Як Захід повинен реагувати на події в Білорусі — Atlantic Council

Поділитися
Як Захід повинен реагувати на події в Білорусі — Atlantic Council © Радыё Свабода
Західні країни зіштовхнулися зі складним вибором.

Судячи з нестабільної ситуації в Білорусі, там триває справжня революція, покликана принести в країну демократію та справедливість. Однак, ніхто не може передбачити, чи авторитарний лідер Олександр Лукашенко покине країну, як зробив колишній президент України Віктор Янукович у 2014 році, пише аналітичний центр Atlantic Council.

Наразі Лукашенко все ще «вірить у власні сили». Однак, для того, щоб зберегти владу, у нього є лише три варіанти.

Він може спробувати приборкати учасників протестів вдаючись до арештів, однак, якщо врахувати масштабність мітингів, то це буде надто важко.

Також, президент міг би вдатися до «масового насильства» та залучення військових, проте, навіть це може не спинити протестувальників.

Крім того, Лукашенко міг би звернутися «за допомогою» до президента Росії Владіміра Путіна, адже останній може відправити в Білорусь так званих «зелених чоловічків».

Однак, навіть сам Путін наразі перебуває в складній ситуації, адже в Росії також знижується рівень довіри населення до чинного президента. Зрозуміло, що російський президент «не любить» подібні демократичні рухи, але втручання в білоруську революцію може негативно вплинути і на саму Москву.

Таким чином Лукашенко поступово втрачає будь-яку підтримку.

Путіну було б вигідно знайти «належного» наступника для Лукашенка, який би чітко виконував «накази» російського президента. Однак, представники опозиції в Білорусі явно не збираються підкорятися лідеру Росії.

Попри несхвалення дій Лукашенка, Захід також зараз стоїть перед складним вибором.

США та інші демократичні країни нині не знають, що далі робитиме Лукашенко чи Путін. Поки російське втручання в білоруську революцію здається дуже малоймовірним, але його не можна виключати повністю.

Для Заходу найкращий результат - це проведення нових чесних виборів мирним шляхом або ж відмова Лукашенка від влади. Такий варіант допоміг би створити нову демократичну владу в Білорусі.

Якби сам Путін запропонував провести повторні вибори в Білорусі під наглядом ОБСЄ, західні лідери, без сумніву, підтримали б цей варіант. Однак, Заходу довелося б перевірити, чи не збирається російський президент прокласти шлях до влади в Білорусі власній «довіреній особі».

У будь-якому разі, Захід повинен підтримувати білоруське суспільство та спробувати захистити людей від репресій та авторитаризму.

Запровадження санкцій має сприяти мирним виборам в Білорусі. В першу чергу, санкції повинні «змусити» Лукашенка відмовитися від потенційної ідеї застосування «масового насильства» проти власного народу.  

Сполучені Штати та ЄС повинні запровадити санкції проти офіційних осіб, відповідальних за репресії в Білорусі. І в першу чергу, санкції мають стосуватися Лукашенка. Таке рішення продемонструвало б, що всі, хто порушує права людей, так чи інакше, відповідатимуть за свої вчинки.   

Міністри закордонних справ країн ЄС вирішили з 14 серпня розпочати введення «індивідуальних санкцій» проти деяких офіційних осіб Білорусі, своєю чергою США можуть також співпрацювати з ЄС у цій «сфері». Проте, адміністрація Дональда Трампа поки розглядає країни Європейського Союзу як ворогів Сполучених Штатів.

Однак, США та ЄС можуть бути досить «обережними» під час запровадження нових санкцій, адже санкції можуть негативно вплинути на білоруську економіку.

Так чи інакше, важливу роль зіграють саме подальші дії Путіна. Захід повинен «застерегти» Путіна від «агресивних вчинків».

Сполучені Штати, ЄС та Велика Британія оголосили про намір застосувати санкції у відповідь на жорстокі репресії в Білорусі. Санкції Заходу повинні стати певним «сигналом» для Росії.

Події в Білорусі розвиваються занадто швидко. Країни Заходу ще поки мають інструменти впливу, щоб спробувати запобігти найгіршому варіанту розвитку подій для Білорусі. Однак, західні лідери повинні реагувати без зволікань.

Раніше повідомлялося, що президент ПАРЄ виступив за демократичні реформи в Білорусі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі