Грузія пом'якшує конфлікт з Росією – WSJ

Поділитися
Грузія пом'якшує конфлікт з Росією – WSJ Американські офіційні особи кажуть, що розуміють балансування Грузії © Новая Газета
Для грузинів війна в Україні підкреслила той урок, який вони засвоїли вже в 2008 році: у випадку російського вторгнення Захід не буде воювати за вас, або продавати вам зброю.

Грузія, яка раніше проводила суто прозахідний курс, зараз намагається знизити градус конфронтації з Росією, пише оглядач Філіп Шишкін в статті The Wall Street Journal.

Алеко Григолашвілі було всього 11 років, коли він і його друг, втекли з дому, щоб приєднатися до грузинських бійців, які боряться з проросійськими повстанцями в Абхазії. Його "пригода" тривала ледве місяць до початку 1990-х років, Алеко повернувся до своїх бабусі та дідуся, і в школу. Але це задало тон на все життя - війні проти Росії. У 2008 році Григолашвілі, на той час навчений США грузинський військовий, бився з прокремлівськими сепаратистами і регулярними російськими військами в Південній Осетії.

"Тому, коли Росія вторглася в Україну в минулому році за сценарієм, вже відпрацьованим у Грузії, Григолашвілі знову вирушив на війну", - йдеться в статті. "Він сприймав все це, як одну війну, нашу війну", - згадує його дружина Крістін Сванідзе. Під час розвідувального пішого патрулювання в грудні минулого року неподалік від міста на Східній Україні під назвою Щастя, Григолашвілі потрапив у засідку і його було вбито.

"Багато грузинів вважають Григолашвілі героєм, але реакція, яка ілюструє зміну країни в її зовнішній політиці – інша: міністерство оборони Грузії розкритикував його та інших грузинських добровольців за те, що вони вплуталися в сумнівну іноземну авантюру", - пише автор публікації.

Маленька країна на Кавказі протягом багатьох років стійко проводить прозахідний курс, який привів до вторгнення росіян у 2008 році. "Тепер вона відходить від люто антикремлівської лінії в напрямку пошуку модус вівенді з Росією", - вважає оглядач.

Зміни відбуваються в той час, коли нова холодна війна набирає оборотів у Європі на тлі конфлікту в Україні та боротьби Заходу та Москви за сферу впливу, економічну, політичну та військову.

Американські офіційні особи кажуть, що розуміють балансування Грузії. "Цей уряд робить більш м'які кроки і знижує градус конфронтації у відносинах, які раніше були з Росією", - говорить високопоставлений американський чиновник. "Врешті-решт, США не зацікавлені в конфронтації між Росією і державами на його периферії", - додав він.

Для грузинів війна в Україні підкреслила той урок, який вони засвоїли вже в 2008 році: у випадку російського вторгнення Захід не буде воювати за вас, або продавати вам зброю.

Міркування безпеки підкріплюються і економічними факторами. У 2013 році, після того як Москва зняла торгове ембарго проти Грузії, попит на російському ринку почав надавати контраргумент для більш тісної економічної інтеграції з Європою. Ембарго було накладено в якості покарання за прозахідний курс Грузії, хоча офіційна причина була передбачувані небезпеки для здоров'я у деяких грузинських продуктів.

"Членство в НАТО не питання сьогоднішнього або завтрашнього дня. Навіщо створювати ілюзії для людей?" – каже спецпредставник прем'єр-міністра Грузії з питань врегулювання відносин з Росією Зураб Абашидзе.

У самій Грузії відхід зовнішньої політики Тбілісі від антикремлівської риторики часів Саакашвілі приймає різні форми. Новий уряд, наприклад, випустив з тюрми осіб, засуджених за шпигунство на користь Росії. У той час як у Тбілісі розігруються шпигунські ігри, на пагорбах провінції Кахеті, виноробного району Грузії, починає відновлюватися російський вплив іншого роду.

У 2006 році, коли Росія заборонила імпорт грузинського вина, почалися банкрутства та безробіття. "Деякі люди лаяли Путіна, інші - Саакашвілі", - згадує згадує Георгій Дакішвілі, винороб у третьому поколінні. Коли Росія зняла торговельне ембарго в 2013 році, ціни на виноград збільшилися майже в два рази. Виноробня Дакишвілі, Schuchmann Wines, почала продавати майже 40% свого товару в Росію.

Але Дакишвілі турбується, що може статися, якщо російський ринок впаде і грузини втратять роботу. "Я думаю, що вони хочуть зробити нас залежними від Росії знову, щоб мати ще один важіль тиску на Грузію", - міркує він. Російський економічний спад вже вплинув на Грузію – знизилися грошові переклади грузинських мігрантів, які вони відправляли з РФ додому.

У минулому році, незважаючи на заперечення Кремля, Грузія підписала угоду про асоціацію з ЄС.

Москва постійно заперечувала проти планів Грузії розгорнути систему ППО, щоб запобігти повторенню вторгнення 2008 року. Після цієї війни США і Західна Європа, не бажаючи провокувати Кремль, ввели фактичне ембарго на постачання зброї Грузії. Колишній міністр оборони Грузії Іраклій Аласанія заявив, що в жовтні минулого року в Парижі, за день до підписання меморандуму про купівлю системи ППО, йому зателефонував Міндія Джанелідзе, високопоставлений грузинський чиновник, закликавши його не ставити свій підпис під ним. Аласанія його все одно підписав. Через кілька днів його змінив на цій посаді Джанелідзе.

Після відставки Аласанії міністерство оборони Грузії розкритикував грузинських добровольці, які борються з проросійськими бойовиками в східній Україні. "Була деяка паніка (у Грузії), що це буде розглядатися як початку війни Грузії проти Росії", - сказав високопоставлений західний чиновник.

Видання The Washington Post писало, що поки ЄС і НАТО холодні до відданої Грузії, проросійські настрої в країні ростуть. Боячись провокувати Росію, західні політики відкидають розмови про перспективи членства Грузії в НАТО і Євросоюзі найближчим часом. У цей час Росія заповнє собою вакуум в цьому регіоні, нарощуючи присутність: відкриваючи російські державні ЗМІ грузинською мовою і розширюючи інвестиції в енергетичний та інші ключові сектори економіки Грузії.

Війна 2008 року між Грузією і Росією призвела до окупації російськими військами Абхазії і Південної Осетії, які згодом проголосили незалежність. Формально їх незалежність визнана лише кількома країнами в світі, включаючи РФ. У відмінності від ситуації з анексією Криму, західні країни практично відразу ж відновили економічні зв'язки з Росією, минувши введення сильних економічних санкції відносно Росії, що також чимало розчарувало жителів Грузії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі