FT вважає, що Україна робить перші кроки у боротьбі з олігархами

Поділитися
FT вважає, що Україна робить перші кроки у боротьбі з олігархами © Киеввласть
Однак поки зарано говорити про ефективність та реальність «кампанії Зеленського проти Коломойського».

Минулого місяця колишній перший заступник голови правління «ПриватБанку» Володимир Яценко намагався покинути Україну. Однак антикорупційні слідчі висунули обвинувачення Яценку у зв'язку з шахрайством, яке коштувало платникам податків мільярди доларів, пише Financial Times.

Яценко намагався втекти з країни на літаку, який належав олігарху Ігорю Коломойському, але його затримали в аеропорту «Бориспіль». Ще двом колишнім топ-менеджерам банку також було пред'явлено звинувачення у зв'язку з одним із найбільших банківських шахрайств у новітній європейській історії.

П'ять років тому регулятори виявили в балансі ПриватБанку «діру» в 5,5 мільярда доларів. Для того, щоб один із найбільших банків країни не збанкрутував, було прийнято рішення про докапіталізацію та націоналізацію. На той час банк частково належав Коломойському.

Арешт Яценка, під посередництвом НАБУ, став важливим кроком української влади на шляху покарання винних у «справі Приватбанку». Це важливо і для західних союзників України.

Президент України Володимир Зеленський зазнав сильного тиску з боку США, ЄС та МВФ, які змушували його виконати обіцянку знищити корупцію та олігархічну систему в країні. Але відносини Зеленського з Коломойським були неоднозначними. «Адвокат Коломойського» працював на посаді керівника апарату Зеленського на початку його президентства.

Український парламент ухвалив закон, який забороняє колишнім власникам банку повертати право власності через судові процеси, але сам президент надсилав неоднозначні повідомлення щодо націоналізації ПриватБанку.

Генпрокурор України Ірина Венедіктова каже, що «це важлива справа», оскільки величезні суми грошей були фактично вкрадені в українського народу.

МВФ заморозив фінансову допомогу Києву на 5 млрд доларів, очікуючи подальших дій у цій справі. Тим часом адміністрація американського президента Джо Байдена розраховує на те, що уряд Зеленського притягне до відповідальності винних у шахрайстві. США вже запровадили заборону на отримання віз для Коломойського та членам сім'ї олігарха через його "причетність до корупції". Аналітики заявили, що американські санкції стали потужним сигналом, який має підштовхнути Київ до подальших дій щодо «справи ПриватБанку».

«Ми підтримуємо рішення про санкції США і працюємо над поверненням коштів… над поверненням справедливості в Україну», - сказав Зеленський у своєму недавньому зверненні до нації.

Через десять днів після рішення США про санкції, український генпрокурор пред’явила звинувачення ще трьом колишнім топ-менеджерам банку.

«Звичайно, ЄС, США та МВФ хочуть розслідування корупції. Вони хочуть побачити, що країна здатна боротися з корупцією. І нам потрібно це продемонструвати», - сказала Венедіктова.

Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов заперечували протиправні дії і досі прагнуть скасувати націоналізацію через суд. Тим часом ПриватБанк намагається стягнути з них активи на мільярди доларів через судові справи в Лондоні та Делавері. А влада США розслідує придбання комерційної нерухомості, здійснене двома бізнесменами в різних штатах.

Схвалення Зеленським американських санкцій проти Коломойського та розвиток роботи у «справі ПриватБанку» викликали сподівання, що він готується до серйозних «антикорупційних дій».

"В очах громадськості та міжнародних партнерів України боротьба за майбутнє ПриватБанку продовжує залишатися одним із факторів, який буде визначати майбутнє України", - сказала член Наглядової ради ПриватБанку Шерон Іскі.

"Останні дії проти колишнього керівництва банку надсилають дуже сильний і позитивний сигнал суспільству та міжнародним партнерам України про те, що винні у шахрайстві будуть нести відповідальність", - додала вона.

Однак українські олігархи мають союзників у правоохоронній системі, яка вважається пронизаною корупцією. НАБУ заявило, що Яценка «заздалегідь попередили» про потенційний арешт і "саме тому він намагався покинути Україну".

Юрист Центру протидії корупції Тетяна Шевчук заявила, що поки ще рано говорити про ефективність та реальність «кампанії Зеленського проти Коломойського».

Колишній міністр фінансів Олександр Данилюк вважає, що Зеленському важко вирішити, що робити зі своїм колишнім союзником.

"Коломойський певною мірою допоміг новому президенту прийти до влади, але зараз Зеленський готовий обміняти його як на громадську підтримку, так і на підтримку США", - сказав Данилюк.

22 лютого детективи Національного антикорупційного бюро затримали Яценка в аеропорту Бориспіль. Він намагався вилетіти до Відня на приватному літаку. Підозри також оголосили колишнім голові правління банку Олександру Дубілету і начальнику департаменту фінансового менеджменту Олені Бичихіній. За інформацією ZN.UA, Дубілет зараз знаходиться в Ізраїлі.

За кілька днів після затримання Вищий антикорупційний суд відправив Яценка під варту з можливістю внесення 52 млн гривень застави. Він уже вніс заставу і вийшов із СІЗО.

У НАБУ також повідомляли про оголошення підозри в розтраті 8,2 млрд грн трьом колишнім томуменеджерам банку: голові правління, його заступнику та керівнику департаменту міжбанківських операцій.

Докладніше про американські позови Коломойського та Боголюбова читайте у статті Юлії Самаєвої «Інвестняня для Коломойського».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі