Газета WSJ порівняла реальність і прогнози 1989 року: Зімбабве так і не вибилася в лідери

Поділитися
Газета WSJ порівняла реальність і прогнози 1989 року: Зімбабве так і не вибилася в лідери
Прогноз на найближчі десятиліття був опублікований в WSJ 23 червня 1989 року, до сторіччя газети.

Американське видання The Wall Street Journal проаналізувало власний прогноз 25-річної давності, зазначивши, що експерти вірно назвали важливі тенденції розвитку людства, допустивши серйозні промахи в деталях.

"Яку версію 2014 року ви віддасте перевагу: ту, в якій ми живемо, чи альтернативну всесвіт, засновану на мріях двадцятип'ятирічної давності? Виберете останню - потрапите у світ, де машини їздять на швидкості 100 миль на годину, де Бангладеш є економічним гігантом і де рясніють дивовижні варіанти Siri і Google Glass, хоча їх винайшли зовсім не Apple і Google", - пише журналіст і письменник Джордж Андерс.

Прогноз на найближчі десятиліття був опублікований в WSJ 23 червня 1989 року, до сторіччя газети. У ньому не передбачалося виникнення соціальних мереж, хоча прогнозувалося вибуховий розвиток технологій. Так, наприклад, в альтернативному 2014 році космоплани повинні розвивати швидкість, в 25 разів перевищує швидкість звуку, а політ з Каліфорнії в Нью-Йорк займає замість нинішніх шести всього одну годину. У цьому світі тероризм ніколи не порушував роботу аеропортів, тому таких явищ, як огляди в цілях безпеки і просветка взуття, не існує, переводить статтю Андерса InoPressa.

Для перетворення жирної і смаженої їжі в низькокалорійні ласощі повинні були винайти неперевариваемый синтетичний жир, а Китай і СРСР, як передбачалося, повинні були залишитися під гнітом "безглуздою бюрократії безкомпромісного комунізму". 25 років тому експерти вважали, що провідними державами світу стануть Таїланд і Малайзія, а також Бангладеш і Зімбабве.

"За дивним збігом, ювілейний випуск The Wall Street Journal вийшов у друк у червні 1989 року, а всього через п'ять місяців падіння Берлінської стіни звело нанівець геополітичні прогнози газети. Незабаром вир інших подій поклав кінець радянського комунізму. Події розвивалися набагато швидше, ніж очікували редактори", - йдеться в ретроспективній статті.

Найбільш точними були прогнози розвитку тенденцій в суспільстві. Так, наприклад, розвиток медичних технологій стримують стрімко зростаючі витрати, а побоювання з приводу негативних наслідків викидів вихлопних газів справді звели нанівець страхи перед кислотними дощами.

Голова Microsoft Білл Гейтс ще в 1989 році говорив про те, що в 2014 році ми будемо носити з собою маленькі "рукописні машинки" з бездротовим зв'язком і будемо ділитися нашвидку записаною інформацією. Засновник Intel Роберт Нойс передбачив заміну архівів електронною пам'яттю, а Ральф Гомери з IBM вірно оцінив перспективи використання широкосмугових оптоволоконних каналів, говорячи про доступ до всіх коду-небудь знятих фільмів.

Алан Кей з Apple по суті описав Google Glass, а комп'ютерний дослідник Гордон Белл описав комп'ютери майбутнього, що нагадують існуючі нині сервіси.

З компаній, яким у 1989 році пророкували світле майбутнє, більше половини перестали існувати або змінилися до невпізнання, а з числа керівників, за якими експерти пропонували уважно спостерігати, найуспішнішою стала Опра Уїнфрі.

"Підводячи підсумки, відзначимо, що було багато промахів і багато вірно вгаданих тенденцій. Однак навіть невірний прогноз має право на існування - нехай хоча б і для розваги, - підсумовує Андерс. - У 1966 і 1967 роках газета передбачала, що в якийсь момент люди висадяться на Марсі, а міста будуть процвітати під величезними банями з клімат-контролем. Як ми зараз можемо сказати з упевненістю, що все це дурниці. Чи ні?"

Липень The Wall Street Journal став врожайним на підведення підсумків. У неділю, 6 липня, американський філософ, політолог, економіст і письменник Френсіс Фукуяма написав для газети статтю "кінець історії все ще демократія", де він згадує про публікації 25-річної давності, що поклала початок його фундаментальної праці "Кінець історії і остання людина".

за Чверть століття тому Фукуяма стверджував, що поширення по світу ліберальних демократій означає кінець соціокультурної еволюції людства і є остаточною формою людського уряду. У 2014 році філософ все ще впевнений, що через 25 років після подій на площі Тяньаньмень і падіння Берлінської стіни у ліберальної демократії досі немає реальних конкурентів.

Нинішню ситуацію в Росії він оцінює як "зловісний режим електоральної диктатури, тримається на нафтодоларах", стурбований прагненням повернути втрачені при розвалі СРСР території. Китай, за оцінкою Фукуями, також залишається авторитарним. А у світ, за висловом аналітика Уолтера Мзс, повернулася "старомодна геополітика" з викликами для світової стабільності по обидва боки Євразії.

Проте, вважає автор концепції "кінця історії", проблема нинішнього світу полягає не в авторитаризмі окремих сил, а в нестабільності існуючих демократій. Він наводить у приклад Таїланд з його військовими переворотами, Бангладеш і проблеми корупції, а також Туреччини, Шрі-Ланки, Нікарагуа, Румунію і Болгарію з аналогічними тенденціями.

Фукуяма хвалить США і ЄС успішно подоланий фінансова криза, але зазначає, що доходи в американській економіці розподіляються нерівномірно, а поляризована політична система є поганим прикладом для наслідування.

Френсіс Фукуяма впевнений, що його теорія "кінця історії" залишається по суті вірною, і пропонує не відволікатися на короткострокові політичні тренди. Він пов'язує розвиток світової ринкової економічної системи та зростання виробництва з поширенням демократії. !zn

Читайте також:

Світовий банк прогнозує економіці України поступовий підйом після різкого спаду

Більше половини росіян впевнені, що альтернативи Путіну немає і найближчим часом не з'явиться

Клінтон вважає, що Путін "заморозив" Росію, чіпляючись за минуле

Західні ЗМІ оцінили, чи зможе Путін прийняти Україну, яка не знаходиться під черевиком Кремля

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі