Лідери країн G7 планують закликати Китай припинити підтримку Росії у війні проти України, згідно з проектом заяви, з яким ознайомилося агентство Bloomberg.
“Постійна підтримка Китаєм російської оборонно-промислової бази має значні й широкомасштабні наслідки для безпеки”, - йдеться в проекті спільної заяви, яка ще може змінитися до того, як її узгодять лідери на саміті в Італії, що розпочнеться в четвер, 13 червня.
Очікується, що в межах боротьби з обходом санкцій G7 і Європейський Союз запровадять нові обмеження найближчими днями.
Серед заходів, які обговорюються, - включення більшої кількості компаній у санкційні списки, націленість на банки в третіх країнах, які сприяють торгівлі, вимоги до компаній посилити перевірки їхніх дочірніх фірм і субпідрядників за кордоном, а також розширення обмежень на товари західних брендів, які все ще потрапляють до Росії.
G7 також закликатиме Пекін змусити Росію вивести війська з України та підтримати справедливий мир.
Москва та Пекін, як відомо, значно зблизилися після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Китай, попри заяви про “нейтральність”, не засудив Росію за війну, ставши дипломатичною та економічною опорою для РФ. Пекін, зокрема, збільшив продажі Росії верстатів, мікроелектроніки та інших технологій, які Москва використовує для виробництва ракет, танків, літаків та іншого озброєння для війни. Детальніше про це розповідав оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко в статті "Питання життя і смерті. Що слід знати про "постачання" китайської зброї Росії".
Торговельна напруженість між країнами G7 та Китаєм буде висвітлена в заяві ширше. За даними Bloomberg, лідери країн групи наголосять, що політика Китаю “створює глобальні побічні ефекти, ринкові викривлення і шкідливі надлишкові потужності в низці секторів”.
Лідери G7 підтвердять зусилля, спрямовані на зменшення критичної залежності від Китаю, водночас наголосивши, що вони не мають наміру розривати відносини з Пекіном.
“Ми не намагаємося завдати шкоди Китаю або завадити його економічному розвитку, адже розвиток Китаю, який гратиме за міжнародними правилами, буде представляти глобальний інтерес”, - йдеться в проекті заяви.
Обговорення відбувається на тлі зростання торговельної напруженості між Заходом і Китаєм: ЄС готується запровадити тарифи на китайські електромобілі з липня, а Пекін, як очікується, зробить кроки у відповідь.
Багаторічна та систематична підтримка Росії з боку Китаю свідчить про його зацікавленість у підтриманні високої температури протистояння в Україні й набутті економічних і геополітичних вигод від його різноманітних побічних ефектів. Про те, чому Китай став третім, який сміється, в російсько-західному конфлікті навколо України, розповідали аналітики Андреас Умланд і Гуго фон Ессен у статті “Що означає для України та Заходу китайсько-російський альянс”.