Лідери країн Євросоюзу домовилися в п'ятницю, 23 березня, відкликати главу представництва ЄС в Росії Маркуса Едерера для консультацій, повідомляє Reuters з посиланням на свої джерела в дипломатичних колах.
Видання зазначає, що це стало лише символічним кроком підтримки Європою Великобританії, яка звинувачує Росію в нападі на колишнього російського подвійного шпигуна Сергія Скрипаля та його доньку за допомогою нервово-паралітичної речовини.
У четвер, 22 березня, учасники саміту ЄС підготували спільну заяву, у якій висловлюють "солідарність" з Великобританією у справі екс-агента Сергія Скрипаля. Учасники саміту засуджують напад на Сергія Скрипаля та поділяють позицію британської сторони про те, що за отруєнням, скоріше за все, стоїть Росія.
Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей, виступаючи на саміті, закликала європейські держави до спільних дій проти російської агресії.
Напередодні Саміту президент Європейської Ради Дональд Туск вказав на загрозу нових російських атак проти Європи та демократії після отруєння Скрипаля.
5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням невідомою речовиною був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його дочка. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, що працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервово-паралітичну речовину "Новачок" російського виробництва.
Британія зажадала від Росії протягом доби пояснити появу речовини на території Королівства. Однак після закінчення 24 годин Лондон так і не отримав відповіді. Росія будь-які звинувачення на свою адресу традиційно відкидає.
14 березня прем'єр-міністр Британії Тереза Мей виступила перед парламентом щодо "справи Скрипаля" й озвучила список контрзаходів, вжитих її урядом у зв'язку з незаконним застосуванням Росією сили на території Сполученого Королівства. Зокрема, Британія висилає 23 російських дипломатів, а також посилить протидію російському шпигунству та підривній діяльності, включаючи можливе заморожування держактивів РФ.
Сполучене Королівство також ініціювало засідання Ради Безпеки ООН, в ході якого заступник постійного представника Британії в ООН Джонатан Аллен звинуватив Росію в порушенні Статуту ООН і Конвенції про заборону хімічної зброї.
Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".