Хоча президент в Ірані й не головна політична фігура країни, але смерть Раїсі є стресовою для режиму – оглядач

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Хоча президент в Ірані й не головна політична фігура країни, але смерть Раїсі є стресовою для режиму – оглядач Ібрагім Раїсі © Офіційний сайт Президента Ісламської Республіки Іран
Зокрема, є кілька причин, чому смерть президента Ірану все ж відчутна для країни.

Президент Ірану Ібрагім Раїсі загинув у авіакатастрофі. І хоча президент не є головною дійовою особою в іранській політиці, смерть Раїсі все ж може створити проблеми для теократичного режиму в країні, пише Володимир Кравченко у статті «Чи припинить Іран постачати Росії «шахеди» після загибелі президента?».

Автор пояснив, що в Ірані владу президента обмежує верховний лідер. Зараз ним є 85-річний аятола Алі Хаменеї. Саме він визначає загальну політику держави й призначає командувачів Корпусу вартових ісламської революції (КВІР), збройних сил тощо.

«І все-таки загибель Раїсі є стресом для системи, оскільки створює для теократичного режиму серйозні проблеми, пов’язані як із переформатуванням балансів у міжелітній конфігурації, що супроводжується загостренням політичної боротьби, так і зі збільшенням ризику масових акцій протесту», – пише Кравченко.

За його словами, попри те, що 2022 року владі хоч і вдалося придушити протести через загибель активістки Махси  Аміні, невдоволення іранців режимом нікуди не поділося. А на фоні погіршення ситуації в економіці країни це невдоволення тільки зростає.

«Загибель президента загострює міжелітні суперечності ще й із тієї причини, що на порядку денному стоїть питання про наступника верховного лідера — рахбара: аятола Алі Хаменеї має дуже поважний вік», – зазначає Кравченко.

Зокрема, в Тегерані вже давно думають над транзитом влади, який би зробив неможливою запеклу боротьбу різних угруповань. При цьому передача влади, за задумом чинного керівництва країни, повинна запобігти дестабілізації та зберегти теократичний режим.

І саме загиблого Раїсі розглядали як одного із кандидатів на посаду рахбара. Ще одним претендентом на місце Хаменеї є його син – Моджтаб. Однак тепер, коли президента Ірану більше нема серед живих, головним суперником Моджтаба є спікер парламенту Мохаммад Багер Галібаф.

Нагадаємо, гелікоптер із президентом Ірану зазнав аварії в гірській місцевості під час сильного туману на північному заході країни, недалеко від кордону з Азербайджаном. У понеділок вранці стало відомо, що всі люди, які перебували у вертольоті, загинули. Окрім президента, загинув глава МЗС Ірану Хосейн Амір Абдоллахіан.

Після авіакатастрофи верховний лідер Ірану Аятолла Алі Хаменеї оголосив, що перший віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер виконуватиме обов'язки президента країни. За конституцією у нього є максимум 50 днів, щоб провести президентські вибори в країні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі