Далеко від української лінії фронту на Заводі армійських боєприпасів штату Айова назрівають проблеми. У п’ятницю низка контрактів з профспілками втратять силу. І 500 працівників, які входять в 10 профспілок, можуть покинути робочі місця.
Якщо не домовитися про нові контракти, це може ослабити американські ланцюги поставок боєприпасів. Forbes пише, що якщо завод припинить роботу надовго, це може поставити під загрозу потік критично важливої амуніції для армії України.
Точна інформація про те, що саме зараз виробляє завод в Айові, має непублічний характер. Але підприємство належить армії США і перебуває під управлінням компанії American Ordinance. Вважається, що завод виробляє кілька типів боєприпасів для сухопутних видів озброєння включно з гранатами калібром 40 міліметрів, компонентами для мінометних снарядів калібром 60, 81 і 120 міліметрів, 120-міліметровими танковими боєприпасами, а також снарядами для різних гармат калібром 155 міліметрів. Також вважається, що завод в Айові випускає підривні блоки і низку ракетних компонентів включно з боєголовками для FGM-148 Javelin і FIM-92 Stinger. Джерела в Армії США, а також дані про контракти свідчать, що підприємство здатне також випускати боєголовки M982 Excalibur, міни, боєприпаси для високоточної далекобійної артилерії і інші спеціальні вибухові продукти.
Працівники Заводу армійських боєприпасів штату Айова виконують небезпечну роботу, в якій, як сказав бізнес-агент в профспілці Teamsters 238 Зак Пітерсон, «один неправильний рух може призвести до смерті, а також загибелі всіх навколо». Без профспілкових працівників завод, побудований в часи Другої світової війни, не зможе випускати сучасні боєприпаси, які США, цілком можливо, відправляють армії України.
Forbes пише, що навіть в найкращі часи переговори про укладання контракту з профспілками на заводі проходять нелегко. Але зважаючи на серйозні наслідки для національної безпеки і оборони України, уряду США краще вже зараз звернути увагу на потенційні проблеми, а якщо буде потрібно, втрутитися, щоб змусити працівників і керівництво заводу знайти порозуміння.
Видання пише, що профспілки незадоволені рівнем зарплат, умовами страхування і кількістю днів відпусток, а також політикою щодо COVID-19.
«Компанія American Ordnance виплачує менші компенсації, ніж завод з виробництва печива, розташований на цій же вулиці. Він платить краще і стягує менші внески за охорону здоров’я працівників», - сказав Пітерсон.
Forbes пише, що American Ordnance змушує працівників брати лікарняний або використовувати дні відпустки, коли вони змушені залишатися вдома через зараження COVID-19 або контакт з хворою людиною. Через це співробітники приходять на роботу хворі і заражають інших, боячись, що їм не заплатять за два тижня чи навіть більше. Але під час переговорів представник компанії буквально висміяв скарги персоналу на правила щодо COVID-19, сказавши, що «не зацікавлений платити працівникам з соплями». Небажання йти на поступки може призвести до того, що конфлікт вийде за межі штату Айова. Тому що American Ordinance входить до приватного конгломерату Day & Zimmermann з Філадельфії, на який працює 51 тисяча людей.
Профспілка Teamsters 238 вже сказала своїм членам, що вони можуть піти на страйк, якщо буде потрібно. Інші дев’ять профспілок на заводі поки не робили жодних заяв. Однак, компанії American Ordinance буде не легко вести переговори одразу з 10 організаціями. І вони можуть затягнутися. На заводі в Айові вже відбувалися страйки. В 2016 році члени двох профспілок покинули робочі місця і відмовлялися працювати майже місяць.
Forbes пише, що, принаймні, коротка зупинка роботи Заводу армійських боєприпасів штату Айова вже здається неминучою. Але довгий страйк може мати широкий спектр наслідків для армії США, України, а також інших союзників, залежних від американських поставок для сухопутних систем. Росія лише виграє, якщо ключовий виробник західних боєприпасів раптом зупинить роботу на місяці.