Про це пише The Guardian, нагадуючи, що в ті роки президент генералітету Каталонії Люїс Кумпаньш проголосив Каталонську державу. Але уряд Іспанії дуже швидко придушив цю спробу сепаратизму. Кумпаньша арештували, а пізніше засудили до 30 років у в'язниці. Роботу автономного уряду Каталонії було призупинено, а всі його члени були кинуті до в'язниці.
В 1936 році Кумпаньш був звільнений з в'язниці після перемоги "Народного фронту" на виборах. Під час громадянської війни в Іспанії він жив у Франції. Але в роки нацистської окупації його схопили і видали режиму Франсіско Франко. В результаті Кумпаньша стратили 15 жовтня 1940 року.
Прес-секретар "Народної партії" Іспанії Пабло Касада зробив не дипломатичний коментар, пригадуючи цю історію.
"Ми сподіваємося, що нічого не буде проголошено, тому що будь-хто, хто так вчинить, може закінчити як Кумпаньш 83 роки тому, у в'язниці", - сказав Касада.
Раніше повідомлялося, що конституція Іспанії дає Мадриду "ядерну можливість" для приборкання Каталонії. Йдеться про статтю 155, яка дозволя Мадриду застосувати "будь-які необхідні заходи" для приборкання регіону. Зокрема, від може розпустити місцевий парламент і взяти під контроль каталонську поліцію. Втім, іспанський уряд вагаються із застосуванням цієї опції, боячись, що каталонці не підкоряться.
Детальніше про референдум у Каталонії і його наслідки для країни і регіону читайте в матеріалі Олексія Коваля "Незалежність Каталонії: чим відповість Мадрид?", у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".