Іран міг би виготовити достатньо матеріалу для однієї ядерної бомби за «приблизно 12 днів», заявив у вівторок високопосадовець з американського Міноборони. Такий термін озвучили у відповідь на питання на слуханнях у Палаті представників під тиском республіканців, які намагались домогтися відповіді на питання чому адміністрація Байдена намагалася відновити Спільний комплексний план дій (JCPOA).
Спільний всеосяжний план дій — ядерна угода 2015 року між Іраном, групою 5+1 (п'ятьма постійними членами Ради Безпеки ООН: США, Росією, Китаєм, Францією, Великою Британією, а також Німеччиною) та ЄС щодо ядерної програми Ірану.
«У 2018 році, коли попередня адміністрація вирішила вийти з JCPOA, Ірану знадобилося приблизно 12 місяців, щоб виготовити одну бомбу, що розщеплюється. Тепер їм знадобиться близько 12 місяців днів", - цитує Reuters Коліна Кхаля, представника Пентагону.
Він також зауважив, що зараз існує думка, що якби можна було вирішити цю проблему дипломатичним шляхом і повернути Ірану обмеження на ядерну програму, це краще, ніж інші варіанти.
"Але наразі JCPOA заморожено".
Основні пункти домовленості JCPOA
- Більшу частину іранського збагаченого урану вивезуть за кордон.
- Жоден із ядерних об'єктів в Ірані не буде демонтований.
- Завод зі збагачення палива Фордо стане науково-дослідним центром ядерної фізики без потужностей зі збагачення урану.
- МАГАТЕ отримає доступ до всіх ядерних об'єктів в країні терміном на 20 років, що дозволить організації простежити за тим, щоб іранська ядерна програма носила виключно мирний характер.
- Санкції США, Євросоюзу та Ради безпеки ООН будуть зняті після укладення всеосяжної угоди щодо ядерної програми Ірану, підписання якої заплановано на кінець червня. Деякі обмежувальні заходи з боку P5+1 залишаться у дії на певний час, проте потім будуть скасовані.
Зауважимо, крім західних країн, одним із найпотужніших противників Ірану на Близькому Сході, є Ізраїль. Оточена арабськими силами країна традиційно протистоїть спробам Тегерану встановити гегемонію в цьому регіоні. З середини нульових в Ірані масово почали зникати фізики-ядерники, також розпочалися підриви лабораторій. Це називають одним із способів Моссаду протистояти розробкам ядерної зброї Тегераном.
Нещодавно ми писали про можливий напад Ізраїлю на ядерну програму Ірану: Нетаньягу обговорив сценарії з главами Моссаду та Армії оборони.