Провідні європейські лідери скоординували зусилля, щоб змусити прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана погодитися на 50-мільярдну допомогу, спрямовану на утримання економіки України на плаву під час війни з Росією. Деякі європейські лідери жартували, що надішлють прем'єр-міністрові Угорщини Віктору Орбану рахунки за додаткові ночі, які їм довелося провести в Брюсселі, щоб переконати його підтримати фінансування для України, повідомляє видання The New York Times.
Інші, менш жартома, повідомили йому, що йому загрожує юридичне призупинення членства в ЄС. А дехто пропонував його зустріч з випивкою, коли він скаржився на те, що, на його думку, європейська бюрократія налаштована проти нього через ідеологічну ненависть.
Вранці 1 лютого, всього за годину до початку екстреного саміту Європейського Союзу, Орбан відступив. Після тижнів протистояння, коли він був єдиним, хто не погоджувався з 27 лідерами, він нарешті погодився на створення знакового фонду для України у розмірі 50 мільярдів євро, або 54 мільярди доларів США. Цей крок став особливо важливим як для України, так і для Європейського Союзу. Він допоможе утримати українську економіку на плаву протягом наступних чотирьох років.
Щоб домогтися цього, найважливіші європейські лідери взяли на себе різні ролі. Президент Європейської ради Шарль Мішель зіграв роль "поганого поліцейського". У понеділок 29 січня він зателефонував Орбану і повідомив, що його вимогу про надання права щорічного вето щодо фонду для України ні за що не буде затверджено. Мішель сказав Орбану, що деякі члени ЄС розглядають можливість запуску процедури, яка повністю позбавить прем'єра Угорщини права голосу.
Потім, 31 січня ввечері, Орбан зустрівся з прем'єр-міністром Італії Джорджою Мелоні, своїм ідеологічним другом з ультраправих, у представницькому номері п'ятизіркового готелю "Аміго" — улюбленого місця для приїжджих високопосадовців, в самому центрі Брюсселя.
За пляшкою шампанського, Мелоні сказала йому, що він отримає більше від ЄС, якщо підіграє їй. Вона припустила, що перегляд українського фонду у 2025 році певною мірою задовольнить його потребу в ретельному контролі за витрачанням коштів. Зараз був не найкращий момент для цього.
Потім настала черга президента Франції Еммануеля Макрона. Увечері 31 січня він зустрівся з прем'єр-міністром Угорщини в готелі "Amigo" і припустив, що лідери ЄС могли б відреагувати на скаргу Орбана, що виконавча влада ЄС відмовляє Угорщині у фінансуванні через ідеологічну упередженість.
При цьому Віктор Орбан знав, що на цій же вулиці інші лідери збираються, щоб поговорити про нього. Там проходила зустріч між головою Європейської ради Шарлем Мішелем, прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та канцлером Німеччини Олафом Шольцем. Вони твердо вирішили, що жодних подальших поступок — на кшталт розморожування грошей ЄС для Будапешта, якого Орбан домігся від своїх партнерів раніше — не буде. Ці слова було передано прем'єру Угорщини.
Надзвичайні зусилля, спрямовані на те, щоб змусити Орбана капітулювати, відображають як унікальну здатність угорського лідера грати роль "того, хто все псує", так і рішучість його партнерів з ЄС досягти одностайної згоди щодо допомоги Україні. Відповідаючи на запитання, чи отримав Орбан якісь поступки в обмін на зняття вето, голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сказала журналістам: "Відповідь на ваше запитання — просто "ні". Готуючись до від'їзду додому, прем'єр-міністр Угорщини наполягав, що переміг.
"Місію виконано. Кошти Угорщини не потраплять на Україну, і в нас є механізм контролю наприкінці першого і другого року. Наша позиція щодо військового конфлікту в Україні залишається незмінною: нам потрібно припинення вогню і мирні переговори", — написав він у соціальних мережах.