Коли Георг VI помер уві сні в Сандрінгемі вранці 6 лютого 1952 року, його старша донька, принцеса Єлизавета, яка тоді відвідувала Кенію разом зі своїм чоловіком, одразу стала королевою Єлизаветою II.
«Такий самий процес відбудеться після смерті королеви Єлизавети та вступу на престол короля Карла III», — заявив у парламенті Роберт Блекберн, професор конституційного права в Королівському коледжі Лондона .
Однак після рекордного за часом правління королеви, вилучення її імені, зображення та іконографії з життя Великої Британії та усієї Співдружності займе набагато більше часу. Про деякі речі, котрі потрібно буде змінити, пише The Guardian.
Прапори
Від прапорів, які майорять біля поліцейських дільниць по всій Великій Британії, до прапорів, які використовуються на військово-морських кораблях, коли на борту є генерал — тисячі прапорів, прикрашених вензелем EIIR, доведеться замінити. Військові полки носять «кольори королеви», багато з яких всіяні золотою вишивкою EIIR; прапор пожежної служби містить її ініціали, а країни, де королева залишається главою держави, включаючи Австралію, Канаду та Нову Зеландію, мають те, що експерти з прапорів називають «прапорами E» — особисті прапори королеви, які використовуються під час її візиту.
Королівський штандарт
Цілком можливо, що королівський штандарт – прапор, що складається нібито з чотирьох частин і який майорить всюди, де знаходиться монарх – також може змінитися. У версії, яку використовувала королева, одна чверть представляє Шотландію (нестримний лев), інша — Ірландію (арфа) і дві решта — Англію (три крокуючих леви), але жодної для Уельсу. Він використовувався задовго до того, як Уельс отримав власний національний прапор, визнаний у 1959 році. Наступний монарх може включити до штандарту валлійський елемент.
Банкноти та монети
Наразі в обігу перебувають банкноти на загальну суму 80 мільярдів фунтів стерлінгів. Заміна їх на альтернативні, із зображенням нового монарха, ймовірно, займе щонайменше два роки. Зображення нового монарха буде узгоджене з Букінгемським палацом. Нова готівка буде вироблятися та розповсюджуватися в обігу, а старі гроші поступово з нього виводитимуться.
Водночас, зображення королеви на банкнотах використовується не лише на британській грошовій одиниці. Обличчя королеви можна побачити на грошах в Канаді, Австралії та Новій Зеландії. Зазначається, що вони також з часом відмовляться від готівки з її зображенням.
Королева була першим монархом, зображеним на банкнотах Банку Англії. Коли Єлизавета ІІ зійшла на престол у 1952 році, монарха не було зображено на банкнотах. Ситуація змінилася в 1960 році, коли обличчя Єлизавети II почало з’являтися на банкнотах номіналом 1 фунт стерлінгів у зображенні, створеному дизайнером банкнот Робертом Остіном.
Дизайн монет може змінюватися повільніше. Зазвичай у гаманцях британців на монетах були різні монархи, оскільки зміна монет відбувалася природним чином, а не через відкликання.
Національний гімн
Теоретично однією з найпростіших змін буде заміна слів національного гімну з «Боже, бережи нашу милостиву королеву» на «Боже, бережи нашого милостивого короля», хоча може знадобитися час, перш ніж люди впевнено заспівають нову версію.
Гімн використовується з 1745 року, його рання версія звучала так: «Боже, бережи великого Георга, нашого короля, Хай живе наш благородний король, Боже, бережи короля».
Молитви
Королева була «захисницею віри та верховним правителем» Церкви Англії, і в Книзі Загальних Молитв, яка датується 1662 роком, є молитви про неї. Людина просить Бога «наповнити її благодаттю Твого Святого Духа, щоб вона завжди схилялася до волі Твоєї і ходила Твоїм шляхом».
Очікується, що молитви будуть змінені, аби вони стали молитвами за нового монарха. Це має бути зроблено відповідно до законодавства або королівського указу, і востаннє це робилося після смерті королеви-матері.
У службах святого причастя, які містяться в спільному богослужінні, є спеціальні короткі молитви, у яких просять Бога «керувати серцем обраної Твоєї слуги Єлизавети, нашої Королеви і правителя, щоб вона понад усе шукала Твоєї честі та слави». Ці рядки можуть бути змінені Генеральним Синодом.
Королівський герб
Звичний королівський герб, на якому зображено лева та єдинорога, що розгулюють навпроти щита, широко використовується в урядових приміщеннях і на канцелярських приналежностях, тож будь-яка зміна буде занадто дорогою, проте вона може виявитись непотрібною. Зміни будуть потрібні лише у випадку, якщо новий монарх вирішить представляти Уельс на гербі відповідно зі змінами у королівському штандарті.
Королівські ордери
Королівський ордер (документ, виданий монархом, який надає права або привілеї одержувачу або має дію закону) наразі поширюється на понад 600 підприємств, які були постачальниками королівського дому.
Бренди, які використовують герб королеви у своїх маркетингових матеріалах, включають піаніно Steinway, пластівці Jordans, джин Gordon's і ювелірні вироби Swarovski, а також різноманітні сантехніки, майстри парканів, звукорежисери, кущорізи і борошномели. Після смерті королеви вони втратять свій статус, якщо не отримають новий ордер від її наступника або іншого члена королівської родини, який стане надавачем – потенційно новим принцом Уельським. Це може статися не швидко. Коли принц Філіп помер, власникам його королівських ордерів було надано два роки пільг.
Поштові скриньки та марки
Поштові скриньки Королівської пошти з королівським вензелем королеви Єлизавети навряд чи будуть замінювати. Деякі скриньки з вензелем короля Георга GR VI продовжують використовуватися сьогодні, через 70 років. Однак пошта змінить марки, на яких використовуватиметься зображення профілю нового монарха.
Присяги
Депутатам не дозволяється засідати в Палаті громад, виступати в дебатах, голосувати або отримувати зарплату, якщо вони не присягнуть на вірність короні. З 1952 року формулювання було таким: «Я (ім’я члена) клянусь всемогутнім Богом, що буду вірним Її Величності Королеві Єлизаветі, її спадкоємцям і наступникам згідно із законом. Тож допоможи мені Боже».
Депутатам тепер доведеться скласти нову присягу її наступнику. Нових британських громадян також просять присягнути «бути вірними Її Величності Королеві Єлизаветі Другій, її спадкоємцям і наступникам», тож міністерство внутрішніх справ, ймовірно, внесе в ці рядки зміни.
Розвідники обіцяють «виконувати свій обов’язок перед королевою», а новобранці збройних сил присягаються «бути вірними та відданими Її Величності Королеві Єлизаветі II, її спадкоємцям і наступникам».
Співдружність
Смерть королеви є небезпечним моментом для деяких країн Британської Співдружності, 14 з яких визнають монарха своїм главою держави. У багатьох випадках їхні конституції стверджують, що королева, зокрема, є главою держави. У цих країнах потрібно буде вносити зміни до конституцій щодо її наступника. У таких країнах, як Ямайка та Беліз, де існує сильний республіканський рух, ці конституційні зміни також вимагатимуть референдуму, вважають експерти Співдружності.
Це може стати моментом політичної небезпеки для нового монарха, який після того, як Барбадос став республікою в 2021 році, може зіткнутися з втратою ще однієї помітної частини Карибської Співдружності.
У таких країнах, як Папуа-Нова Гвінея, Соломонові Острови, Тувалу, Антигуа і Барбуда, Багамські Острови, Гренада, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія та Сент-Вінсент і Гренадини, ймовірно, також виникнуть питання щодо того, чи може новий монарх законно призначати генерал-губернаторів, якщо конституцію відповідної країни не було змінено і вона продовжує посилатися на королеву, а не на короля, як на главу держави.
Ім’я королеви також включене в безліч інших законів, які вимагатимуть внесення змін, що є нелегким і недешевим процесом, особливо для невеликих країн, які не мають власних розробників законів.
Серед конституційних монархій в Австралії, Канаді та Новій Зеландії діють норми, згідно з якими новий монарх автоматично стає главою держави.