FT: Заходу потрібно тримати себе в руках і більше допомагати Україні

Поділитися
FT: Заходу потрібно тримати себе в руках і більше допомагати Україні © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Якщо західна підтримка Києва буде посилена, час буде не на боці Москви.

Чи війна в Україні нарешті змусила Владіміра Путіна змінити свої розрахунки? Російська армія проривається вперед на Донбасі. Якщо вона зможе захопити український промисловий центр і відрізати Київ від доступу до Чорного моря, виживання української держави буде під питанням.

Цей похмурий сценарій можливий. Хоча його не можна назвати неминучим чи й  навіть вірогідним, - пише оглядач Financial Times Гідеон Рахман. Але щоб не дозволити Росії досягти видимої перемоги, західний альянс повинен нерозгубити свою підтримку України і триматися купи, щоб збільшити допомогу Києву. Імпульс війни повнен змінитися на користь України раніше, ніж з’явиться будь-яка перспектива появи прийнятної мирної угоди.

Війна триває фактично на трьох фронтах і між трьома сторонами. Перший фронт - це саме поле битви. Другий - це економічний фронт. А третій - це битва волі. Троє учасників війни - Росія, Україна і західний альянс, який підтримує Київ. Українці стають все більш різкими, тому що бояться, що західна підтримка ослабне. Вони знають, що у прямій сутичці з Росією в України є перевага лише на третьому фронті - у битві волі. Захищаючи власну свободу і незалежність, українці більше мотивовані, ніж їхній ворог. Але у вимірі вогневої сили і економіки перевага поки на боці Москви. У Росії більше важкої артилерії і літаків, ніж в України. І це помітно на Донбасі. 

За словами німецького експерта Сабіни Фішер, настрої Москви «знову повертаються до переконання, що вона може перемогти». Росія зазнала тяжких втрат, так само як і України. Президент Володимир Зеленський нещодавно сказав, що його країна втрачає до 100 солдатів щодня. Реальна цифра може бути й вища. Україна також зазнала більшої економічної шкоди, ніж Росія. Російська економіка скоротиться на 12-15% до кінця року. Але українська економіка, яка була меншою ще на початку війни, може зменшитися на 45%.

«Окрім вищої моралі, великою перевагою України лишається підтримка Заходу. Якщо західний альянс дасть українцям необхідну зброю і економічну допомогу, тоді баланс у війні зміниться на користь Києва», - пише Рахман.

Він відзначає, що на Всесвітньому економічному форумі в Давосі минулого тижня була помітна знервованість української делегації, стривоженої можливим ослабленням західної підтримки. Українці стривожені тим, що поставки зброї зі США і Німеччини відбуваються дуже повільно. І через це відбити російський наступ важче. В Києві бояться, що вже у вересні західні країни зосередяться на власних проблемах, а не на війні в Україні. Також існує страх, що деякі країни на чолі з Францією і Німеччиною вхопляться за ілюзорні мирні переговори і сильно скоротять підтримку. Українські тривоги посилили нещодавні телефонні розмови канцлера Олафа Шольца і президента Еммануеля Макрона з Владіміром Путіним.

«Ці страхи можна зрозуміти. Але я думаю (і сподіваюся), що вони помилкові. Промова Шольца в Давосі вказала на чітке розуміння, що поставлено на кін в Україні. Канцлер наголосив, що Росія веде імперіалістичну війну і «Путін не повинен перемогти». Важливо те, що німці говорять те ж саме в приватному порядку, наполягаючи, що не збираються змушувати Україну відмовитися від територій і повністю налаштовані передати обіцяну зброю», - йдеться в статті.

Якщо Захід буде тримати себе в руках, виконає свої обіцянки й пришвидшить поставки зброї, тоді ослабне тиск на українців з вимогою піти на територіальні чи інші поступки на користь Москви. Отримавши більше важкої зброї, Україна змогла б зупинити наступ російських військ і змусити їх відступити. Професор Лоренс Фрідмен зауважив, що «Росії зараз доводиться утримувати довгий фронт і значні окуповані території».

«Її сили вже сильно розпорошені. І Москві тяжко знайти резерви», - сказав Фрідмен.

На економічному фронті російська позиція може з часом сильно ослабнути. Російська армія втратила значну частину військової техніки. З економікою, на яку тиснуть західні санкції, її важко замінити. Росії на стільки не вистачає напівпровідників, що вона використовує комп’ютерні чіпи з посудомийних машин і холодильників у військовій техніці. Уряд США підрахував, що Росія втратила близько тисячі танків в бою. А два заводи з виробництва таких бойових машин зупинили роботу через нестачу комплектуючих. Фінансовий тиск на Путіна теж посилюється. Зараз Росія отримує близько мільярда євро на день, продаючи нафту й газ. Але ЄС планує зупинити імпорт російської нафти до кінця року, а також якомога швидше скоротити імпорт газу. Німеччина будує термінали для скрапленого газу, що дозволить зменшити імпорт з Росії, позбавивши її доходів вже наступного року.

У Москви немає трубопроводів, які б дозволили скерувати весь газ в Китай. Тому це буде потужний удар по національних фінансах. Перспектива затяжної війни жахає. Але поки російський уряд не відмовиться від задуму захопити нові шматки території України, реальних переговорів про мир не буде. Такі переговори стануть можливими лише в тому випадку, якщо у армії Путіна закінчиться техніка, а в уряду закінчаться гроші.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі