Після кровопролитних багатоденних боїв, яких Європа не бачила з часів Другої світової війни, 3 липня міністр оборони Росії Сергій Шойгу прозвітував Путіну про успішне "звільнення" Луганської області. Шойгу зачитав з аркуша дані про нібито втрати збройних сил України, промовчавши про ту ціну, яку російським військовим довелося заплатити за це, пише Голос Америки.
Незалежні джерела, спираючись на аналіз лише публічно підтверджених втрат, у червні називали цифру близько 4000 російських військових, які загинули в Україні. Журналісти використовували відкриту інформацію про смерті та похорон, надану як російськими, так і українськими військовими відомствами, повідомлення глав регіонів Росії та місцевих ЗМІ. Реальна кількість втрат за війну, що триває вже п'ятий місяць, напевно, значно більша. Експерти переконані, що двотижнева наступальна операція на півночі Луганської області теж коштувала російській армії колосальних втрат у житловій силі та техніці.
"Битва під Сєвєродонецьком була досить інтенсивною, і обидві сторони зазнали в цьому бою великих втрат. Українці відступили від Лисичанська, бо він, як і Сєвєродонецьк, не такий стратегічно важливий, важливіші бойові дії в Херсоні, де російські війська зайняли обидва береги Дніпра ", - прокоментував Вільям Кортні, колишній посол США в Казахстані та Грузії та експерт RAND.
"Те, що російські сили взяли під контроль усю Луганську область, не означає кінець історії в Луганську. Турбує, що російські окупаційні сили можуть скоїти злочини проти мирних жителів, які ми вже бачили в інших частинах України. Також існує ймовірність партизанської активності, яку ми почали спостерігати в інших частинах окупованої країни", - додав Найджел Гулд-Девіс, колишній посол Великобританії в Білорусі та експерт Інституту Кеннана.
Вислухавши доповідь міністра оборони, Володимир Путін наказав "продовжувати виконувати завдання за єдиним задумом". Експерти вже котрий місяць губляться в здогадах про цей самий "єдиний задум". Не маючи можливості швидко перевірити інформацію з обох боків, вони покладаються на супутникові знімки та аналіз.
"Росія втратила у війні щонайменше від 25–30% оперативних танкових сил. Танки Т-80 і T-72 замінюються на старіші моделі Т-62, які технічно більше не входять до складу російських збройних сил, але є величезні резерви, які тепер вирушають на передову, щоб спробувати зберегти присутність важкої техніки на лінії фронту. Ми бачимо на супутникових знімках, що бойові дії навколо ключових районів Донбасу стали менш залежними від такої важкої техніки", - розповів Сім Тек, головний аналітик Force Analysis.
За словами військового аналітика, спочатку російські сили намагалися провести операцію за змішаною схемою, виходячи як із сучасного західного досвіду, так і радянської тактики: зі швидким просуванням мобільних сил та штурмом повітряного десанту.
Зазнавши фіаско, вони повернулися до "старої доброї радянської доктрини" - використовувати артилерію перед тим, як вводити наземні війська. "Українським силам допомагає потужна підтримка Заходу: артилерійські системи, системи ППО, протитанкові озброєння.
Україна наголосила на кампанії глибоких ударів за лінією фронту, використовуючи комбінацію систем реактивного залпового вогню HIMARS і дронів, які переробляють для роботи як крилаті ракети. У той же час з російської сторони ми фактично спостерігали скорочення таких можливостей. Це видно по ракетному удару у Кременчуці: швидше за все, вони використали стару модель протикорабельної ракети, яка має дуже низьку точність", - додав аналітик.
Вільям Кортні вважає, що "ключовим для України є отримання більшої кількості зброї, яка має більшу дальність, ніж російська артилерія, яка є основним елементом бойової сили Росії. Якщо українці зможуть отримати більше таких систем, здатних вразити російську артилерію здалеку, це справді може змінити ситуацію на полі бою.
На думку української сторони, втрата Лисичанська та Луганської області – це не програш, а можливість "зберегти армію, завдати втрат противнику та виграти час". Проте малоймовірно, що Донбас стане кінцевою точкою російської військової кампанії.
"Не думаю, що Росія задовольниться одним Донбасом. Доказом цього може бути заява колишнього генерала Шаманова, який в одному з інтерв'ю сказав, що так звана "демілітаризація та денацифікація України" займе від п'яти до десяти років. Він велика фігура у російській військовій політиці та до минулого року був головою думського комітету з оборони. Тому його слова, ймовірно, виражають ширший консенсус усередині російської еліти", - заявив експерт Інституту Кеннана. Сьогодні на нараді в Міноборони Сергій Шойгу заявив, що "спеціальна військова операція" продовжиться доти, доки не буде досягнуто всіх цілей, поставлених Путіним, яких саме – міністр не уточнив.
Раніше повідомлялося про те, що голова Миколаївської ОВА Віталій Кім оцінив ймовірність наступу росіян на Миколаїв.