Іран хоче помститися США, але намагається уникнути війни — Bloomberg

Поділитися
Іран хоче помститися США, але намагається уникнути війни — Bloomberg © nigrb.ru
Байден повинен показати, що США готові відповісти на всі плани Ірану.

З тих пір, як майже рік тому американська ракета вбила одного з найбільш важливих генералів Ірану, режим пообіцяв помститися. Однак, крім шквалу ракетних ударів по іракській базі в січні минулого року, внаслідок яких постраждали американські солдати, реакція Ірану була відносно тихою. При цьому, новий президент США Джо Байден повинен показати, що США готові протистояти загрозам. Крім того, Байдену може знадобитися нова угода для контролю ядерного потенціалу Ірану. Але попри прагнення помсти, Іран навряд чи готовий розпочати війну з Америкою, пише Bloomberg.

Навіть коли американські військові готуються до всього, що може зробити Іран або його довірені особи, режим не шукає відкритого протистояння з найпотужнішими військовими у світі. Так вважає генерал Френк Маккензі, керівник Центрального командування США.

"Це дуже складне питання. З одного боку, іранці не шукають серйозного протистояння з США, вони не бажають війни", - сказав Маккензі. У той же час він визнав, що режим прагне помститися за смерть генерала Кассема Сулеймані, і це цілком передбачувано.

Сулеймані був впливовим військовим стратегом, командував багатофронтовою війною та повстаннями на Близькому Сході, що включали операції в Ємені, Іраці, Сирії та Лівані. Його лідерські здібності допомогли координувати цю багатофронтову війну та утримувати довірених осіб та ополчення на одному боці.

Після смерті Сулеймані, за словами Маккензі, США помітили тріщини в єдності шиїтських ополченців, які Іран підтримує в Іраку, деякі з ополченців зараз більш відкриті для прийняття наказів від обраного уряду Іраку замість свого більш грізного сусіда. Смерть Сулеймані, вважає Маккензі, "послабила здатність Ірану керувати цими підрозділами".

З одного боку, це підвищує ймовірність того, що підрозділи можуть здійснювати несанкціоновані атаки. З іншого боку, зменшилась частота нападів ополченців, яких підтримує Іран, на США та американських союзників.

«За останні кілька місяців було відносно небагато нападів», - сказав Маккензі.

Все це ставить питання до новообраного президента США Джо Байдена. Більша частина Демократичної партії засудила рішення президента Дональда Трампа вбити Сулеймані в січні як необдуману провокацію. Сам Байден зазначав, що вбивство Сулеймані "усунуло небезпечного суб'єкта, але водночас підняло перспективу зростання циклу насильства в регіоні". Чи спробує Байден нейтралізувати напругу з Іраном - і чи спрацює це?

Думки Маккензі мають сенс. Лідери Ірану ніколи не сумнівалися в здатності Америки відповісти на їхні напади, сказав він. Натомість режим сумнівається в тому, що Америці вистачить волі відповісти на атаки. Напад на Сулеймані продемонстрував готовність, сказав він.

Іран почав посилювати атаки на союзників США в регіоні навесні 2019 року. Його революційний корпус охорони напав на нафтові танкери. Флот безпілотників атакував саудівський нафтопереробний завод. За кілька тижнів, що передували нападу на Сулеймані, ополченці, яких підтримує Іран, захопили посольство США в Багдаді. Протягом усього часу Трамп уникав нанесення ударів по іранських цілях всередині Ірану, побоюючись, що це призведе до нової війни на Близькому Сході.

Коли минулого року, в січні Трамп вдався до рішучості, це не спровокувало нову війну. Режим дійсно обстрілював іракську базу. Але з часом темпи нападів на американські сили та союзників у регіоні зменшились.

Це стало цінним уроком для Байдена напередодні його офіційного вступу на посаду. Зараз верховний лідер Ірану погрожує помстою під час хаотичного президентського переходу влади в США. Байден повинен чітко пояснити, що США мають як здатність, так і готовність реагувати на все, що планують іранці, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі