Державний секретар США Джон Керрі закликав американських конгресменів підтримати договір щодо ядерної програми Ірану.
"Якщо Конгрес скаже "ні", то ми втратимо контроль (над ядерною програмою Ірану – прим. ред.), втратимо інформації щодо їх дій, втратимо нашу підтримку з боку міжнародного співтовариства", - передає слова Керрі Bloomberg.
Він підкреслив, що провал угоди з Іраном може не залишити ніякого вибору Вашингтону, крім початку бойових дій проти Тегерана.
"Це вибір між дипломатичним рішенням і війною", - зазначив держсекретар США.
За його словами, умови угоди з Іраном передбачають жорсткий моніторинг його ядерної програми, що зробить неможливим володіння Тегераном ядерної зброї.
16 липня президент США Барак Обама заявив, що угода з Тегераном по ядерній програмі є єдиною альтернативою в ситуації початку гонки ядерних озброєнь, і порятунком від можливої війни на Близькому Сході.
У вівторок Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду. Згідно з умовами документу, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки та отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї".
Напередодні стали відомі подробиці угоди щодо ядерної програми Ірану. Іран і "шістка" міжнародних посередників (Великобританія, Німеччина, Китай, Франція, Росія, США) досягли угоди про те, що інспектори ООН отримають доступ до всіх іранських об'єктах, в тому числі й військовим, де потенційно може вестися розробка ядерної зброї. Дане питання було ще одним каменем спотикання у досягненні угоди. Так, раніше парламент Ірану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.
У той же час, заблокувати угоду ще можуть в Конгресі США, де її різко притиковали. Укладення угоди з Іраном повинно було відбутися ще 30 червня, однак було відкладено через "великі розбіжності", як говорили дипломати. Тоді дедлайн був перенесений на 7 липня, потім - на 10-е, потім - на 13-е.
Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.
Детальніше про переговори з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іранський X-фактор.
Ядерна угода передбачає обмеження Ірану на збагачення урану строком на вісім років.