Хунта М'янми втрачає позиції під натиском повстанців 

Поділитися
Хунта М'янми втрачає позиції під натиском повстанців  Фото ілюстративне © EPA/ RUNGROJ YONGRIT
Нещодавно повстанці захопили місто М'яваді — це черговий удар по військовому режиму.

Падіння одного з найжвавіших прикордонних торгових міст М'янми останніми днями посилило тиск на військову хунту, яка бореться з невпинним повстанським рухом по всій країні. Про це пише FT.

Сотні солдатів у М'яваді — місті на південно-східному кордоні М'янми, відомому як центр торгівлі продуктами харчування, коштовним камінням та іншими товарами, здалися в полон, тоді як багато інших намагалися втекти до сусіднього Таїланду після кількаденного штурму повстанських сил.

Через три роки після військового перевороту хунта М'янми зіштовхнулася з найсерйознішою загрозою з боку повстанців, втрачаючи контроль над стратегічними прикордонними регіонами поблизу Індії, Китаю, Бангладеш, а тепер і Таїланду.

Хоча хунта не зіштовхнулася з безпосереднім ризиком повалення, втрата критично важливих територій і серйозний удар по моральному духу військ випробовує владу генерала Мін Аун Хлаїнга на міцність і може спричинити зміни у ставленні сусідів М'янми до слабшого режиму.

"Ми зараз знаходимося в точці, де військові зазнають такої принизливої серії поразок, а тиск на Мін Аун Хлаїнга став настільки гострим, що всі ставки скасовуються", - сказав аналітик Річард Хорсі.

Це перший випадок, коли хунта втратила контроль над М'яваді — головним маршрутом, що з'єднує центральну М'янму з Таїландом.

За останні місяці хунта, що прийшла до влади у 2021 році після усунення демократично обраного уряду на чолі з Аун Сан Су Чжі, яка зараз перебуває під домашнім арештом, зазнала значних втрат. Вкрай непопулярний переворот викликав протести по всій країні та рух громадянської непокори. Тисячі мирних жителів були вбиті, оскільки хунта відреагувала на повстання силою, а ООН звинуватила режим у воєнних злочинах.

Переломний момент настав у жовтні минулого року, коли група повстанців під назвою "Альянс трьох братів" розпочала наступ поблизу китайського кордону. Їхній успіх надихнув інших повстанців рухатися на стратегічні міста і змусив хунту відступити. 

Уряд національної єдності — “тіньовий” уряд, що складається з депутатів від поваленої адміністрації Аун Сан Су Чжі та інших груп, підтримав повстанців. Його озброєне крило, Сили народної оборони, також співпрацює з деякими повстанцями.

Опозиційні сили стають дедалі сміливішими у своїх атаках. Цього місяця уряд національної єдності скоординував удари безпілотників по військовій штаб-квартирі хунти та авіабазі в Найп'їдо - центрі влади режиму.

"Ми продовжимо атакувати сили хунти та їхні військові бази в потрібний момент, поки не усунемо військових диктаторів від влади", - заявив представник уряду національної єдності Кьяв Зо.

Військові відреагували на втрати, атакуючи захоплені регіони невибірковими авіаударами та артилерійськими обстрілами. За даними ООН, за останні п'ять місяців кількість нападів хунти на цивільні райони зросла в п'ять разів.

Тисячі солдатів дезертирували, були вбиті або поранені. У лютому хунта зробила обов'язковою службу в армії для юнаків і дівчат терміном до двох років, що спонукало багатьох до втечі з країни.

Прем'єр-міністр Таїланду заявив цього тижня, що настав сприятливий час для взаємодії з військовим керівництвом, зважаючи на його ослаблення.

Оглядачі кажуть, що в умовах, коли збройні сили повстанців контролюють стратегічні прикордонні райони, сусідам М'янми потрібно підготувати політику до будь-яких наслідків. Регіональні уряди офіційно не визнали хунту, і побоюються, що битва між режимом та повстанцями може перекинутися через кордони. Сусіди М'янми все частіше говорять про послаблення хунти.

За словами аналітиків, роль Китаю була ключовою. Пекін виступив посередником у перемир'ї між хунтою і повстанськими силами в січні в штаті Шан. Він занепокоєний організованою злочинністю і, зокрема, шахрайськими операціями злочинних груп у М'янмі, а також потенційним ударом по прибутковій торгівлі з Найп'їдо.

Зараз хунта контролює переважно центральну частину М'янми, включаючи головні міста Найп'їдо, Янгон і Мандалай.

Повстанським силам буде значно важче закріпитися в центральному регіоні. Озброєні групи, що воюють у центрі країни, менш досвідчені, ніж інші, які воюють з військовими протягом десятиліть. 

Попри це, тиск на режим по всій країні зберігається. Серед високопосадовців зростає невдоволення, що відкриває можливість зміни керівництва хунти.

Військовий переворот у М'янмі відбувся у лютому 2021 року. Генерали називають його відповіддю на порушення на виборах 2020 року, на яких партія колишньої лідерки країни Аун Сан Су Чжі перемогла з великою перевагою. При цьому, доказів порушень вони не надали.

Експерти вважають, що хунта намагається назавжди придушити лідерку, яка в минулому вже багато років провела під домашнім арештом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі