можливістю підпорядкувати собі народ. По суті, це могло б проголосити початок нового розколу в стилі холодної війни не між Сходом та Заходом, а між відкритим Інтернетом та закритим альтернативним кіберпростором.

Це похмурий сценарій, але Китай, ймовірно, налаштований рішуче. Ще однією ознакою намірів Пекіна є потенціал для фіскального нагляду за допомогою нової цифрової валюти - державного цифрового юаня, який контролюється Народним банком Китаю.

В такому динамічному і фрагментованому кіберландшафті Китай має всі інструменти втілення свого бажання домінувати у глобальному масштабі, резюмує видання.

Кіберпростір – це яскравий приклад сфери, яку авторитарні держави на чолі з Китаєм та Росією використовують для формування нових «правил гри», які можуть підірвати західні норми відкритості та демократії.

Росія та Китай намагаються контролювати глобальний кіберпростір. Країни намагаються встановлювати власні «стандарти безпеки» глобального Інтернет-простору. 

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі