Генеральний секретар НАТО Марк Рютте у вівторок, 14 січня, оголосив про початок нової місії Альянсу з захисту підводних кабелів у регіоні Балтійського моря, повідомляє AP.
На зустрічі в Гельсінкі з лідерами країн НАТО, які мають вихід до Балтійського моря, Рютте заявив, що місія отримає назву “Балтійський вартовий” (Baltic Sentry).
“Буде задіяна низка засобів, у тому числі фрегати й морські патрульні літаки, вони посилять нашу пильність у Балтійському регіоні”, - сказав генеральний секретар НАТО, додавши, що також буде розгорнуто невеликий флот безпілотників “для забезпечення посиленого спостереження і стримування”.
Зустріч союзників відбулася після низки інцидентів у Балтійському морі, які посилили занепокоєння навколо підривної діяльності Росії в регіоні. Навіть коли Рютте зустрічався в Гельсінкі з лідерами восьми країн, на польському державному телеканалі TVP з'явилися повідомлення про те, що корабель тіньового флоту РФ кружляв навколо газопроводу, який проходить з Норвегії до Польщі. За словами президента Фінляндії Александра Стубба, це питання обговорювалося на зустрічі, в якій взяли участь, зокрема, лідери Німеччини, Польщі, Данії, Швеції, Латвії, Литви та Естонії.
Оголошуючи про нову місію, Рютте зазначив, що понад 95% інтернет-трафіку забезпечується підводними кабелями, а 1,3 мільйона кілометрів кабелів гарантують фінансові транзакції на суму близько десяти трильйонів доларів щодня.
За словами Рютте, супротивники НАТО повинні знати, що Альянс не змириться з атаками на свою критичну інфраструктуру.
На запитання про деталі місії, генсек відмовився назвати кількість кораблів, заявивши, що ця цифра може змінюватися щотижня.
“Ми будемо використовувати весь спектр можливостей, які маємо як Альянс”, - сказав він.
Країни Балтійського моря зіштовхнулися з ризиком диверсій на тлі низки пошкоджень підводних кабелів, телекомунікаційних ліній і газопроводів з 2022 року. У причетності до щонайменше одного з нещодавніх інцидентів підозрюють, зокрема, корабель так званого тіньового флоту РФ.
Кораблі тіньового флоту не лише наповнюють бюджет Росії для війни з Україною, а й створюють низку загроз Заходу. Втім методи, які ЄС використовує проти цього флоту, не надто ефективні. Можливо, після того, як у Балтійському морі сталися інциденти з підводними кабелями, Європа нарешті вдасться до жорсткіших заходів? Про те, як ЄС може ефективно боротися з тіньовим флотом РФ, у статті “Росія влаштувала нову війну й одержала неочікувану відповідь” розповідав Володимир Кравченко.