Іран вважає, що пропозиції ЄС щодо відновлення ядерної угоди можуть бути припустимими, але мають бути враховані вимоги Тегерана в деяких сферах. Зокрема, іранський дипломат, який обізнаний з переговорним процесом, сказав журналісту ІРНА, що пропозиції Європи поки що розглядаються з погляду гарантій, надійності та зняття санкцій.
«Ісламська Республіка Іран розглядає отримані пропозиції від Європи на переговорах, щоб переконатися у забезпеченні виконання своїх вимог іншою стороною», - заявив дипломат.
Іран хоче перевірити те, чи забезпечують ці пропозиції виконання його вимог у різних сферах, у тому числі гарантій та зняття санкцій.
Видання The Wall Street Journal раніше повідомило, що ЄС оголосив свої пропозиції щодо гарантій, але, посилаючись на слова європейського дипломата, пропозиції, з одного боку, мають гарантувати умови для Ірану, а з іншого — охопити усі питання на переговорах.
Останній раунд переговорів щодо скасування санкцій відбувся у Відні минулого тижня. Іран заявив, що обговорить політичні претензії, пов'язані з гарантіями, а також гарантії, які можуть заслуговувати на довіру.
Крім того, представник офісу президента Ірану Мохаммад Джамшиді, посилаючись на переговори президента з лідерами Китаю, РФ та Франції, сказав, що Іран підкреслив позицію щодо гарантій і після цього можна досягти остаточної угоди.
Іранська ядерна угода була досягнута у 2015 році між Іраном та США, Великою Британією, Росією, Францією, Китаєм, Німеччиною, ЄС. Іран погодився обмежити свою ядерну діяльність і допустити міжнародних інспекторів в обмін на скасування руйнівних для країни економічних санкцій.
У 2018 році США під керівництвом Дональда Трампа вийшли з угоди і відновили односторонні санкції проти Ірану. Інші учасники угоди поставилися до цього скептично. Іран оголосив про поетапне скорочення своїх зобов’язань.
Адміністрація президента Джо Байдена демонструє готовність до відновлення ядерної угоди з Тегераном. У жовтні 2021 року Іран погодився відновити переговори щодо ядерної угоди. У червні 2022 року переговори відновилися частково - між Іраном і Євросоюзом.
Докладніше про перспективи підписання нової ядерної угоди читайте у статті Миколи Замікули «Іран на порозі створення ядерної бомби».