Потенційний новий пакет обмежень ЄС проти РФ, який стане восьмим раундом санкцій, ще має бути офіційно представлений після зустрічей між офіційними особами Єврокомісії та представниками держав блоку. Очікується, що він міститиме обмеження цін на російську нафту, додаткові списки підсанкційних осіб, а також заходи, спрямовані на російські ІТ-сферу, кібербезпеку та індустрію програмного забезпечення, пише FT.
Польща та країни Балтії наполягають на жорстких заходах проти Росії, зокрема, виключенні більшої кількості банків РФ із мережі SWIFT, забороні імпорту алмазів, а також кроків, які будуть спрямовані на предмети розкоші і російську ІТ-індустрію, кібербезпеку і програмне забезпечення - у відповідь на нові погрози президента РФ Владіміра Путіна.
Однак офіційні особи заявили, що буде важко знайти консенсус серед усіх 27 країн блоку, тоді як Угорщина вже заявила, що взагалі не хоче жодних нових санкцій.
Головна мета Європейської комісії – проштовхнути угоду щодо обмеження ціни на російську нафту після місяців переговорів під проводом США.
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що нові санкції необхідні у відповідь на рішення Росії розпочати часткову мобілізацію та анексувати частини східної України. Але деякі чиновники вважають, що буде важко отримати щось більше, ніж обмежений набір заходів проти РФ, які підтримають всі країни ЄС.
Остання спроба ЄС ухвалити великий пакет санкцій у травні супроводжувалася громадською критикою і тижнями внутрішньої боротьби, оскільки деякі країни блоку на чолі з Угорщиною відмовлялися погоджуватися на ембарго на російську нафту, доки не буде надано виняток, який дозволить їхнім нафтопереробним заводам продовжувати імпорт.
Згідно з повідомленнями місцевих ЗМІ, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан на приватному засіданні своєї партії «Фідес» заявив, що чинні санкції ЄС проти Росії слід скасувати. Правляча партія Угорщини заявила, що планує «національні консультації» щодо того, чи підтримують громадяни країни санкції ЄС.
Попри ці внутрішні ознаки спротиву, дипломати в Брюсселі зазначають, що Будапешт досі підтримував усі раунди обмежень проти Москви і що восьмий пакет санкцій, ймовірно, матиме значно менший вплив на економіку Угорщини, ніж нафтове ембарго.
Ті країни, які найбільше переконані, що ЄС має посилити тиск на Москву, включаючи Польщу та країни Балтії, поширили детальні заходи, які, на їхню думку, Єврокомісія повинна підтримати. Серед їхніх ідей — заборона на імпорт алмазів, що вдарить по Бельгії, виключення більшої кількості російських банків із глобальної мережі SWIFT, обмеження доступності ІТ та інших послуг для Росії, а також застосування тих самих санкцій проти Білорусі, союзника Москви у війні.
Але офіційні особи ЄС применшили перспективу угоди через деякі з більш амбітних ідей, оскільки деякі країни блоку стверджують, що чинні санкції потребують більше часу, щоб запрацювати. Для їх впровадження потрібна одностайна згода ЄС.
«Чим більше ви вкладаєте, тим складніше для деяких країн-членів ЄС досягнути згоди. Зворотний бік полягає в тому, що якщо буде занадто мало, "яструби" скажуть, що це не заходить достатньо далеко», - сказав один з дипломатів ЄС.
Інший дипломат зазначив, що ліміт ціни на нафту має залишитися в центрі уваги нового раунду санкцій разом із закриттям лазівок для РФ.
«Залишилося не так багато товарів, по яких можна вдарити, оскільки ми в основному відокремилися від російської економіки», - сказав він.
«Я не знаю, чи зайдемо ми дуже далеко, оголошуючи нові санкції без відповідних консультацій», — відповів один чиновник ЄС щодо коментарів фон дер Ляєн, додавши, що досягти консенсусу буде важко до зустрічі лідерів ЄС у Празі через два тижні.
За словами двох людей, поінформованих про переговори, мета полягає в тому, щоб посли ЄС обговорили проект нових санкцій наступного тижня, оскільки Брюссель намагається відреагувати на оголошення Владіміром Путіним часткової мобілізації в РФ та нові ядерні погрози.
Речник Єврокомісії заявив, що міністри закордонних справ ЄС «обговорювали наступні можливі обмежувальні заходи, які можуть бути застосовані», додавши, що переговори на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку «тривають».
Новий раунд обмежень буде зосереджений на подальших санкціях проти російських осіб і організацій, а також на можливому додатковому експортному контролі «цивільної продукції», додав він.
«Це було б виправдано, оскільки Росія рухається до економіки воєнного часу», - заявив представник Єврокомісії.
Раніше повідомлялося, що міністри закордонних справ країн ЄС погодилися підготувати нові санкції проти Росії та збільшити поставки зброї в Україну після того, як президент РФ Владімір Путін оголосив про часткову мобілізацію в країні.
Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики Жозеп Боррель сказав, що заява Путіна, яка включала кроки щодо анексії українських територій і погрозу використання ядерної зброї для «захисту» Росії, свідчить про паніку та відчай глави Кремля.