Допомогу Італії від Росії у зв'язку зі спалахом нового коронавірусу широко висвітлювалася як у міжнародних, так і в російських ЗМІ. У Росії прокремлівські агентства повідомили з Італії про те, що нібито на вулицях люди замінюють прапори Європейського союзу на російські та про те, що скрізь грає гімн Росії, передає EUvsDisInfo.
31 березня російська служба британської телерадіокомпанії BBC вивчила факти, що лежать в основі деяких з цих історій, в дослідницькій статті під назвою "В Італії - російський гімн, вішають "триколор" і Пупо співає російською. Що з цим не так?".
Російський прапор
Така історія з супровідним відео з'явилася у низці російських ЗМІ, в тому числі на пропагандистському інтернет-порталі новин Life (раніше відомий під назвою Life News) під заголовком: "Друзі пізнаються в біді. Італійці змінюють прапори ЄС на російський триколор - відео".
BBC вдалося зв'язатися з італійцем, який підтвердив, що саме він піднімає російські прапори, щоб висловити свою подяку Росії; водночас він пояснив, що підняття іноземного прапора замість європейського прапора не було незвичайною подією, оскільки у нього є прапори з різних країн на складі, які він використовує в якості жесту для привітання міжнародних партнерів по бізнесу, одним з яких є російська компанія.
Військовий аспект присутності Росії в Італії займає центральне місце в тому, як це зображено у прокремлівських ЗМІ. Life випустив чергову публікацію під заголовком "З Росії з любов'ю. Навіщо російські військові рятують Італію від коронавірусу".
Гімн Росії
В іншому відеорепортажі, опублікованому в прокремлівських ЗМІ, показано виконання гімну Росії в Італії. Серед російських каналів, які повідомили про це, були контрольований Кремлем телеканал "Росія 1" і прокремлівський телеканал REN TV, чия історія була представлена в Інтернеті під заголовком "На вулицях італійських міст пролунав російський гімн".
Російські ЗМІ не пояснили, що музика на відео з'являється зсередини офісу організації, яку стаття BBC назвала неофашистською, і що людина, що стоїть за поширенням відео, є активістом, пов'язаним з Росією.
У своїй статті BBC показала, що два різних відео з російським гімном, які поширювалися в російських ЗМІ, насправді є записами одного і того ж події, але з різних сторін.
Гібридна правда
У статті BBC було поставлено питання "Що не так" в заголовках; і справді, записи, що з'являються в прокремлівських ЗМІ, не є "неправильними" в тому сенсі, що вони не фейкові.
Однак ведучий щотижневої програми Fake News, російський експерт Ілля Шепелін сказав, що це скоріше всього маніпуляція прокремлівський ЗМІ.
"Строго кажучи, цей випадок - не чиста вигадка. Адже справді, існуючі італійські жителі відчувають захоплення від дій Росії, своїми руками замінюють прапор ЄС на російський триколор. Проте всі ці шанувальники Росії не те щоб звичайні італійці, мають тісні ділові та фінансові зв'язки з Москвою - якби їх не було, може бути, і захват цих італійців був би не таким емоційним. Тому ми маємо справу з фальшивкою чистої води, а маніпуляцією. Гібридною брехнею. Або гібридною правдою. Це з якого окопу подивитися", - сказав Шепелін у коментарі BBC.
Частина картини
Російські державні ЗМІ по-різному висвітлюють Італію та епідемію коронавірусу.
26 березня ведуча ток-шоу на державному телебаченні висловила задоволення тим, що російські військові тепер "подорожують в серці Європи та, вибачте, по дорогах НАТО", додавши з усмішкою, що "російські військові тихо і майже випадково опинилися в НАТО".
На контрольований Кремлем радіо "Вести FM" аудиторії повідомили, що епідемія коронавірусу змусить Італію покинути ЄС.
Раніше контрольоване Кремлем агентство Spuntnik висував теорію змови про те, що коронавірус міг бути створений для обмеження економічного тягаря пенсіонерів в бюджеті Італії, і звинуватив членів Європейського парламенту в тому, що вони хочуть почати "кампанію проти російської допомоги Італії", коли насправді вони просили вивчити кампанії з дезінформації та геополітичне використання допомоги.
Італійська газета La Stampa опублікувала розслідування, в якому стверджується, що близько 80% постачань, що відправляються Росією, "марні".