Країни ЄС обговорюють можливість оплачувати роботу життєво важливих для українців інтернет-сервісів Starlink. Про такі плани Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс розповів в інтерв’ю POLITICO.
Ця пропозиція виникла після попереджень Маска про те, що його ракетна компанія SpaceX не може нескінченно платити за доступ українців до інтернет-сервісів Starlink. Маск пропонував оплачувати рахунки Уряду США, втім згодом передумав і заявив, що продовжить фінансувати сервіс.
Однак невизначеність і потенційна можливість раптового відімкнення України від важливої телекомунікаційної системи, яка зіграла життєво важливу роль зокрема у контрнаступах проти російських військ на окупованих територіях, а також у забезпеченні зв’язку між цивільним населенням, змусила європейських партнерів замислитись над тим, як зменшити ризики
«Доступ українців до Інтернету не повинен залишатися в руках однієї впливової людини, яка може одного разу прокинутися і сказати: «Я вже не хочу це робити, і все», — наголосив Ландсбергіс.
Він пропонує варіант укладання договору на придбання цієї послуги між компанією Маска та коаліцією країн.
За словами Ландсбергіса, ця тема обговорювалась на зустрічі 27 міністрів закордонних справ ЄС у понеділок.
Водночас, Пентагон так само розглядає можливість оплати функціонування супутникової мережі Starlink в Україні. Робити це пропонується з фонду так званої Ініціативи сприяння безпеці України, який покликаний забезпечувати постійну підтримку українських військових шляхом фінансування контрактів з американськими фірмами на озброєння та обладнання, які будуть поставлені протягом місяців або навіть років.
За даними POLITICO, представник США, який брав участь у дискусіях, сказав, що впевненості в тому, що Ілону Маску можна довіряти немає. Саме це змусило Міністерство оборони шукати спосіб зберегти роботу Starlink, або залучити постачальника подібної послуги.
Нагадаємо, раніше Ілон Маск запропонував формулу завершення війни в Україні, виклавши так званий план на своїй сторінці у Twitter. Опитування викликало хвилю обурення серед українського суспільства. У Білому домі також не підтримали «мирного плану» Маска.