Глава російського "Сбєрбанку" роками виводив сотні мільйонів доларів у офшори – розслідування

Поділитися
Глава російського © coinside.ru
Зокрема, він створив родинний траст і люксембурзький фонд, обсяг якого сягав майже $500 млн.

Глава російського “Сбєрбанку” Гєрман Грєф майже десять років створював “офшорну імперію”, перераховуючи за кордон сотні мільйонів доларів. Про це йдеться у розслідуванні журналістів медіа “Проєкт”.

“Герман Греф вважається одним із головних “лібералів” в оточенні Владіміра Путіна. Багато хто чекав від Грєфа і таких, як він, публічної незгоди з рішенням Кремля розпочати війну з Україною, але не дочекалися. Нещодавно Грєф навіть сказав, що викликана війною криза робить життя цікавішим. Вся справа в тому, що Греф — сам важлива частина побудованої за Путіна системи — на словах він підтримує курс Кремля, а на ділі виводить мільйони доларів за кордон”, – зазначили автори матеріалу.

За їхніми даними, після повторного приходу на пост президента РФ Владіміра Путіна у 2011 році, зокрема, було зареєстровано інвестфонд Altera Capital у Люксембурзі. Номінальними керівниками організації стали давній соратник Грєфа Кірілл Андросов – колишній заступник глави апарату уряду держави-агресора, та інший його близький друг Філіп Кіндт, що є громадянином Німеччини та Швейцарії. 

У “Проєкті” з’ясували, що Андросов вважається найбільш довіреною та наближеною особою Грєфа, а підприємець Ахмед Білалов назвав його “гаманцем” очільника “Сбєрбанку”.

Згаданий фонд Altera Capital уже в 2011 році мав обсяг у 400 мільйонів доларів. Загалом же вартість активів у ньому в різні роки коливалася від $300 до майже $500 млн. Це майно переважно включає різні компанії російського походження (серед яких нафтова й гірничодобувна промисловість, фірми у сфері кібербезпеки й освіти та інше), а також комерційну і житлову нерухомість.

Попри спроби Altera Capital значно ускладнити шлях до свого справжнього власника та зміни в структурі, журналістам вдалося отримати у своє розпорядження заповіт Кірілла Андросова, складений у 2017 році. Згідно з документом, у випадку його смерті чи недієздатності інвестфонд має повністю перейти Гєрману Грєфу (а точніше офшор Grand Investment Trust, який володіє всім фондом, повинен відійти офшору Halco Group SA, що управляється родиною глави російського “Сбєрбанку”). Це наводить на думку, що справжнім керівником фонду був саме Грєф.

У 2019 році люксембурзьку компанію Altera було закрито, а її активи перейшли юридичній особі РФ “Альтера Капітал”, бенефіціаром якої знову став Андросов. На російський фонд майно перереєстровувалося з 2020 до 2022 року.

За даними “Проєкту”, Грєф стоїть і за кількома іншими багатомільйонними фондами і трастами. Про це стало відомо завдяки витоку документів сінгапурського провайдера трастових послуг AsiaCiti у межах проєкту Pandora Papers 2021 року, спираючись на який журналісти відтворили історію розвитку "офшорної імперії" банкіра з РФ.

Зокрема, у 2011 році глава “Сбєрбанку” також заснував родинний траст, у якому поряд із ним директором став син від першого шлюбу Олєг. Через три роки структура трасту зазнала змін, і серед важливих фігур з’явилася зазначена в заповіті Андросова панамська компанія Halco Group SA. Тоді в офшори планувалося перерахувати до 75 мільйонів доларів “доходу Грєфа за час роботи в “Сбєрбанку””.

У тому ж 2014 році Андросов створив фонд Lang Capital, пов'язаний з офшорною Halco Group. За допомогою організації здійснювалися інвестиції в “необанк” Moven і проєкт забудови на Мальдівських островах, обидві з яких виявилися невдалими.

Через один рік для Гєрмана Грєфа юристи склали заповіт. Ним доручено розподілити всі гроші з офшорного трасту між шістьма членами сім'ї в разі смерті банкіра. У одному з документів також розмістили оцінку статків сина Олєга – один мільярд доларів “сімейних накопичень і доходів від роботи у фірмі „НЕО-Центр“”.

Однак, цей родинний траст було закрито в 2017 році, а гроші з нього переведено в новий, бенефіціаром якого став 23-річний племінник Грєфа Оскар. 

Причиною став великий міжнародний скандал через відібрану “Сбєрбанком” компанію “Павловскграніт” – її власник подав проти очільника банку, його сина й підлеглих позов у американський суд зі звинуваченням у рекеті. “Позов у результаті відхиляють, але “історія розлютила Грефа”, ім'я його сина, який фігурував у сімейному трасті, потрапило до ЗМІ”, – уточнили журналісти-розслідувачі.

Тоді ж було складено і заповіт Кірілла Андросов щодо активів Altera Capital.

Усе змінилося в 2018-2019 році, коли фінансовий регулятор Сінгапуру здійснив перевірку AsiaCiti, у ході якої виявив мережу офшорів, пов'язаних із Грєфом і Андросовим. Це стало причиною припинення їх обслуговування.

“Регулятор робить висновок, що ці компанії взаємопов'язані, а окремі операції між ними не мають економічного сенсу. AsiaCiti отримує великий штраф і проводить внутрішнє розслідування щодо згаданих офшорних мереж, за підсумками якого знаходить ознаки можливого відмивання грошей та приймає рішення припинити їхнє обслуговування”, – йдеться в тексті “Проєкту”.

Журналісти зауважили, що дохід очільника російського “Сбєрбанку”, згідно з податковими документами, міг сягати $15-16 млн на рік. Але навіть цих грошей недостатньо для того капіталу, який зберігається в азійських офшорах Гєрмана Грєфа.

Раніше повідомлялося, що напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну очільник "Сбєрбанку" Гєрман Грєф і глава Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна намагалися відговорити Владіміра Путіна загострювати ситуацію в Україні, погрожуючи катастрофічними наслідками для російської економіки. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі