У п'ятницю, 13 листопада, в Парижі був здійснений ряд ретельно спланованих терактів, який призвів до загибелі 130 осіб. У жалобних списках числиться паризький клуб Le Bataclan ("Батаклан"), в якому розташовується концертний зал на 1500 осіб. У той вечір у закладі грала американська група "The Eagles of Death Metal". Концерт був перерваний розстрілами і вибухом: у кривавій бійні загинули 89 осіб. 13 листопада 2015 року Франція перевернула чорну сторінку історії.
Група відверто розповіла, що довелося пережити її учасникам у той пам'ятний вечір. У теракті в клубі "Батаклан" загинув промоушен-директор "The Eagles of Death Metal" Нік Александер, а також троє колег лейбла - Томас Аяд, Марі Моссер і Ману Перес. Інтерв'ю опублікував сайт VICE, його розшифрований варіант наводить газета The Los Angeles Times.
Гітарист Іден Галіндо зізнається, що пережив найгостріший момент, коли терористи застали людей зненацька. "Спочатку я вирішив, що це гуркотить портативна аудіосистема, - згадує він. – Досить швидко я зрозумів, що це не так. В цей же час [вокаліст] Джессі [Хьюз] підбіг до мене, і ми побігли в кут сцени. Ми не були впевнені, ціляться вони у нас, і не знали, що відбувається".
В паніці не було ясно, хто поранений, а хто цілий. Людей спочатку охопила паніка, і вони стали кидатися в різні сторони. Кожен з учасників говорить, як вони боролися за своє життя і намагалися координувати дії, незважаючи на плутанину на початку бійні. Моменту, коли терористи перезаряджали автомати, було достатньо, щоб швидко зреагувати.
"Я відразу зрозумів, що щось не так, - розповідає гастрольний барабанщик Джуліан Доріо. – Я зістрибнув зі стільця майже відразу [як почув постріли]... Обернувся, подивився крізь барабан в бік підсилювачів, і став шукати укриття".
Басист Метт МакДжанкінс деякий час ховався на сцені, перш ніж втік в артистичне фойє.
"Все ломилися в цю кімнату...щоб сховатися від автоматної черги. Це все було, звичайно, інстинктивно", - сказав МакДжанкінс. - Я чітко пам'ятаю постріли, потилиці біжать попереду, спалахи світла... Швидкість реакції у прийнятті рішення - перебігти сцену або дістатися до кімнати, - була ціною в життя. Мені просто пощастило".
МакДжанкинс згадує кімнату з пораненими. "Фани забарикадувалися стільцями. Єдиною важкою річчю під рукою виявилася пляшка шампанського - її планували відкоркувати після концерту...Страх викликала вода, що невідомо звідки прибувала. Було побоювання, що терористи звернуть на це увагу", - розповідає гітарист.
"Звуки стрілянини наближалися. Це тривало...10-15 хвилин. Стрілянина то завмирала, те відновлялася знову. Я тільки встигав видихати. І з завмиранням серця чекав, - розповідає музикант.
"Потім пролунав вибух, від якого затряслася вся кімната", - згадує МакДжанкінс.
Вокаліст і співзасновник групи Джессі Хьюджесс з жахом описує змішане почуття страху і переживання за свою дівчину і друзів в атмосфері хаосу і терору.
Звукорежисер, який отримав поранення, розповів, як у момент загального переполоху подивився прямо в очі стрілку, і той відразу ж поцілив у нього і зник.
Коли людям нарешті вдалося вибратися назовні, на шляху їм довелося переступати через купи мертвих тел.
Співзасновник Джошуа Хомме на момент трагедії знаходився в Штатах. Від Хьюджесса прийшли тривожні смс. В момент інтерв'ю VICE Хомме висловлював почуття провини, яке його друзі і колеги, присутні в студії, намагалися тут же заглушити.
"Я не знав, живі вони чи ні, і місця собі не знаходив", - зізнався музикант.
"Кілька людей ховалися в гримерці і кілери в будь-який момент могли до неї увійти і вбити будь-якого з нас, крім дитини, яка ховалась під моєю шкіряною курткою", - додав окремо вокаліст групи Джессі Хьюджесс. "Люди видавали себе за мертвих, вони були налякані", - констатував музикант.
Він пояснив таку велику кількість жертв тим, що більшість не хотіла залишати своїх друзів. У переповненому залі щільність була висока "одні напирали на інших".
Хомме і Хьюджес не хвилини не вагаються у своєму виборі. Вони збираються присвятити нову творчість пам'яті загиблих фанів і друзів.
"Я думаю про Ніка (Нік Александер - промоушен директор "The Eagles of Death Metal" - ред.), який трагічно загинув. Мені судилося вижити. Але так багато фанів, багато інших людей. Вони вже нічого не можуть сказати", - підсумовує Хьюджесс.
Коли Хомме запитали, що б він сказав родичам загиблих, його голос був наповнений глибоким жалем:
"Мені хотілося б опуститися перед ними на коліна і сказати, що потрібно в цей момент, тому що я не знаходжу слів, щоб висловити спільне для нас усіх горе".
Група збирається закінчити свій тур. Хьюджесс побажав, щоб "The Eagles of Death Metal" були першою групою, яка буде грати на відкритті "Батаклана".
"Я не можу чекати роками, щоб повернутися в Париж. Я знову хочу грати", - сказав фронтмен групи. "Я був там, коли все затихло. Наші друзі прийшли побачити рок-н-рол і загинули. Я хочу повернутися і жити".
13 листопада в результаті серії терактів в Парижі загинули 130 осіб, ще близько 350 осіб постраждали.
Ісламісти влаштували бійню в концертному залі Betaclan, підірвали бомби на футбольному стадіоні, стріляли у відвідувачів кількох ресторанів. Біля стадіону Stad de France біля двох різних входів вибухнули смертники, також була підірвана бомба. Найбільш кривавим епізодом стала бійня на рок-концерті в клубі Bataclan, де шестеро людей в чорному розстріляли близько ста осіб.
Відповідальність за теракти взяло на себе терористичне угрупування "Ісламська держава".
За даними французької влади, у серії терактів брали участь девять злочинців. Шестеро смертників підірвали себе, ще один терорист був застрелений поліцією.
Внаслідок терактів загинули громадяни 11 країн, ще дві країни заявили про своїх поранених.
По всьому світу солідарність з французами висловлювали, приходячи зі свічками, квітами і записками до диппредставництв країни. А офіційні установи та пам'ятки по всьому світу забарвилися в кольори французького прапора.