Імпічмент Трампа ризикує «кинути тінь» на Байдена — FT

Поділитися
Імпічмент Трампа ризикує «кинути тінь» на Байдена — FT © depositphotos/chrisdorney
Процес імпічменту Трампа може стати перешкодою для реалізації політичних цілей Байдена.

Поки Сенат США готується до судового розгляду імпічменту американського президента Дональда Трампа, небагатьох хвилюють ненавмисні побічні ефекти, які можуть виникнути. Однією з «потенційних жертв» негативних наслідків імпічменту Трампа може стати його наступник Джо Байден, пише Financial Times.

Новообраний президент США Джо Байден вступить на посаду наступного тижня з амбіційною законодавчою програмою, включаючи швидке проходження через Конгрес стимулу в розмірі 1,9 трлн доларів для американської економіки, яка зазнає серйозних втрат внаслідок пандемії коронавірусу.

Але «бойовий процес» імпічменту Трампа може стати перешкодою для реалізації амбіційних цілей Байдена, вважає Вільям Гальстон з Інституту Брукінгса, який був радником з питань внутрішньої політики часів американського президента Білла Клінтона.

"Це представляє практичну і політичну проблему", - каже Галстон.

Тепер, коли Трампу було пред'явлено звинувачення в "підбурюванні до бунту" після того, як він фактично закликав натовп, який штурмував Капітолій, до повстання, статтю про імпічмент потрібно направити до Сенату, де відбудеться суд.

Сам Джо Байден відкрито розмірковував про те, як Конгрес буде розглядати процес імпічменту. Після того, як у середу Трампу було висунуто звинувачення, Байден опублікував заяву, в якій закликав Сенат провести судовий розгляд "одночасно працюючи над невідкладними справами всієї нації", включаючи «реалізацію на практиці нашої програми вакцинації і вирішення економічних проблем».

З практичної сторони судовий процес щодо імпічменту також означав би уповільнення процесу затвердження членів адміністрації нового президента, які потребують схвалення Сенату.

Цього тижня лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл відхилив вимоги Демократичної партії достроково скликати Сенат для негайного судового розгляду, тобто верхня палата повернеться наступного вівторка, останнього дня перебування на посаді Трампа. Судовий розгляд розпочнеться наступного дня, одразу після інавгурації Байдена, хоча деякі демократи припускають, що може статися затримка. Вже є ознаки можливих затримок.

"Нам знадобиться державний секретар, нам потрібен генеральний прокурор, директор ЦРУ. І вони нам знадобляться якомога швидше, особливо враховуючи наявні вразливі місця. Ми не хочемо потрапляти в ситуацію, коли наші противники можуть цим скористатися", - каже республіканець Дуг Хей, маючи на увазі атаку на Капітолій США минулого тижня.

Засновник центристського демократичного аналітичного центру "Third Way" Метт Беннетт сказав, що заповнення посад в адміністрації нового президента є особливо важливим, враховуючи те, що багато відомств втратили своїх працівників в останні дні адміністрації Трампа.

"Байдену потрібна його команда на місці, не лише через рутинні причини, але й тому, що деякі відомства зараз майже не функціонують", - сказав Беннет.

Затяжний судовий процес у Сенаті, зазначив Гальстон, також означав би "уповільнення законодавчого порядку денного для Байдена".

Після штурму Капітолію Байден намагався не вступати у напружені дискусії щодо імпічменту свого попередника. Через два дні після заворушень він чітко дав зрозуміти, що це питання має вирішувати Конгрес, але якщо вони продовжать імпічмент Трампа, то це необхідно робити дуже швидко.

Тим не менше, Беннетт припускає, що для Байдена може бути і певна користь від усієї цієї ситуації. Зараз ЗМІ акцентують увагу на імпічменті Трампа, а не намагаються відстежувати всі помилкові кроки нової адміністрації.

"Якщо деякий час увага не зосереджується на Байдені, я думаю, що це, мабуть, більше на користь", - сказав Беннетт.

Але Галстон вважає, що судовий розгляд може ускладнити для Байдена реалізацію його обіцянок, зокрема стосовно відновлення двопартійності у Вашингтоні.

Ця обіцянка має центральне значення не лише для його надії на об’єднання країни після президентства Трампа, а й для шансів на прийняття необхідного законодавства. Особливо це стосується Сенату, який демократи незабаром можуть взяти під свій контроль.

"Історія партійної співпраці під час розгляду в Сенаті резолюцій про імпічмент дуже суперечлива. Ризики очевидні, можливостей небагато. Обраний президент робить усе можливе, щоб стабілізувати це", - сказав Галстон.

Байден припустив, що Сенат може розглядати процес імпічменту одночасно з іншими рутинними процедурами, дозволивши Верхній палаті розпочати слухання про затвердження його адміністрації та обговорення його порядку денного.

Як сказав Байден журналістам на початку цього тижня, це означатиме, що Сенат повинен витрачати "половину дня на розгляд імпічменту, а іншу половину дня на призначення та затвердження нової адміністрації". Деякі законодавці вважають, що таке «роздвоєння» цілком реально можна організувати.

"Ми, безумовно, готові робити і те, й інше одночасно", - сказала сенатор-демократ Кірстен Гіллібранд.

Сенатор штату Вермонт Берні Сандерс вважає, що партія повинна показати те, що вона здатна працювати в режимі багатозадачності.

«Ми повинні провести імпічмент Трампа. Ми повинні затвердити адміністрацію Байдена. Ми повинні прийняти законодавство, яке стосується вирішення величезних кризових ситуацій, з якими зіштовхнулися американці», - написав Сандерс у Twitter.

Але існують і скептики, які сумніваються, що Сенат зможе виконувати всі ці завдання одночасно і швидко, резюмує видання.

Вперше Палата представників проголосувала за імпічмент Трампа в грудні 2019 року, звинувативши його у зловживанні владою і перешкоджанні Конгресу через скандал з тиском на українську владу. Очолюваний республіканцями Сенат в лютому 2020 року виправдав Трампа і він зберіг посаду.

Трамп заявив про готовність 20 січня організовано передати владу обраному президенту Джо Байдену, але при цьому не погодився з підсумками виборів.

6 січня, прихильники Дональда Трампа прорвалися в будівлю Конгресу США у Вашингтоні, де проходило затвердження голосів вибірників.

Facebook і Twitter тимчасово заблокували акаунти Дональда Трампа після того, як той опублікував звернення до своїх прихильників. У ньому він закликав їх розходитися, але при цьому підтримав їхні наміри. Оголошений термін блокування Twitter вже закінчився, проте нових записів в акаунті президента на момент публікації не з'явилося.

Представники Демократичної партії США звернулися до віце-президента Майкла Пенса з проханням посприяти відстороненню президента Дональда Трампа

Більше про події у Вашингтоні читайте в спецтемі ZN.UA "Протести прихильників Трампа".

Поділитися
Дивіться спецтему: Протести прихильників Трампа
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі