Капіталізм може стати ключем до вирішення проблеми зміни клімату — Bloomberg

Поділитися
Для модернізації енергетичних систем з відновлюваними джерелами енергії знадобляться величезні інвестиції, а це вимагає економічного зростання.

Чи може світ скоротити кількість шкідливих викидів, не зупиняючи при цьому економічне зростання? Зараз світ спостерігає реальний експеримент на цьому фронті. Пандемія коронавірусу спричинила найбільше в історії зменшення шкідливих викидів. Однак, COVID-19 також призвів до понад мільйона смертей та найгіршого економічного спаду з часів Великої депресії, пише Bloomberg.

Для модернізації енергетичних систем з відновлюваними джерелами енергії знадобляться величезні суми, а це, своєю чергою, вимагає економічного зростання.

Для того, щоб світ рухався до вуглецевої нейтральності та зміг утримати глобальне потепління нижче 1,5 градусів Цельсія, буде необхідно повторювати щорічне зниження викидів на 7%.

Якщо кліматична криза почне загострюватися, наступні десятиліття ризикують стати ще гіршими, якщо світ не зможе швидко розірвати багатовіковий зв’язок між економічним зростанням та забрудненням довкілля.

Шкідливі викиди вуглецю зростають майже щороку протягом десятиліть. Це питання стосується "капіталізму проти клімату".

"Все, про що ви можете говорити, - це гроші та казки про вічне економічне зростання", - сказала шведська кліматична активістка Грета Тунберг на саміті ООН у 2019 році.

Можливо, варто спробувати розірвати зв'язок між економічним зростанням та кліматичною загрозою. Однак, останній звіт Міжнародного енергетичного агентства містить одну з причин, чому ця тактика навряд чи спрацює.

Прогноз МЕА, опублікований у вівторок, побудований на сценаріях, що відображають різні стратегії політики та те, як вони вплинуть на споживання енергії та викиди протягом найближчих десятиліть. Цього року є два нових сценарії: перший сценарій ілюструє шлях до нульових викидів до 2050 року, а другий показує те, як занадто болісне відновлення після пандемії може змінити «кліматичну картину».

Економічний спад, спричинений пандемією, справді скоротить викиди вуглецю найближчим часом. До 2023 року наслідки тривалого економічного відновлення після пандемії коронавірусу спричинять значне зменшення викидів вуглецю, тоді як стале економічне зростання лише негативно вплине на клімат.

Однак, попри те, що пандемія коронавірусу призведе до зменшення забруднення атмосфери, це буде лише короткострокова перспектива.

Через постійну економічну слабкість уряди та підприємства втрачають спроможність гарантувати витрати, необхідні для перебудови світової енергетичної системи. Інвестиції у викопне паливо зменшаться на 10%, але витрати на відновлювані джерела енергії та ядерну енергію також можуть зменшитися на 5%, що поставить під загрозу виконання «кліматичних цілей».

Замість того, щоб інвестувати в заміну електростанцій та приладів на вуглецево нейтральні альтернативи, світ лише продовжить життя «старої енергетичної галузі». До 2030 року річні викиди вуглецю приблизно на 29% перевищать показники, які мали б бути за сталого економічного розвитку та дотримання стратегії досягнення кліматичної нейтральності.

Середньорічні витрати на відновлювані джерела енергії повинні будуть зростати протягом найближчого десятиліття, щоб досягти сценарію сталого розвитку МЕА.

На модернізацію енергетичних систем світу знадобляться величезні суми грошей. Тільки для відновлюваних джерел енергії щороку буде потрібно близько 569 мільярдів доларів протягом найближчого десятиліття. Це майже вдвічі більше, ніж за останні п’ять років, але сума не набагато відрізняється від того, що витрачав би весь нафтогазовий сектор за тих самих умов.

Якщо світ зможе пришвидшити шлях до вуглецевої нейтральності, цей обсяг витрат створить свій власний імпульс. Одна з виправданих скарг «антикапіталістичних кліматичних активістів» полягає в тому, що політичні системи часто працюють на користь потужного бізнесу, який забруднює навколишнє середовище. Але стратегія, коли інвестиції йдуть на декарбонізацію, замість викопного палива - це та система, яка може вдало спрацювати.

«Викопна енергетика» включає видобуток нафти, газу та вугілля. «Низьковуглецева енергетика» включає ядерну енергетику та використання відновлюваних джерел енергії, біопалива.

Таким чином, сценарій сталого розвитку МЕА є кращим орієнтиром на шляху до енергетичного переходу. Це світ, у якому відновлювані джерела енергії все частіше встановлюватимуть правила гри, заохочуючи уряди скасувати залишки субсидій, які підтримують нафту, газ та вугілля.

З часів промислової революції двигун капіталістичного зростання, що працює на викопних джерелах енергії, може погіршити поточну кліматичну кризу. Спрямування сили на перехід до вуглецево нейтральних джерел енергії є надією на шляху до уникнення кліматичної катастрофи, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі