Генсек Ради Європи: Молдова може стати наступною гарячою точкою після України

Поділитися
Генсек Ради Європи: Молдова може стати наступною гарячою точкою після України У Молдові громадяни ображені на олігархічну систему в країні © Dagens Næringsliv
Громадяни Молдови відчувають серйозне розчарування через те, що країна все ще знаходиться в руках олігархів.

Молдова ризикує стати черговою країною, де може виникнути криза європейської безпеки, з потенційними наслідками далеко за її межами, таку точку зору висловив генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд в статті, опублікованій в газеті The New York Times.

"Колишня радянська республіка, між Румунією та Україною, Молдова знаходиться на перехресті між Сходом Європи і Заходом. Вона проголосила незалежність у 1991 році, але весь час варіювала між Комуністичною партією, яка традиційно прагнула до тісніших зв'язків з Росією, і проєвропейськими партій, які стійко пропагували членство в Європейському Союзі", - пише Ягланд.

У 2009 році проєвропейці прийшли до влади. Вони підписали угоду про асоціацію для поглиблення політичних зв'язків з Брюсселем, щоб поступово інтегрувати Молдову в європейський ринок. Експорт збільшився, економіка зростала, і в обмін на низку реформ, в тому числі щодо поліпшення ситуації з правами людини, молдавські громадяни отримали безвізовий режим.

"Тим не менш, сьогодні картина виглядає набагато менш оптимістично. За останні шість років мало що було зроблено, щоб відкрити економіку країни та її інститути. Корупція залишається ендемічною, і держава все ще перебуває в руках олігархів, в той час як низькі доходи змушують сотні тисяч молдаван їхати за кордон в пошуках кращого життя", - підкреслює генсек РЄ у своїй статті.

Багато хто до цих пір прагнуть до євроінтеграції, в той час як інші вважають, що Молдові необхідний Євразійський економічний союз на чолі з Росією. "Що об'єднує обидва ці табори – це їх істотна образа на продажні еліти. Запитайте у середньостатистичного жителя Молдови, чи змінилася його життя, і ви почуєте, що він не бачить ніякої різниці", - пише Він.

Це широке суспільне розчарування. Так, наприклад, в кінці минулого року $ 1 млрд зник з трьох банків країни. Скандал уособлюють нездатність держави захистити інтереси громадян. Мало хто вірить, що особи, відповідальні за цей інцидент, будуть звітувати або гроші будуть повернуті.

"Якщо влада не зробить те, що необхідно, щоб відновити зовнішню підтримку швидко, країна зіткнеться з серйозною економічною кризою", - вважає генсек. Соціальні програми для вразливих верст населення будуть скорочені якраз перед суворими зимовими місяцями.

Регіональна картина теж виглядає похмуро. В останні місяці спостерігається серйозне погіршення у відносинах з Придністров'ям. Багато хто побоюється, що Придністров'я може стати наступним Кримом.

"Ця тривога додатково підживлюється закликами до захисту росіян від деяких цивільних груп в провінції", - пише Ягланд. Лідери Придністров'я скаржаться, що Молдова в змові з Україною, і тримає їх під економічною блокадою, і вже оголосили мобілізацію резервістів у віці від 18 до 27 років. На цьому етапі повномасштабний військовий конфлікт навряд чи можливий, але в такій напруженій обстановці, навіть незначні сутички можуть вивести ситуацію з-під контролю, вважає генсек Ради Європи.

Нещодавно сформований уряд Молдови має діяти швидко, підкреслює він. "Незаконне приєднання Криму Росією було глибоко дестабілізуючим, але ми ніколи не повинні забувати, що криза в Україні почалася з народного глибокого розчарування її політичними інститутами", - акцентує він.

Молдова теж повинна тепер думати про свою демократичну безпеку. Поряд з невідкладними заходами, необхідними для виправлення ситуації з банками, влада повинна негайно почати очищення країни від корумпованих чиновників у державних органах.

Влада повинна дати людям впевненість, що справедливість восторжествує, а каламутне політичне втручання повинно бути виключено із судової системи. Громадянам потрібно довести, що ніхто не стоїть над законом, що немає ні в кого повного імунітету від судового переслідування. Також, на думку Ягланда, Молдова повинна провести перевірку влади, боротися з корупцією. А обмеження на фінансування партій дозволить послабити тиск великих грошей на політику. Нові правила також розіб'ють медіа-монополії і нададуть захист критично налаштованим журналістам.

Як писала Rzeczpospolita, Москва дозволила імпорт вина з автономного молдавського регіону Гагаузія, який прихильний до Росії і виступає проти зближення Молдови з ЄС.

Видання Der Spiegel писало, що Росія чекає "першого пострілу" зі сторони Молдови України в Придністров'ї.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі