ІноЗМІ про вбивство посла РФ: новий поворот Туреччини у бік РФ і сигнал про втрату контролю над безпекою

Поділитися
ІноЗМІ про вбивство посла РФ: новий поворот Туреччини у бік РФ і сигнал про втрату контролю над безпекою У Туреччині допущений збій системи безпеки, що говорить про погане управління - ЗМІ
Розладу турецько-російських відносин не відбулося. Сторони вже домовилися про спільне розслідування вбивства Андрія Карлова.

Стрілець стояв прямо за російським послом під час його виступу – "як друг або охоронець", розповів один зі свідків вбивства російського посла в Анкарі Андрія Карлова – ним виявився фотограф агенства Associated Press Бурхан Озбіліджі. Він випадково потрапив на виставку, і з його слів, не відразу зрозумів, що відбувається, коли невідомий дістав зброю.

Озбіліджі був на відкритті виставки у той час, коли посол Андрій Карлов почав виголошувати промову. Тоді фотограф присунувся ближче, щоб зробити кілька знімків. "Пролунало не менше восьми пострілів, вони були гучними в тихій картинній галереї. Натовп людей сполошився. Люди кричали, ховались за колонами і під столами, лягали на підлогу", - так відтворює події фотограф, якому вдалося зробити декілька знімків з місця події.

"Охоронець" галереї кричав: "Це помста за Алеппо"

Посол Росії в Туреччині Андрій Карлов отримав смертельне поранення на відкритті виставки "Росія очима турок" в Центрі сучасного мистецтва в Анкарі.

Під час замаху в галереї перебувало близько ста осіб. Вбивцею виявився 22-річний співробітник поліцейського спецназу Мерт Алтинаш. Він був одягнений в костюм охоронця галереї. В момент скоєння злочину він кричав "Аллах акбар". Під час стрілянини нападник також вигукував: "Це помста за Алеппо. Ми вмираємо там, ти помреш тут". Алтинаш вбив Карлова кількома пострілами з пістолета. В результаті атаки постраждали ще дві людини. Нападник був знищений турецьким спецназом.

Як писало агентство Associated Press, що вбивство російського посла сталося через декількох днів після протестів турецьких громадян, які обурювалися з приводу підтримки Росією президента Сирії Башара Асада і через російські бомбардування Алеппо. До речі, напад на посла відбувся за день до того, як глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу повинен був обговорити ситуацію в Сирії на переговорах у Москві з міністрами закордонних справ Росії та Ірану.

Тим часом турецька поліція затримала для допиту шість осіб у зв'язку із вбивством російського посла. Це і батьки злочинця, і сестра, і два інших родича, і його сусіди по кімнаті в Анкарі.

Пізніше стало відомо, що невідомий відкрив вогонь біля будівлі посольства США, яке знаходиться через дорогу від виставкового центру мистецтва, де був убитий російський посол. Чоловіка, який вистрелив у повітря вісім разів з помпової зброї, затримала охорона посольства. Поліція поки не говорить, чи пов'язані два цих інциденти.

Однак посольство США вирішило призупинити роботу своїх дипмісій в Туреччині у зв'язку з подією.

Випробування для турецько-російських відносин

Як заявив віце-прем'єр-міністр Туреччини Нуман Куртумлуш, вбивство Карлова стало результатом "політичного планування" із дестабілізації відносин двох країн. "Замах на російського посла - результат політичного планування. Туреччина продовжить робити нові дипломатичні кроки, незважаючи на всі провокації і пастки", - написав Куртумлуш у своєму Twitter.

Президент Росії Володимир Путін назвав вбивство російського посла в Анкарі Андрія Карлова провокацією. "Це, безумовно, провокація, направлена на зрив нормалізації російсько-турецьких відносин і на зрив мирного процесу в Сирії, який активно просувається Росією, Туреччиною, Іраном, іншими країнами, зацікавленими у врегулюванні межсірійского конфлікту", - заявив глава Кремля.

У Міністерстві закордонних справ Туреччини також засудили напад на російського посла і пообіцяли всебічно розслідувати його. Російський МЗС у свою чергу назвав подію терактом і пообіцяв винести це питання на обговорення Ради Безпеки ООН.

Проте, незважаючи на заяви про можливу дестабілізацію відносин двох країн, президенти Росії і Туреччини Володимир Путін і Реджеп Ердоган провели телефонну розмову і домовилися про спільне розслідуванні вбивства російського посла в Анкарі.

РФ і Туреччина вказують пальцем на загальних ворогів

Деякі вважають, що вбивство Карлова стане випробуванням для нового союзу Путіна і Ердогана, як про це, наприклад, пише оглядач The Times. Він вважає, вбивство в художній галереї здається незначною подією, але може призвести до серйозних наслідків: "історія показує, що вбивства іноді призводять до воєн".

"Може, що трапилося призвести до конфлікту між Туреччиною і Росією? Дуже малоймовірно", - за твердженням британського оглядача не згоден Макс Фішер The New York Times. Він переконаний, що сторони узгоджують пропоновані ними пояснення події, "вказуючи пальцем на загальних ворогів, а не один на одного".

Журналіст The Guardian Джуліан Борджер в свою чергу, підкреслює, що лідери Туреччини і Росії терміново вжили заходів, щоб мінімізувати шкоду для двосторонніх відносин.

На думку експерта видання The Washington Post, Ердоган зараз знаходиться в незручному, скрутному геополітичному положенні. Адже, відносини Туреччини із Заходом в занепаді, так і з багатьма урядами, засуджують репресії з боку Ердогана щодо його супротивників після невдалої спроби державного перевороту. І він буде змушений піти на поступки Росії після вбивства посла. "З допомогою теорії змови, ми можемо побачити ще один поворот Туреччини до Росії", - сказав Айкан Ердемир, старший науковий співробітник Фонду захисту демократій аналітичного центру у Вашингтоні.

У той же час, експерт вказує на те, що вбивство російського посла є кризою в плані безпеки в Туреччині. В країні спостерігається тривожний сплеск терористичних нападів, пов'язаний з окремими угрупуваннями ісламських екстремістів і курдськими сепаратистами, що відбувається спіралі хаосу, як в Сирії, зазначив він. "Допущений внутрішній збій системи безпеки є визнанням поганого управління", - говорить Ердемир.

Тим часом турецькі ЗМІ вже написали, що за вбивством російського посла варто Фетхуллаха Гюлен – турецький ісламський проповідник, нині проживаючий у США, і якого раніше в Туреччині звинувачували в організації невдалого державного перевороту.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі