Індія скорочує замовлення на військове обладнання в Росії, купуючи більше у західних постачальників — Bloomberg

Поділитися
Війна РФ проти України затримує контракти на постачання зброї.

За словами офіційних осіб, Індія різко скоротила замовлення на оборонне обладнання в Росії й тепер більше купує у західних постачальників — це серйозна зміна політики для країни, яка традиційно покладається на зброю з Москви, повідомляє Bloomberg.

Плани Індії та Росії щодо спільної розробки й виробництва гелікоптерів і сучасних винищувачів були відкладені, за словами високопоставлених індійських чиновників, які говорили на умовах анонімності. 

Окрема пропозиція про оренду атомного підводного човна у РФ для навчання індійського екіпажу також навряд чи буде реалізована, додали чиновники, зазначивши, що Індія будує власні судна. Два військові кораблі та батареї для протиракетного щита, які були замовлені ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну — це єдині товари, які Індія досі не отримала від Москви.

Індія, найбільший у світі імпортер зброї, купує дедалі менше обладнання у Росії. Згідно з березневим звітом Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, торік лише 36% індійського імпорту озброєнь надійшло з Росії, порівняно з 76% у 2009 році.

Відмова Індії від російської зброї підкреслює зусилля прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді, спрямовані на неухильне зменшення залежності від Москви, навіть попри те, що його уряд продовжує купувати дешеві енергоносії в Росії та підтримувати дипломатичну взаємодію з російським диктатором Владіміром Путіним. Водночас Індія наблизилася до оборонної орбіти США, забезпечуючи “якір” для відносин саме тоді, коли Дональд Трамп повертається до Білого дому, погрожуючи підвищенням тарифів.

Відхід Нью-Делі від Росії зіграв на користь американських постачальників. За даними аналітиків, Індія тепер більше купує у західних компаній і намагається створювати власну зброю за підтримки США і Франції. За останні два десятиліття Вашингтон послабив обмеження, які перешкоджали доступу країн, що розвиваються, до передових технологій.

З 2018 року Індія уклала контракти на майже 20 мільярдів доларів на американську продукцію, згідно зі звітом Дослідницької служби Конгресу США. У жовтні південноазійська країна дала зелене світло угоді на понад 3 мільярди доларів на 31 безпілотник дальнього радіусу дії, виготовлений американським оборонним гігантом General Atomics.

Індійські державні компанії Hindustan Aeronautics Ltd. і General Electric Co. також наближаються до підписання угоди про спільне виробництво вдосконаленої версії реактивних двигунів для наступного покоління легких бойових літаків, за словами індійських чиновників.

Зброя російського виробництва часто дешевша за західну. Але вона потребує частого ремонту, що впливає на бажання її купувати та робить таке озброєння дорожчим у довгостроковій перспективі, сказав високопоставлений індійський чиновник.

“Індія поступово переходить на платформи західного походження, тому що військові дедалі більше відчувають себе комфортно з такими технологіями”, - пояснює старший викладач Королівського коледжу Лондона Аніт Мукерджі, яка спеціалізується на військовій і зовнішній політиці Індії.

Відхід від Москви є визначальною рисою зовнішньої політики Моді. Він підкреслює зусилля Індії збалансувати зв'язки з Росією, яка продає дешеву нафту Нью-Делі, і з США, які допомагають нарощувати оборонне виробництво та створювати нові робочі місця в південноазійській країні.

Війна РФ проти України прискорила для Нью-Делі скорочення закупівель російської зброї. Затримка з постачаннями є доказом того, що потенціал Росії обмежений, вважають аналітики.

Зв'язки Росії з Китаєм також ще більше ускладнили це рівняння. 

“Залежність російської оборонної промисловості від китайської електроніки проблематична і є червоним прапорцем для Індії”, - каже Мукерджі.

Попри це, Нью-Делі і Москва спільно виробляють гвинтівки й ракети в Індії, Росія все ще залишається найбільшим постачальником військової техніки в Південній Азії. Основну частину імпорту, однак, складають запасні частини для підтримання працездатності застарілого обладнання.

“Вони залишатимуться на озброєнні десятиліттями, і Індії ще довго будуть потрібні запчастини і боєприпаси з Росії”, - кажуть аналітики.

Парк винищувачів Нью-Делі неухильно скорочується, оскільки країна стикається з двома ворожими сусідами — Китаєм і Пакистаном. І тут також може знадобитися допомога Москви: індійська програма створення власних винищувачів застопорилася після того, як американська компанія GE не змогла поставити реактивні двигуни.

Крім того, Індія продовжує залежати від Росії в питаннях ядерного потенціалу.

“Росія залишається єдиною країною, яка пропонує Індії свої атомні підводні човни. Партнерство Індії з західними країнами буде неповним, доки обидві сторони не знайдуть спосіб говорити про ядерні питання”, - зазначає Мукерджі. 

Під керівництвом Моді Індія позиціонує себе як глобальний гравець, який може бути посередником між Заходом і Росією щодо війни РФ проти України. Нью-Делі утримується від прямої критики агресії РФ та закликає до діалогу й дипломатії. Детальніше про позицію Індії та візит Моді до України в серпні розповідала Наталія Бутирська в статті “Після обіймів із Путіним нові обійми. Навіщо прем′єр Індії приїздив до України?”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі