Ісламський тероризм намагається черпати вигоди, організовуючи витік мізків. Екстремістське угрупування ІДІЛ, що об'єднало сили міжнародної коаліції, стоїть на порозі створення зброї масового ураження. Таку стурбованість все частіше висловлюють фахівці у сфері озброєнь і контррозвідки. "Ісламська держава" вербує у свої ряди науковців-хіміків, фізиків і програмістів. Європейські аналітики припускають, що терористи планують застосовувати зброю масового знищення в майбутніх терактах. За даними нової доповіді Європейського парламенту, в результаті терактів в Анкарі, Бейруті, Тунісі, на Синайському півострові і Парижі вже загинули 500 осіб, повідомляє Die Welt.
"За кордоном ІДІЛ набирає сотні бійців, в тому числі випускників - фізиків, хіміків і програмістів. Вони, як вважають експерти, в змозі виготовити смертоносну зброю з простих речовин", - зазначає політичний аналітик Європарламенту Беатріс Імменкамп.
Ряд експертів вже висловлювали думку, що наступним кроком ісламістів може стати теракт із застосуванням біологічної, ядерної та хімічної зброї, в тому числі саморобних вибухових пристроїв, що містять небезпечні речовини. Як попереджали американські спецслужби ще в серпні, терористи можуть при цьому скористатися тактикою "вовка-одинака".
"У ІДІЛ вже є знання і - частково - фахівці, щоб використовувати хімічні, біологічні, радіологічні та ядерні речовини як зброю для терористичних актів", - заявив директор Центру НАТО з протидії розповсюдженню зброї масового знищення Вольфганг Рудішхаузер.
У доповіді також звучить думка про те, що подібні небезпечні речовини вже були "таємно доставлені в Європейський союз". Аналітики побоюються, що терористична організація могла заволодіти ними, приводячи в приклад сотні випадків, коли такі речовини були викрадені або пропали на території ЄС.
Найбільшу небезпеку представляють зарин, рицин і сибірська виразка, вважають європейські експерти. Європарламент вже порекомендував урядам європейських країн звернути пильну увагу на людей, які повернулися з Сирії, або тих, хто міг радикалізуватися, особливо якщо це особи, які мають доступ до небезпечних наукових областей.
Раніше про розробку хімічної зброї бойовиками ІД повідомляли журналісти AP з посиланням на джерела, знайомі із даними розвідки США і Іраку. Крім того, прем'єр-міністр Франції Манюэль Вальс у листопаді попередив про небезпеку застосування терористами хімічної і біологічної зброї.
Існують всі ознаки, що у "Ісламської держави" вже є хімічна зброя. ЗМІ раніше повідомляли про застосування ІД хімзброї усирійському місті Мареа і при атаці на курдів в Іраку - в останньому випадку бойовики використовували іприт.
18 липня бійці курдського ополчення (YPG) і група моніторингу сирійського конфлікту заявили, що терористи ІД в кінці червня використовували отруйний газ при атаці на північно-східну територію Сирії, яка контролюється курдами.
На початку червня міністр закордонних справ Австралії Джулія Бішоп заявила, що терористична організація ІД набирає висококваліфікованих фахівців для виробництва хімічної зброї, і вже застосовує хлор в Іраку.