Юридична битва в Україні проливає світло на американців, які воювали в Донбасі — NYT

Поділитися
Юридична битва в Україні проливає світло на американців, які воювали в Донбасі — NYT © Радіо Свобода
Справа Крейга Ленга демонструє ризики для американців, які їдуть здобувати бойовий досвід в Україну та інші гарячі точки світу.

Український суд у середу відхилив запит на екстрадицію американця, який служив у правих воєнізованих підрозділах країни, завдавши удару правоохоронним органам Сполучених Штатів, які намагаються обмежити можливості для американців, які приїжджають в Україну, щоб отримати досвід бойових дій з місцевими військовими групами, пише репортер, лауреат Пулітцерівської премії Ендрю Крамер для The New York Times.

Американця Крейга Ленга - ветерана армії та вихідця із Північної Кароліни, правоохоронні органи США звинувачують у подвійному вбивстві у Флориді. Його справа демонструє ризики для американців, які їдуть здобувати бойовий досвід в Україні та інших гарячих точках світу.

«Подібно до того, як ми не хочемо, щоб праві добровольці були в американській армії, ми не хочемо, щоб вони практикували боротьбу та вбивства в іноземних військових групах», - сказала директор «Глобального проекту проти ненависті та екстремізму» Хайді Бейріх.

Влада США продемонструвала, що має намір зосередитись на українських воєнізованих формуваннях як на одному із світових центрів для правих екстремістів - питання, яке вийшло на перший план порядку денного після того, як ультраправі групи продемонстрували свій потенціал під час штурму Капітолію.

Але це питання по-іншому розглядається в Україні, де праві ополченці воюють на боці українського уряду у війні проти підтримуваних Росією воєнізованих формувань, унаслідок якої загинуло близько 13 тисяч людей.

Будь-яка думка про те, що праві ополченці є екстремістською загрозою, грає на руку російським пропагандистам, які намагалися позначити війну на сході України як опір "неофашистському" уряду в Києві. Насправді ж ультраправі партії отримують лише незначну підтримку на українських виборах.

Апеляційний суд в Києві погоджувався з адвокатами Ленга, що попри звинувачення у вбивстві, він зіштовхнувся з переслідуванням у США за військову службу в Україні відповідно до Закону про нейтралітет, який виступає проти втручання в іноземні війни. Суд вирішив, що Ленга можна вважати шукачем політичного притулку.

"Не повинно бути дискримінації проти людей за расою, релігією, а також політичними чи ідеологічними поглядами", - заявив адвокат Ленга Дмитро Моргун.

Відмова в екстрадиції не обов'язково гарантує Ленгу те, що він не потрапить під дію американського законодавства, кажуть його адвокати, зазначивши, що він може бути депортований до США, якщо його заява про надання політичного притулку не буде схвалена. Американська прокуратура Флориди, яка переслідує Ленга за подвійне вбивство, наразі ще не коментувала ситуацію.

30-річний Крейг Ленг заявив, що не дотримується ультраправих поглядів. Ленг сказав, що був змушений припинити службу в армії США, через те, що без дозволу покинув військову частину. За його словами, він змінював місця роботи, а потім вирішив поїхати в Україну, щоб допомогти союзнику, у справі, яка його надихнула.

Його прийняла воєнізована група "Правий сектор", коли він прибув в Україну в 2015 році. Вийшовши з потяга на сході України поблизу зони бойових дій, "хтось передав йому гвинтівку" прямо на вокзалі, сказав Ленг, а наступного ранку його відправили на фронт.

Під час бойових дій з «Правим сектором» в Україні, за даними прокуратури США в окрузі Канзас, Ленг розповідав Джарретту Сміту про роботу з ультраправими воєнізованими формуваннями в Україні. Сміта, який також служив в армії США звинувачують у справі пов’язаній із використанням вибухових речовин.

Федеральна прокуратура штату Канзас заявила, що Сміт поширював інформацію про бомби та рецепти виготовлення саморобного напалму в соцмережах, обговорюючи плани вбивства представника Демократичної партії та підриву штаб-квартири медіакомпанії. Звинувачувальний акт не вказував конкретну медіа-компанію, але CNN повідомила, що ціллю була саме вона.

Крім того, за даними федеральної прокуратури Флориди, Ленг та його приятель Алекс Цвіфелхофер з Вісконсіна, який теж брав участь у війні в Україні, у 2018 році пограбували та вбили подружню пару, щоб зібрати гроші на поїздку до Південної Америки, де вони сподівалися приєднатися до правої воєнізованої групи, яка виступає проти уряду Венесуели.

Цвіфельгофера було заарештовано, але Ленг повернувся назад в Україну. У 2019 році обом було пред'явлено звинувачення у вбивстві та порушенні Закону про нейтралітет за їхні плани відносно Венесуели. Ленг наполягає на тому, що він не винен, Цвіфелхофер також відкидає усі звинувачення.

Експерти з питань злочинів на ґрунті ненависті вже давно б’ють на сполох відносно того, що ультраправі активісти часто намагаються виїхати за кордон і отримати там військовий досвід.

За оцінками Soufan Center, кількість американців, які брали участь у війні на боці України складає близько 20 осіб, тоді як волонтери кажуть, що таких військових добровольців було 100. Багато хто з них залишився в Україні. У Ленга є українська наречена та дитина.

Судове провадження в Україні проливає світло на іншу діяльність американських правоохоронних органів, пов’язану з Україною. Адвокати Ленга представили свідчення американських ветеранів, що воювали в Україні, які повідомили про те, що їх допитували в ФБР після повернення додому.

"Мені по-справжньому прикро через те, що я та інші солдати стали ворогами американського уряду лише тому, що просто хотіли допомогти союзнику", - заявив один американський ветеран, ім'я якого не розголошується. Адвокати розповідали про обшуки, анулювання паспорта та запити, які надсилало ФБР австрійській владі з метою допитати американського ветерана.

Ленг заперечує те, що є прихильником ультраправих поглядів, але при цьому він додав, що в США його все ще можуть переслідувати через підозру в причетності до ультраправих.

"Я не нацист", - сказав Ленг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі