Як повідомляє Washington Post, про це португалець сказав журналістам Associated Press. Сьогодні Рада безпеки проведе засідання за зачиненими дверима, щоб формально затвердити Гутерреша на посаді голови ООН. Після цього з початком нового року він замінить нинішнього Генерального секретаря Пан Гі Муна. Португалець став єдиним кандидатом, про якого не було негативних відгуків від жодного з кандидатів і який отримав підтримку усіх п'яти постійних членів Ради безпеки з правом вето. Однак його несподіване лідерство у кампанії розчарувало ті країни, які активно просували кандидатів-жінок з Східної Європи.
Тому дуже вірогідно, що Гутерреш обере котрусь із них на посаду заступника Генерального секретаря ООН. В інтерв'ю він сказав журналістам, що одна з "критичних" проблем організації – це домінування чоловіків. Тому варто встановити "гендерний паритет".
Португалець також переконаний, що 10 років роботи на посаді верховного комісара ООН з питань біженців, з якої він формально піде в грудні, були "чудовою підготовкою" до роботи в ролі Генерального секретаря, якому потрібно бути чесним посередником, і якого всі країни повинні вважати незалежним, оскільки тільки так можна добитися консенсусу і подолати кризи.
"Думаю, ми живемо в світі, в якому відбувається множення нових конфліктів, і при цьому існують неймовірні труднощі у їх вирішенні. Очевидний брак можливостей у міжнародній спільноті для запобігання і вирішення конфліктів", - сказав Гутерреш.
Він додав, що потрібно створити нову "дипломатію миру", яка вимагає побудову низки дипломатичних контактів і "човникового руху" між ключовими гравцями у конфліктах і суперечках. Генеральний секретар, на його думку, також повинен бути залучений до такої роботи якомога більше і "діяти скромно, щоб спробувати створити умови для держав-членів, які є вирішальними факторами в будь-якому процесі, щоб мати можливість зібратися разом і подолати свої розбіжності".
Гутерреш отримав хорошу освіту і мріяв стати вченим в сфері фізики. Тому він був асистентом професора з фізики. Однак, він також брав участь у студентських рухах і працював волонтером у нетрях Лісабону, тому був очевидцем тяжких соціальних проблем у останні роки правління диктатора Антоніу Салазара у Португалії, яке закінчилося в 1974 році.
"Це змусило мене змінити ставлення до життя", - сказав він.
Згодом він покинув фізику, яку й досі називає "найголовнішою інтелектуальною пристрастю", і приєднався до революції, ставши одним із ключових засновників ліво-центристської Соціалістичної партії Португалії. Він очолив політичну силу в 1995 році, коли йому було 45 років. А після перемоги на виборах він став на 10 років прем'єр-міністром своєї країни.
Гутерреш каже, що він вирішив покинути політичне життя, тому що "якщо ти дійсно хочеш щось змінити, наступає момент, коли ти усвідомлюєш, що можливо краще лишити роботу для інших". Він досі очолює Соціалістичний інтернаціонал, але каже, що хоче працювати над гуманітарними проблемами на глобальному рівні. Тому він і став верховним комісаром ООН з питань біженців.
10 років на цій посаді він називає "найбільш важливим досвідом, який тільки можна уявити".
"Це найбільш захоплююча робота, яку тільки можна отримати, вона дуже вимоглива. Я отримав великий досвід роботи над усіма кризами і з усіма урядами", - сказав Гутерреш.
На сьогоднішній день на пост генсека ООН претендують 10 осіб. Нагадаємо, Антоніу Гутерріш лідирував з першого раунду голосування в Радбезі ООН. Тоді його найближчим переслідувачем був екс-президент Словенії Даніло Тюрка.