Ракетні технології, засновані на гіперзвуці, завдяки якому ракети подвійного призначення здатні розвивати швидкість, яка в 25 разів перевищує швидкість звуку, стали серйозною небезпекою для світу, йдеться у звіті "Європейської мережі лідерства" (ELN), передає "Голос Америки".
Автори звіту попереджають, що першим вісником тотального краху системи світової безпеки є розпад ДРСМД – ракетного договору. Таким чином, для контролю над гіперзвуковими системами, розробкою яких займаються Росія, США, Китай та Австралія, потрібно укладення нових договорів з контролю за озброєнням.
"Ці системи перевершать наявні ракети у швидкості та маневреності, і зможуть обходити будь-які існуючі системи ППО і ПРО в осяжному майбутньому. Крім того, ми бачимо спробу розробок технологій з боротьби із супутниками, включно із застосуванням ракет", – зазначила автор звіту Катажина Кубяк.
Кубяк зазначає, що гіперзвукові ракети можуть споряджатися як ядерним боєприпасом, так і використовуватися з мирною метою. Однак їхня наявність підвищує ризик спрацьовування "людського фактора" – коли в одній з країн військові просто не зможуть вчасно розібратися, яка саме ракета злетіла з території вірогідного противника, "бойова" або "мирна".
"У кризовій ситуації військові діють у стресових умовах. Не знаючи про те, якого роду ракета летить у їхньому напрямку, вони можуть припустити найгірший сценарій, або невірно оцінити ситуацію, що може призвести до ненавмисної ескалації", – пише вона.
Зараз архітектура глобальної безпеки стоїть перед цілим комплексом викликів – підвищена увага до гіперзвукових озброєнь стимулює їхній розвиток, змушує країни асигнувати великі суми у військовий бюджет і підвищує шанс військових зіткнень. Тому світу треба у терміновому порядку розробити новий механізм контролю гіперзвукової зброї, інакше привид ядерної війни почне набувати все більш помітні риси.
Нагадаємо, 2 серпня США заявили про вихід з договору про РСМД, заявивши, що Росія є відповідальною за припинення дії договору.
4 березня Путін підписав указ про припинення Росією виконання ДРСМД. 3 липня Росія офіційно припинила дію ДРСМД.
Детальніше про мотиви виходу США з Договору читайте у статті Олексія Їжака "Все ближче до ядерного раю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".