Хунта М'янми зіштовхнулася з найбільшим випробуванням після перевороту — Reuters

Поділитися
Хунта М'янми зіштовхнулася з найбільшим випробуванням після перевороту — Reuters Фото ілюстративне © Reuters
Сили повстанців виступили проти військових.

Альянс повстанців захопив частину північної М'янми, включаючи райони, що межують з Китаєм, а опір військовій хунті здобув найбільшу перемогу з часу перевороту 2021 року. Про це пише Reuters.

Найзапекліші бої тривають поблизу кордону М'янми з Китаєм у північному штаті Шан, де три потужні етнічні збройні угруповання об'єдналися, щоб очолити наступ, в результаті якого за останні тижні було захоплено кілька міст і військових аванпостів.

Оголошений хунтою президент М'янми заявив у четвер, 9 листопада, що країна ризикує розпастися через нездатність ефективно боротися з повстанцями.

Стурбоване погіршенням ситуації у свого сусіда, Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що Пекін сприятиме безпеці і стабільності на кордоні з М'янмою, і закликало всі сторони негайно припинити бойові дії.

Повстанці, що діють з "безпрецедентною координацією", захопили сто військових опорних пунктів, і хунта може втратити контроль над ключовими пунктами перетину кордону, на які припадає близько 40% транскордонної торгівлі і які є важливим джерелом податкових надходжень, кажуть аналітики.

Близько 50 тисяч людей покинули штат Шан, де тривають артилерійські обстріли і авіаудари, а деякі з них перейшли на територію Китаю, повідомила Організація Об'єднаних Націй.

Дипломати кажуть, що це найслабша позиція хунти з часів перевороту. Повідомляється, що альянс повстанців витратив більше року на підготовку до боротьби з краще озброєними військовими. Ця операція була "найбільшою і найуспішнішою з часів весняної революції" — повстання проти хунти, яка скинула демократично обраний уряд на чолі з Аун Сан Су Чжі в лютому 2021 року.

Групи опору тісно співпрацюють, щоб розбити і без того розтягнуті військові сили хунти.

За словами аналітиків і лідерів опору, які спілкувалися з місцевими ЗМІ, сили повстанців зіштовхнулися з несподівано слабким опором з боку військових.

Наступ посилює тиск на хунту, яка вже зіштовхнулася з жорсткими економічними санкціями, дефіцитом іноземної валюти і корупційною кризою.

Відносини М'янми з Китаєм також були напруженими через прикордонні питання, і останній наступ не міг би бути здійснений, якби Пекін виступив проти нього, зазначили дипломати.

В останні місяці Пекін чинить тиск на М'янму з метою придушення злочинних синдикатів, які займаються шахрайством у прикордонних районах. У заяві про оголошення “операції” альянс повстанців повідомив, що має намір ліквідувати ці об'єднання, які, за його словами, перебувають під захистом хунти.

Але Пекін, який прагне захистити великі економічні інвестиції в цьому регіоні, також закликав до припинення вогню. 

Хоча хунта була ослаблена, дипломати вважають малоймовірною можливість неминучого краху збройних сил, хоча хунта може втратити більше території.

Військовий переворот у М'янмі відбувся у лютому 2021 року. Генерали називають його відповіддю на порушення на виборах 2020 року, на яких партія колишньої лідерки країни Аун Сан Су Чжі перемогла з великою перевагою. При цьому, доказів порушень військові не надали.

Експерти вважають, що хунта намагається назавжди придушити лідерку, яка в минулому вже багато років провела під домашнім арештом. У червні 2022 року Су Чжі переводили до одиночної тюремної камери в столиці країни. ЇЇ контакти з навколишнім світом обмежені. Крім того, під вартою перебувають деякі соратники Су Чжі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі