Глава Кремля Владімір Путін та іранський президент Ібрагім Раїсі в середу, 18 травня, через відеозв'язок спостерігали за підписанням угоди про фінансування і будівництво залізничної лінії в межах міжнародного транспортного коридору «Північ-Південь». Про це повідомляє Reuters.
Залізнична лінія «Рашт-Астара» розглядається як важлива ланка коридору, що має з'єднати Індію, Іран, Росію, Азербайджан та інші країни залізницею і морем - маршрут, який, за словами Росії, може конкурувати з Суецьким каналом як основний глобальний торговельний шлях.
«Унікальна транспортна артерія «Північ-Південь», частиною якої стане залізниця «Рашт-Астара», допоможе значною мірою диверсифікувати глобальні транспортні потоки», - сказав Путін.
Він заявив, що залізниця на 162 км уздовж узбережжя Каспійського моря допоможе з'єднати російські порти у Балтійському морі з іранськими портами в Індійському океані і Перській затоці.
«Без сумніву, ця угода є важливим і стратегічним кроком у напрямку співпраці між Тегераном та Москвою», - сказав Раїсі.
До зміцнення політичних та економічних зв'язків Росію та Іран підштовхують західні економічні санкції, які обидві країни вважають невиправданими.
Після революції 1979 року, яка усунула від влади підтримуваного США Мохаммада Резу Пехлеві, Іран опинився в ізоляції з боку Заходу, а економіку країни підірвала низка санкцій. Іран має близько чверті нафтових запасів Близького Сходу.
Захід також запровадив низку інших обмежень проти Тегерана через його ядерну програму. РФ опинилася під санкціями через війну проти України.
За словами координатора Ради нацбезпеки Білого дому Джона Кірбі, США бачать більше ознак того, що Росія та Іран розширюють безпрецедентне військове партнерство, яке допомагає Москві продовжувати війну проти України, а також створює загрозу для сусідів Ірану.
За даними WSJ, Росія допомагає Ірану розширити можливості цифрового спостереження. В обмін отримує дрони-камікадзе та інше озброєння.