Франція офіційно визнала фемінітиви для позначення професій

Поділитися
Франція офіційно визнала фемінітиви для позначення професій Всі мови об'єднує одне: вони живуть за власними законами © Сайт президента України
Французька академія нарешті назвала це "природною еволюцією" французької мови.

У Франції вже використовуються фемінітиви для позначення певних професій, хоча і не всіх. Французька академія, членів якої називають "безсмертними", заявила, що не заперечує проти цього, назвавши це "природною еволюцією" французької мови, хоча раніше активно протестувала проти таких змін, називаючи їх "варварськими".

Але мова будь-якого народу сама вирішує, які слова залишаються для використання, а які щезають назавжди, переходячи у категорію невживаних.

Зараз у звіті установи йдеться: "Академія вважає, що будь-які зміни, які мають на меті визнати в мові місце жінки в сучасному суспільстві, можна прийняти, якщо вони не суперечать елементарним і основоположним правилам мови", передає BBC.

Тепер академія допускатиме використання, зокрема, слова professeure (професорка) замість чоловічої версії professeur (професор).

Втім, в установі, яка пильнує чистоту французької мови з XVII століття, заявили, що не визначатимуть повний список назв професій, вважаючи це непосильним завданням.

В академії зазначили, що деякі фемінітиви вже широко використовуються. Наприклад, існує кілька фемінітивів для позначення професії auteur (автор) - auteure, autoresse та autrice.

"Для французьких феміністок лінгвістичне визнання жінок, як таке, що визнає їхню присутність у світі, є дуже важливим", - зазначила у Twitter французька журналістка Фостін Вольфарт.

Хоча деякі назви професій вже мають фемінітиви (наприклад, infirmière - медсестра) у Франції, але більшість з них мають лише чоловічу версію.

У французькій мові для позначення жінки на певній посаді зазвичай використовується означений артикль: наприклад, la juge (жінка-суддя) або la ministre (жінка-міністр).

Зміни зроблять назви професій, що вже існують, формальними.

Інколи для утворення фемінітиву у французькій мові потрібно лише додати суфікс "e" (аналог українського "-ка" в кінці слова): députée (депутатка), avocate (адвокатка) і procureure (прокурорка).

Копирайт изображения GETTY IMAGESImage caption Французька академія була заснована у XVII столітті

Також є sapeuse-pompière (пожежниця) замість sapeur-pompier(пожежний).

В інших франкомовних країнах, таких як Бельгія, Швейцарія і Люксембург, та канадській провінції Квебек вже вживають фемінітиви для позначення професій.

Зокрема, в Канаді вже 40 років використовують слова cheffe (шеф-кухарка), écrivaine (письменниця) та ingénieure (інженерка). Лікарку називають une médecin або une docteure.

Втім, не всі фемінітиви поки що сприймаються в суспільстві.

Наприклад, письменниця Лора-Мей Гавіро заявила, що не хоче, щоб її називали "autrice" (авторка), оскільки їй не подобається, як це звучить. Водночас вона не проти таких фемінітивів як "вчителька" або "директорка".

Через старі правила у Франції є певні аномалії.

Наприклад, жінку-посла у французькій мові називають чоловічим словом ambassadeur, а фемінітив ambassadrice означає дружину посла.

Письменник Бернар Серкігліні поскаржився, що академія протягом тривалого часу утримувала Францію від прогресу. Він стверджує, що фемінітиви широко вживалися у французькій мові до XVII століття.

В Україні так само фемінітиви починають входити у життя, але не всі сприймаються однаково.

Українська мова зайняла восьме місце в переліку найбільш широко вживаних серед населення Європи. Українською мовою говорять 45 мільйонів європейців. Такі дані наводить Рада Європи. Найбільше людей у Європі говорять російською, носіїв цієї мови виявилося 120 мільйонів осіб. Друге місце зайняла німецька мова, якою розмовляють 95 мільйонів європейців. Французька, яка опинилася на третьому місці, є рідною для 80 мільйонів чоловік. Англійською та турецькою мовами від народження говорять 70 мільйонів жителів Європи. Вони зайняли четверте і п'яте місця відповідно.

Поділитися
Підготував/ла Кругленко Александрина
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі